Доброволци от цялата страна ще почистват Беласица
Ежегодното, 26-о поред доброволческо почистване на високопланински територии „Боклукът в раницата“, организирано от екологично сдружение „За Земята“ ще се проведе между 1 и 6 септември на територията на природен парк „Беласица“. Това каза в предаването „Денят на фокус“ на Радио „Фокус“ Данита Заричинова от Сдружението „За Земята“. „Насочихме се към парк „Беласица“, защото от една страна това е най-новият природен парк, който е с много голямо биоразнообразие, а в същото време по-непозната за част от планинарите. Идеята е освен да почистим, и да популяризираме това място сред хората.“
Около 60 души доброволци са се записали за кампанията, разказа още Данита Заричинова: „Не всички ще дойдат за целия период – има хора, които ще дойдат за уикенда, за 1-2 дена да се включат. Винаги има нужда от още хора и всеки е добре дошъл. Много хора се включват от всякаква възраст, от цялата страна идват и въпреки отдалечеността на Беласица тази година, много хора идват въпреки това.“ Данита Заричинова разказа още, че сборният пункт днес, 1 септември, е село Камена, а през следващите дни от хижа „Лопово“ и хижа „Конгур“. Осигурен е и палатков лагер за доброволците, което е договорено и уточнено къде да се разположи, тъй като е защитена територия. „Така че всеки може да дойде с палатката си – пред двете хижи има удобно пространство за това.“
Акцията се провежда благодарение изключително с индивидуални дарения, сподели още Данита Заричинова: „От самото начало тази кампания се осъществява с дарения, което е много важно за природната кауза, че хората все повече даряват за тази тема.“
Мотото на кампанията за висопланниското почистване „Боклукът в раницата“ е каквото си занесем в раницата в планината, след това да си го смъкнем, да сме отговорни към него, „тъй като в планината няма сметоизвозване и е голямо предизвикателство за хижарите да се справят с боклука от кошчетата. През годините много се промени боклука – събираме най-вече пластмаса за еднократна употреба, което пък е нещо, което ние можем да предотвратим с малко повече мисъл преди да тръгнем за планина. По този начин вече не правим боклук, което е много важно. Важна е превенцията.“
За да се промени мисленето на хората е важно е образованието, смята още Данита Заричинова: „Ние, като екологична организация, много наблягаме да си говорим с младите хора, да присъстваме и в училища, детски градини. Много важна част са институциите. Ние, като гражданска организация, се опитваме да променяме нагласите, но е важно и какво идва от отговорните институции. От тях трябва да идва и това да има контрол върху замърсяването, също така и повече правила за хижите. И по този начин с едни общи усилия, включително и на бизнесите, като планински водачи, може да се постигне промяна.“
Be the first to leave a review.