„Моля, помогнете“: Къде да потърсите спешно помощ в случай на насилие
По-широкото разбиране на насилието включва не само пряко „поведенческо“ насилие, но и структурно насилие, което често е несъзнателно. Структурното насилие произтича от незаконни и несправедливи социални и икономически структури и тяхното проявление в бедност и всякакви видове лишения, например, допълват още от Съвета на Европа.
Формите на насилие могат да бъдат групирани по много начини. Една подобна класификация включва:
► Пряко насилие, например физическо насилие и поведенческо насилие като война, тормоз, домашно насилие, изолация или мъчение;
► Структурно насилие, например бедност и лишение от основни ресурси и достъп до права; потиснически системи, които поробяват, сплашват и злоупотребяват с противниците и с бедните, безвластните и маргинализираните;
► Културно насилие, например обезценяване и разрушаване на конкретни човешки идентичности и начини на живот, насилието на сексизма, етноцентризма, расизма и колониалните идеологии и други форми на морална изолация, което рационализира агресията, доминирането, неравенството и потисничеството.
На каквото и насилие да сте станали жертва, от U-Report България, които са глобална платформа на УНИЦЕФ и множество партньорски организации, споделят полезни връзки и телефони, където може да потърсите съдействие, помощ и покрепа веднага.
112 при спешна ситуация, в която живота и здравето – нашето или на друг човек – са пряко застрашени и изискват бърза намеса от полиция, пожарна, спешна помощ;
116 111 е националната телефонна линия за деца. Линията е денонощна и безплатна и на нея децата могат да получат емоционална подкрепа, пространство за споделяне, информация за начини за справяне с различни проблеми;
124 123 е линията за онлайн безопасност, на която може да се потърси помощ, в случай на притеснителни публикации, видео, снимки или друго съдържание или поведение (като заплахи и обиди, тормоз, изнудване, кражба на профил или лични данни, измами или подвеждане), насочени към дете.
0800 1 86 76 e номерът на националната гореща телефонна линия за подкрепа и насочване на хора, пострадали от насилие. Тя е денонощна услуга за жени, мъже и деца, и техните близки, които са станали жертва на насилие и експлоатация. За обаждания от чужбина всеки ден от 9:00 до 21:00 ч. е открита линията 00 359 2 981 76 86.
pomogni.net е приложение, което предоставя възможност за търсене на подкрепа. След регистрация с телефон и локация и натискане на бутон, сигналът с телефона, името и адреса на претърпял насилие човек се изпраща веднага към телефон 112 и фондация „Асоциация Анимус“.
0800 11 977 е номерът на националната телефонна линия, която се поддържа от сдружение „Алианс за защита от насилие, основано на пола“, и предлага денонощна консултация, специализирана подкрепа и насочване в случаи на домашно насилие.
0700 18 250 е националната телефонна линия за правна помощ, която работи всеки делничен ден от 9:00 до 17:00. На линията може да бъде получен правен съвет и консултация.
Be the first to leave a review.