Село Скребатно – заглъхналото „ехо“ на славните времена!
Тук през 1919 година е образувано първото в Благоевградска област просветно дружество.
Скрѐбатно е малко селце в западната част на Родопа планина, намира се в община Гърмен, област Благоевград. От възрожденските идеали са останали само калдъръмените улички, тук там стари къщи, църквата „Св. Параскева“ – св. Петка и експонати съхранявани в музея.
Скребатно е родно място на много заслужили българи, на цели фамилии, допринесли за развитието не само на Гоцеделчевския край, но и на България. Тук през 1919 година е образувано първото в Благоевградска област просветно дружество
Богатата история на Скребатно е съхранена в музей, с какъвто могат да се похвалят малко градове, още по-малко села. Сградата е твърде стара, според някои – на 300 години. До освобождението на Пиринския край от турско робство тя е била конак, след това – ковачница, а от 1925 година – прогимназия. В средата на 80 – те години на миналия век сградата е основно ремонтирана, а от 1978 година е превърната в музей.
Приземният етаж на музея е неговата етнографска част. Тук са събрани изключително много експонати, свидетелстващи за поминъка, обичаите и облеклото на местните хора от недалечното минало. Подредени в отделни кътове, те нагледно показват домашния бит и занаятите на нашите предци. На пода са постлани черги, а по стените са окачени изкусно изтъкани покривки и престилки. Силно впечатление правят ръчно изработените облекла – както християнски, така и мюсюлмански. Всичко говори за трудолюбието и майсторлъка на тукашните жени, които са работели със старание и естетически вкус.
Историческата част на музея е на втория етаж. Тук са съхранени много документи и снимки – летопис на този бунтовен край. Запазени са и реликви като ножове и други оръжия. Сред експонатите е първото радио, донесено в селото, първата пишеща машина и първата киномашина.
Музеите са паметта на времето. Попадне ли в тях, човек мислено благодари на тези, заради които може да се докосне до старината. Далновидни са били и скребащяни, които чрез музея са оставили своите послания за поколенията.
Не липсват и легенди за прекрасното малко селце. Една от която е за Вълчановата пещера, която се намира недалеч от селото.
Кръстена е на Вълчан войвода, който според легендите я е ползвал с четата си за укритие. Той е най-странната личност в историята ни преди освобождението. Роден е в Странджа, повежда чета още на млади години, която според легендите е направила най-големите обири в Османската империя. Вълчан се превръща в най-богатият войвода, а край калето му се развяват 72 знамена на предвождани от него чети.
Be the first to leave a review.