Патриарх Даниил пристига за честванията за 130 години от създаването на Неврокопска епархия

На 7 и 8 ноември в гр. Гоце Делчев ще се проведе тържествено честване на 130 години от създаването на Неврокопска епархия към Българската екзархия (1894 – 2024).

В първия ден в 10:30 часа ще бъде посрещнат в град Гоце Делчев Негово Светейшество Българският патриарх Даниил.

Честването се организира от Неврокопска света митрополия, община Гоце Делчев и ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград.

 

 

Програма на празничните събития

 

7 ноември (четвъртък) 2024 г.

10:30 часа – Посрещане на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил на площад Гоце Делчев, гр. Гоце Делчев.

13:00 часа – Откриване на научна конференция в сградата на 

Неврокопската света митрополия.

13:00 – 13:30 часа – Приветствия:

– Негово Светейшество Българския патриарх Даниил

– Владимир Москов, кмет на община Гоце Делчев

– Проф. Николай Марин, ректор на ЮЗУ „Неофит Рилски“

– Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим

13:30-13:50 часа – проф. д-р Павел Павлов, Богословски факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доклад на тема: 

„Неврокопските митрополити и духовното образование в България“.

13:50 – 14:10 часа – гл. ас. д-р Станислава Стойчева, Институт за исторически изследвания при БАН, доклад на тема: „Енорийското духовенство при управлението на митрополит Иларион, 1894-1912 г.“

14:10 – 14:30 часа – Николай Даутов, Неврокопска света митрополия, доклад на тема: „Неврокопският митрополит Иларион, град Неврокоп и неврокопчани“.

14:30 – 14:45 часа – гл. ас. д-р Мирослава Георгиева, ЮЗУ „Неофит Рилски“, доклад на тема: „Църкви от територията на Неврокопска епархия от периода на Първото българско царство (кр. на IXв.-XI в.)“

14:45 – 15:15 часа – Откриване на фотодокументална изложба „130 години от създаването на Неврокопската света митрополия“

КАФЕ ПАУЗА

15:45 – 16:00 часа – доц. д-р Димитър Тюлеков, ЮЗУ „Неофит Рилски“, доклад на тема: „Неврокопското духовенство в борбите за освобождение и обединение на българския народ“.

16:00 – 16:15 часа – д-р Елена Александрова, Регионален исторически музей – Благоевград, доклад на тема: „Социално-етични проблеми в кореспонденцията на Архирейско наместничество – Горна Джумая и Неврокопската митрополия, края на XIX и началото на XX век.“

16:15 – 16:30 часа – д-р Кристиян Ковачев, Институт за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“, БАН, гр. София, доклад на тема: „Неврокопските митрополити за църковната летопис и родова памет“.

16:30 – 16:45 часа – д-р Десислава Георгиева, ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград и Държавен архив Благоевград, доклад на тема: „Неврокопската епархия при наместничествата на митрополитите 

Кирил Пловдивски и Филарет Ловчански (1948-1952).“

16:45 – 17:00 часа – Дискусия и закриване на конференцията

17:30 часа – Празнична вечерня в храм „Св. Архангел Михаил“,

гр. Гоце Делчев (Неврокоп)

 

8 ноември (петък) 2024 г.

6:00 часа – Начало на празничното утринно богослужение в 

храм „Св. Архангел Михаил“, гр. Гоце Делчев (Неврокоп)

8:30 часа – начало на Божествената света литургия, оглавена от Негово Светейшество Българския патриарх Даниил

12:00 часа – Полагане на основен камък за изграждане на нова многофункционална сграда в двора на Неврокопската света митрополия.

16:30 часа – Празнична вечерня (паметта на св. Нектарий Егински) 

в храм „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Гоце Делчев.

18:30 часа – Заключителен концерт от програмата на VII Международен есенен фестивал „С музика и вяра в сърцето“ – Таня Иванова (сопран), Атанас Младенов (баритон), Боряна Ламбрева (пиано).

