Режисьорът Мая Вапцарова: И днес разстрелват Вапцаров, но с лъжи!
ЦЯЛ ЖИВОТ КЛЕВЕТЯТ ФАМИЛИЯТА
ЦОЛА ДРАГОЙЧЕВА ИЗМИСЛИ МАКЕДОНСКИЯ ЕЗИК
ПОЛУЧАВАМ 183 ЛЕВА ПЕНСИЯ, НЕ СЕ ПРЕДАВАМ И СНИМАМ ФИЛМИ
Мая Вапцарова е племенница на големия поет Никола Вапцаров. Кинорежисьор и психолог. Автор на много книги и на повече от 100 документални и игрални филма, част от които са посветени на поета. На 7 декември се навършиха 105 години от рождението на Вапцаров. В различни градове на страната имаше възпоменателни вечери по този повод. Днес София ще си спомни за поета, като от 18 часа в зала 7 на НДК ще има специална тържество. Потърсихме Мая Вапцарова, за да коментира личността на поета, както и митовете около неговата личност.
Интервю на МАРИНА ЧЕРТОВА
Г-жо Вапцарова, доколко казусът „Слави Бинев“ е показателен за състоянието на българската култура?
Безсмислено е да се коментира. Не бих искала изобщо да говоря за Слави Бинев. Българската култура е на прага на своята смърт. Не убивайте културата на България. Не убивайте самата България, защото една страна нямали ценности, тя също загива, за съжаление.
Непрекъснато се говори за реформи. Какво е най-важното нужно в областта на културата, която е поставена на колене?
Българинът да осъзнае това, което Паисий е казал: „О, неразумний юроде, поради що се срамиш да се наречеш българин?“
Ние сме точно в тази фаза в момента. Необходимо е българинът да разбере защо е българин. Това без култура не става. Необходима е едно национално решение за културата, както всички от елитова липсва. Липсва национална стратегия за културата. Как да се развива култура през туризъм ли, през икономика ли, през Министерство на културата ли или въобще какво ще стане. Гърция продъни целия свят със своята култура. А ние, които дори имаме много по-стара култура, мълчим
Вие самата правите толкова филми за историята и културата на България.
Това е една хилядна от онова, което притежава България. България е безкрайно богата страна на културни ценности. Не мога да не поздравя Божидар Димитров, който действително се мъчи по някакъв начин да извади на белия свят нещата.
Повече от 20 години се говори за прословутия закон за меценатство- т о . Какво пречи той да бъде приет?
– Трябва да се реши законът за неправителствените организации, защото ние като НПО направихме 12.ФИЛ- ма и издадохме два големи албума по повод това какво е България, за
докосването до сътворението на България
Това е минимален опит да се събуди окото на българина – това, което е бил и докъде паднахме сега.
– Състоянието на някои творци е плачевно. Борис Гуджунов умира с два лева на ден.
Човекът на културата винаги си остава човек на културата. Това е една зараза, това е един бацил, който не може да се изкорени и винаги ще допринася с нещо, независимо какво е то, по малко за културата. Извинявайте, аз получавам 183 лева пенсия. Действително в същото време снимам много филми, защото по някакъв начин се стремя да създам онова, което действително съществува. Аз съм голям родолюбец, не казвам шовинист, защото разликата е огромна.
На 7 декември се навършиха 105 години от рождението на Никола Вапцаров. Какви са легендите около неговата личност?
Едно от най-големите постижения в неговия живот е отделянето от планината, което създава една по-друга почва за творчество – това е срещата му с морето. Докато планината, височината е един стремеж на енергия, която се създава в човека, то вечната битка между брега и водата създава онази буря която Вапцаров носи в своята поезия. Независимо от романтиката, с която се среща той, и нея разделя на две – неокласицизъм и романтика. Това е, което започва да го води в неговия живот. За мен прогресът при Вапцаров е свързан с Космоса, с Вселената, със звездите, които кацат върху неговата вяра, която и до днес ни дава дух в нас, че България ще оцелее.
Доста хора използваха Вапцаров, за да опетнят паметта му. Кои са най- големите митове около неговата личност?
Неговата личност беше омърсена. Винаги има издигания и падения. Първата история, която искам леко да осветля, защото някои критици си позволиха да го нарекат, че той, коминтерновският човек, е македонист. Това е нелепа измислица, защото съществува доклад, който вероятно те не са прочели. Докладът е на Гоце Делчев и Даме Груев. Може би трябва да се публикува по вестниците, за да се разбере какво точно казва Вапцаров. Тезата на Гоце е: Аз разбирам света като поле за
културно съревнование между народите
Македонският въпрос трябва да се изучава в университета от 20 години, а не от 3 или 4 години. Той не е даденост, която може да решиш за пет минути. Второто, което слагам в графата „жълти страници“, е предаден ли е, от кого е убит. Убива го Законът за защита на държавата. Убива го всичко онова, което се върти около него. Вапцаров винаги е бил ляв, винаги е защитавал хората от социалната нищета. Доста груб е бил срещу измисления социален рай. Да, вярно, македонският език е писан в София. В създаването му участват Тодор Павлов, Цола Драгойчева и Венко Марковски. Самият той в своите материали пише: „Ние, в Скопие, бяхме българи. Когато дойдохме в София, ни направиха македонци.“ Да, има такава теза в Коминтерна, когато те решават, че могат да направят една малка държавичка, но по-късно самият Коминтерн се отказва от тази история. Сега наново тази история излиза. България е България. Всичко останало е друга част, която мен не ме интересува. Вапцаров винаги е бил българин.
Македония го обяви за македонски писател, а в Скопие има негов паметник.
Величаенето на Вапцаров е нормално. Той е единственият българин, получил Световна награда за мир. Нямаме на Балканите друг човек. Много по-късно тази награда получава Назъм Хикмет. Някои хора казаха, че Вапцаров е получил наградата с решение на Тодор Живков през 1952 г. Да, България има запитване дали могат да дадат Световната награда за мир и техническото лице Тодор Живков тогава все още не е никакъв. Подписва, че може, без да знае какво е това. Спекулират с името на Вапцаров.
Един от митовете около личността на поета е, че цар Борис III е отказал да го помилва през 1943 г., защото десетилетия по-рано бащата на Вапцаров – Йонко, е отказал да купи гори в Банско на името на цар Фердинанд.
Пак жълти страници, които никой не може да докаже. Дядо ми Йонко в този период е бил околийски шеф на ВМРО. Нападат дядо ми, че от 1923 г. е разстрелвал комунисти, което не е вярно. Дядо ми Йонко е първият кмет на комуната през 1919 година
Значи и той е трябвало да бъде разстрелян.
Какво снимате в момента?
Пиша сценарий за Малко Търново, за древната култура.’ Продължавам си пътя да снимам филми, посветени на България. Току-що завърших филма за Хисаря, за космическата врата, която е нещо невероятно, което България има. Направих серия от филми за мегалитните храмове. Излезе ми и книга, която докосва Сътворението. В тая България, в тая малка страна, има действително една невероятна енергийна сила, невероятна магия. В България всичко е възможно.
Вестник „Всеки ден“
Be the first to leave a review.