ГОРЕЩИ ДУМИ! Журналистът Илхан Андай пред toppresa.com:Турция никога не е харесвала Доган.
Илхан Андай е журналист и издател на 24родопи, фигурира в черен списък на Турция за лица, които да не се допускат в страната, наскоро стана жертва да вербална атака от кръга на Чакъров, заради разкритията му за така наречените дерибеи в ДПС.
Г-н Андай, свидетели сме на интересна битка в ДПС. Всеки ден се изнасят нови факти и обстоятелства и така случващото се в партията е под светлините на прожекторите и в медиите непрестанно. Кой води във временния резултат на тази политическа битка?
Свива се ножицата. Хората на Рамадан Аталай и Джевдет Чакъров не се възползваха от енергията в началото. Грешка след грешка, като най-голямата е, че криеха Доган и се занимаваха с фалшиви декларация и снимки из страната. Отиват на концерт в Момчилград на турската звезда Челик. Качват се на сцената и се снимат на фона на хиляди присъстващи, а повечето на стадиона ги освиркват. И после с тази снимка облъчват хората през Фейсбук и си мислят, че с Фейсбук се решават проблеми или се печелят избори. Само заблуждаваха Доган, казваха му, че турският етнос е с него, българомохамеданите също. И при първия опит за постигане на квалифицирано мнозинство за легитимно заседание на Централния съвет – фалстарт. После пак фалстарт за ЦОБ, после още един и накрая изцепката на Доган при липса на кворум за заседание на ЦОБ – моето предложение е решения, аз съм над ЦОБ. Сиреч, еднолично управление. Обвиняваш Делян Пеевски в нещо, за което ръкопляскаш на Доган.
Добре, но избирателите са много по-различни от зората на демокрацията. Виждат, че не е било партия, а подигравателно отношение към депутатите и кметовете, сиреч и към избирателите.
Затова Чакъров смени 22 областни председатели, незаконно, разбира, от което излиза, че тези 22-ма регионални лидери подкрепят Пеевски, а останалите път са във фракцията „Аталай-Чакъров“.
До днес ако е била голямата битка на активите, вече отиват на терен с почти изравнени сили. Етническата карта не върши толкова работа, колкото носеше дивиденти на Доган и най-близките му толкова дълго време. Хората в депесарските региони видяха в последната година, че животът им може да стане по-добър, да живеят облагородени населени места, държавата да ни хвърля трохи на общините на ДПС, а да подкрепя големите и грамотно подготвени проекти.
За крайния изход много зависи решението на ЦИК, както и това дали Доган ще излезе на терен.
На изборите за 50-то Народно събрание ДПС постигна забележителен резултат на фона на ниската избирателна активност. Защо партията се разцепи точно в този пиков момент?
По волята на Доган 17 депутати гласуваха против евроатлантическия кабинет „Росен Желязков“, при уредени 127 гласа подкрепа предната вечер. Не знам кой шушне на Доган, но определено той не се чувства комфортно с партия, споделяща отговорности и власт през парадния вход.
Доган не иска ДПС да е втора сила, а ако може само балансьор. Опцията „по-лесно извиване на ръце“ може да разиграва всеки един, който мисли за тесен кръг хора. Който се грижи за голяма общност, трябва да вдигне осезаемо летвата и да се стреми за влизане пред парадния вход. А после да дадеш най-добрите си хора в изпълнителната власт, които да носят не комисионни, а добавена стойност за имиджа на партията. Това вече е много трудно, за тази мисия се иска да бъдеш истински лидер.
Групата около Чакъров заговори за изчезнал архив от кабинета на Ахмед Доган в централата на ДПС. Вие пък говорите за частен трезор на Ахмед Доган. Що за документални бомби можем да очакване? Що за тайни се страхува Доган да не излязат на бял свят?
В централата на ДПС имаше ремонт. След като вторият етаж стана луксозен офис на Чакъров, беше редно да се ремонтира и кабинетът на Доган, което се правеше до щурма, но вече няма пари и стаята си стои изтърбушена. В покоите на Доган има заключени тайни, не са само злато, пари и колекция скъпи часовници.
Как да тълкуваме факта, че нито една турска медия не отрази протестите пред „сараите“ на Ахмед Доган?
Турция никога не е харесвала Доган. Знаково турският посланик отиде в деня на провалянето на кабинета на ГЕРБ в Народното събрание. Срещна се с Пеевски и Чакъров и посланието беше, че Турция харесва този начин на ръководене на ДПС. Чакъров го разбра и ако зависеше от него, сега нещата нямаше да са във враждебна обстановка, а социолозите щяха да бъдат убедени, че ДПС отново ще спечели второто място с евентуален ръст в брой депутати. Но Доган мисли деструктивно и никак не му харесват знаците на Анкара. Нищо, че там има 350 000 нашенци с двойно гражданство и избирателни права, че почти всяко семейство тук има роднини от другата страна на границата.
Оформиха се два лагера около лидерите Делян Пеевски и Ахмед Доган. Как ще се раздели електоратът на ДПС, в проценти ако може да прогнозирате?
Такава може да се направи след регистрацията и научим имената поне на водачите на листите.
Случващото се в ДПС се следи и от останалите партии. Има ли политически субект, който се надява да спечели, да привлече на своя страна избирателите, които остават разочаровани от междуличностните битки в ДПС?
Знам със сигурност, че Бойко Борисов ще спечеля най-много „турски“ гласове след двете ДПС. Хубаво би било всички партии да се престрашат и да играят на депесарски терен, защото една трета от електората е склонна да накаже враждуващите „свои“, гласувай за друга формация.
Дойде ли краят на мита, че ДПС е партия на българските етнически турци и мюсюлмани, на етническите и религиозни малцинства?
Допреди 9 юни беше така – 97-98 на сто от вота за ДПС е етнически. Сега този процент намалява. Убеден съм, че за ДПС на Пеевски този процент би паднал до 70 на сто, което означава 30 процента нова подкрепа. При ДПС на Доган ще разчитат основна на хората в селата, там етническата карта е по-вървежна.
На порции ни се поднасят разкрития, свързани с така наречените дерибеи в ДПС. Как това ще се отрази на избирателната активност?
Грамотните турци са гневни. За съжаление обществото научава истини, които плачат за реакция на прокуратурата, а не характерните по време на партийни войни и избори компромати.
Be the first to leave a review.