 

9 ноември (събота) 2024 г. – Заупокойни богослужения по повод навършването на единадесет години от мирната и блажена кончина на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил (1952-2013) в храм „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Гоце Делчев

6:30 часа – Начало на богослужението

8:00 часа – Посрещане на архиереите

9:00 часа – Начало на св. литургия

11:00 часа – Начало на панихидата

Неврокопската света митрополия приканва вярващите да вземат молитвено участие в празничните и възпоменателните чествания.

З А П О В Я Д А Й Т Е!

 

 

Държавният глава Румен Радев удостои в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 с Почетния знак на президента Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим по повод неговия петдесетгодишен юбилей, както и по повод изпълването на 130 години от учредяването на Неврокопска епархия към Българската екзархия.

На церемонията присъстват Негово Светейшество Българският патриарх Даниил, Негово Високопреосвещенство Врачанският митрополит Григорий, Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим – гл. секретар на Св. Синод, Негово Преосвещенство Адрианополския епископ Евлогий – игумен на Рилската света обител, архим. Епифаний – протосингел на Неврокопска света митрополия, архим. Теофил – игумен на Хаджидимовския манастир „Св. Георги Победоносец“, архиерейските наместници от духовните околии на Неврокопска епархия, общественици, научни работници и православни християни.

 

В приветствието си към митрополит Серафим президентът Радев подчертава, че той има важна роля в духовния живот на Неврокопската епархия, както в духовно отношение, така и в запазването и популяризирането на църковно-историческото ни наследство. „В многовековната история на нашия народ, българската държава и Православната ни църква винаги са имали достойни духовни водачи, които всеотдайно и неотклонно са отстоявали свободното и независимо развитие на нацията и на Църквата. Днес, сред плеядата радетели на българщината и православието, Вие заемате своето достойно място и е значим приносът Ви за издигането на авторитета на Българската православна църква, за развитието на Неврокопска епархия, за единението на българския народ. По Ваши идеи и под Ваше ръководство неуморно и всеотдайно се изграждат нови храмове и се полагат настойчиви грижи за възпитанието и духовното развитие на учениците, на младите хора, на миряните и гражданите в красивия край на Югозападна България“, казва в словото си президентът Румен Радев и подчертава, че са значими заслугите на Неврокопска митрополия и на нейния духовен водач за укрепването на диалога между Българската православна църква и останалите поместни Православни църкви, както и с другите религиозни общности в страната. Президентът подчертава и важната роля на Неврокопския митрополит Серафим за инициативите за приобщаване на младите хора към вярата и към Църквата.

„В навечерието сме на светлия празник на Народните будители – 1 ноември и този ден винаги ни дава повод да си спомним и почетем множеството себеотдадени труженици на полето на духовността и просветата през дългия, повече от хилядолетен път на българската държава и Църква. Много от тях са просияли в святост, мнозина са вграждали своя принос тихо и незабележимо. В близките предстоящи дни ще отпразнуваме и 130 години от учредяването на Неврокопска епархия към Българската екзархия. Тази бележита годишнина ни дава възможност отново да се вгледаме и да осмислим делото на архиереите, оглавявали Неврокопската митрополитска катедра, както и на множеството духовници и миряни, чийто принос заслужава внимание и уважение.

Искрено и от сърце Ви благодаря за вниманието, което днес ми оказвате, зачитайки толкова уважително 50-годишния ми юбилей. Високото държавно отличие, с което днес удостоявате Неврокопския митрополит е най-ярък израз на Вашето уважение към мен, засвидетелствано многократно през всички години на управлението Ви като държавен глава. Бих искал смирено да споделя, че такава висока почит привежда душата на приелия монашески образ и живот в известно смущение. В същото време, обаче, епископът или епархийският митрополит, освен че ръководи епархията си, той представлява своето духовно паство. В тази връзка искам да споделя, че връчвайки ми Почетния знак на президента на Република България, Вие господин президент, изразявате най-високо признание за общо епархийското ни дело в развитието на духовната просвета и култура, на благотворителността. В изграждането на устои в младите хора чрез вечните непредходни православни и християнски ценности, в отстояване на единството на светата Православна църква и нашия мил народ“, казва в словото си митрополит Серафим.

