Премиерът Денков даде официален старт на държавната лаборатория на „Капитан Андреево“

Официален старт на държавната лаборатория за изследване на пестициди на Граничен контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“ даде премиерът Николай Денков, заедно със земеделският министър Кирил Вътев днес.

На събитието присъства и изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински.

Капацитетът на лабораторията ще осигури своевременен и ефективен официален контрол без излишно забавяне. Инвестицията е на стойност два милиона лева, а средствата са осигурени от държавния бюджет.

С пускането на лабораторията окончателно се утвърждава държавният контрол върху храните, които влизат в България.

”Преди две години една неочаквана визита на премиерът на България тогава Кирил Петков показа, че вратата на Европа през България е оставена в ръцете на частни фирми с оспорима репутация и неясна собственост. Още тогава казахме, че това не може да продължава. Днес, две години по-късно правим решителна стъпка за връщане на контрола на нашите  границите в ръцете на държавата. Благодаря на партиите подкрепящи правителството, които направиха всичко възможно да открием тази лаборатория и в обозримо бъдеще да върнем и контрола върху разтоварващата дейност, която също е рискова”, каза премиерът.

По думите му се работи върху това да се увеличи  капацитетът още два пъти, ще има и рентгенови машини за бърза проверка, за да е сигурно, че няма да влизат рискови стоки и мигранти.

„Поканили сме и представители на митнически служби от други партньорски държави, които да обменят опит и да се убедят, че правим всичко възможно, за да подсигурим границата по най-добрите световни и европейски стандарти“, каза още Денков.

По думите му ползите от това са много – осигуряване на безопасни плодове и зеленчуци за гражданите, премахване на възможността за нелоялна конкуренция от производители от трети държави, които могат да ползват пестициди, премахва се и възможността чрез липса или занижен контрол у нас да влизат забранени стоки като наркотици, оръжия и др.

„Надявам се, че този устрем, който имаме, да върнем държавата там, където трябва да се грижи за гражданите, няма да прекъсне в следващите дни, седмици и месеци“, заключи Денков.

“Това е лаборатория, която се очаква от всички превозвачи и представлява широк обществен интерес. В нея са инвестирани 2 млн. от държавния бюджет. Тя има капацитета да обслужва трафика, който не е постоянно число и има възможност да увеличи капацитета си до необходимия размер”, каза и земеделският министър Кирил Вътев.

Уточни и, че основната разлика в трафика е, че чакащите камиони по два дни и половина, вече ще изчакват само необходимото технологично време, за да излязат пробите, което е около 5-6 часа.

„С тази лаборатория се постига наистина един голям ефект в трафика и този ресурс, който често не ценим – времето, добива своята адекватна цена“, добави той.

На въпроса кога държавата ще поеме контрола над товаро-разтоварителната дейност, Вътев бе категоричен, че първо това трябва да се промени законодателно.

Изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински поясни, че в момента капацитет е към 80 проби на денонощие, като ще се работи в посока неговото увеличаване поне двойно.

„Очакваме да бъдат закупени нови апарати, за да отговорим на очакванията, така че престоят да бъде оптимален“, каза той и допълни, че ще гонят максимум 6 часа време престой на камионите.

До момента проби за целите на официалния фитосанитарен контрол на граничния пункт  „Капитан Андреево“ не можеха да бъдат изследвани, тъй като след дълги съдебни спорове държавата прекрати договора си с частната лаборатория, която години наред имаше монопол на тази дейност на границата.

Пробите, които се взимат от инспекторите на Агенцията по храните на граничния пункт, се превозваха до София, където се изследваха в държавната лаборатория, което обаче забавяше процеса.

24chasa.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене