Църквата в Елешница пази сребърно евангелие, отпечатано в Москва през 18-и век
188-годишната църква „Свети Атанасий“ в разложкото село Елешница пази ценна реликва. Заради нея насам идват много нашенци и чужденци. Руско старо евангелие се съхранява и охранява зорко в храма. Със светото писание се гордеят жителите на селището. И има защо. То е известно с името „Сребърното евангелие“. Отпечатано е в далечната 1748 година в Москва при царуването на императрица Елисавета Петровна, дъщеря на Петър І. В приписка /б.а. – добавка към текст/ на руски език върху първия вътрешен лист пише, че то е било дадено като дар за Йерусалимската църква през 1818 година. Остава загадка кой, как и защо го е донесъл в село Елешница, споделят местните хора. Евангелието се пази на специално място, за да не стане прицел на крадци. Затова не е изложено на показ в храма.
Самата църква е построена в 1835 година. В архитектурно отношение е голяма трикорбна каменна псевдобазилика с допълнителни нартекс и камбанария от западната страна. Размерите й са 28 метра на 12 метра. В централния кораб върху тавана е поставено изображение на Христос Вседържител, рисувано върху платно. Иконостасът е дървен, триделен, изцяло рисуван с изключение на резбованите царски двери и венчилката. На осемте цокълни табла има сцени от Шестоднева. 46-те иконостасни икони от 1882 година са дело на Симеоно Молеров. Иконите са изпълнени с тънък декоративен усет и свободен рисунък.
Местните хора твърдят, че в населеното място много отдавна е съществувало оброчище на светеца, на който е кръстен храмът. Около него по-късно били застроени къщите. На това място бил направен параклис с няколко икони в него и една малка камбана, чийто звън се чувал само от околните къщи. По-късно, след построяването и освещаването на храма през месец август 1901 г., са отлети две камбани, чийто звън и до днес оглася цялото село. През годините църквата е обновявана и ремонтирана. „Най-важното е, че сме запазили и храма, и прочутото евангелие“, казват жителите на Елешница.
Be the first to leave a review.