Той благодари за подкрепата на своите духовни братя в монашество, на свещениците, монасите и монахините, на сътрудниците при светата митрополия, както и на всички православни християни, като подчерта и дълбоката си благодарност към приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил, чийто духовен градеж митрополит Серафим продължава и развива и днес.

 

Неврокопска епархия има пет духовни околии: Благоевградска, Разложка, Гоцеделчевска, Санданска и Петричка. На територията на епархията има осем действащи манастира.

Град Гоце Делчев е център на Неврокопската епархия. В него се намира и нейното седалище – сградата на Неврокопската митрополия.

Понастоящем надлежен архиерей на епархията е Неврокопски митрополит Серафим.

 

Някои изследователи твърдят, че още апостол Павел е посетил Никополис ад Нестум (Никопол на р. Места) през 51 г., на път от Солун и Филипи (до Кавала). При археологически изследвания в Неврокоп са намерени раннохристиянски паметници, части от базилики и др. Никополис ад Нестум изглежда е бил седалище на епископи, а епархията е била зависима от Цариградската патриаршия.

Митрополит Иларион е първият български митрополит на Неврокопската епархия, избран и ръкоположен на 24 април 1894 год.

По това време Неврокопската епархия е съставена от три духовни околии-Неврокопска, Разложка и Горноджумайска като до издаването на берата последните две се числят към Самоковската епархия. Митрополит Иларион идва от Цариград за първи път в Неврокоп на 10 май 1894 година радушно посрещнат от цялото българско население. Той ръководи епархията 18 години и по здравословни причини подава оставка на 30 юни 1912 год., отива в родния си край Търновско, където умира на 5 март 1925 год.

След оставката на Митрополит Иларион управлението на епархията е възложено на свещеник Сава Попов, който тогава управлявал Мелнишката епархия. Той пристига в гр. Неврокоп в началото на месец септември 1912 год., а започва да управлява епархията от 23 септември същата година, след като митрополит Иларион напуска града и се прощава със всички.

След Балканската война, когато българските митрополити са изгонени от Македония, която по това време е завладяна от сърби и гърци, управлението на Епархията е възложено на Дебърския митрополит Козма-15 януари 1914 г., когато той приема делата на епархията от свещеник Сава Попов.

От 1 юни 1915 г. за управляващ Неврокопската епархия е назначен Струмишки митрополит Герасим, който на 21 юни 1915 год. провежда канонически избор за нов Неврокопски митрополит. За такъв е избран архимандрит Макарий. Поради настъпилите събития обаче, смъртта на негово Блаженство Екзарх Йосиф и общоевропейската война, новоизбраният митрополит бива утвърден за Неврокопски митрополит от Светия синод на 27 март 1916 г. и чак през месец юни поема длъжността си. През1921 г. към Неврокопската епархия се присъединява и Петричката и Свети Врачката /бивша Мелнишка/ околия.

През 1921 г. седалището на Неврокопската епархия се премества от гр. Неврокоп в гр. Горна Джумая – до края на 1928 г., когато пак се връща в гр. Неврокоп. През месец май 1934 г. почива митрополит Макарий. Погребан е в гр. Неврокоп.

През 1935 год. за Неврокопски митрополит е избран Стобийски епископ Борис, който идва в гр. Неврокоп същата година и управлява до 8.10.1948 г. По негово време митрополията бива отново преместена в гр. Горна Джумая за времето от 1941-1945 год.

От 1945 г. до 1951 г. митрополията пак е със седалище гр. Неврокоп. Митрополит по това време е Пимен. През 1951 г., когато е утвърден нов Устав на Българската Православна църква, Неврокопската епархия получава отново свое седалище – град Горна Джумая. Митрополит Пимен е начело на Неврокопската епархия до1992 г.

На 24.04.1994 г. Крупнишки епископ Натанаил  е  канонически утвърден за Неврокопски митрополит. След тежко и продължително боледуване той се представя в Господа на 16.11.2013 г. На митрополитския престол се възкачва Мелнишкия епископ Серафим, тържествено въдворен в богоповерената му епархия на 24 януари 2014 г.

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search