Рядък феномен нахлу в България, носи студ и сняг през идните дни
От изток ще проникне нова порция студен въздух. Заради орографията, в Дунавската равнина и Предбалкана ще паднат нови валежи от сняг
Към 3-5 февруари времето се разваля сериозно и идва истинската зима. Към този момент точната траектория на циклона все още не е напълно изчислена, както и къде и колко валежи ще паднат.
Една от причините е по-сложната динамика на явлинието и комбинацията с проникването на студен въздух от североизток. Очаква се да се образува и един интересен метеорологичен феномен, съобщават синоптиците от Meteo Balkans.
По-значителни ще са те над планинските райони, Северозападна България и района на София.
Над страната ни се очаква да се формира един интересен метеорологичен феномен, който ще доведе до очакваните значителни валежи от сняг в Предбалкана и Стара планина. Явлението е познато на метеоролозите като орографска оклюзия.
На много малко места по света хората стават свидетели на толкова добре изразено явление, и то с подобна интензивност.
Обикновено идващите фронтове и циклони от северозапад през зимата не са богати на влага и валежите от тях са оскъдни в равнините.
Последните прогнози на GFS, ICONE и Arpage обаче показват, че на много места в Северна България ще се формират значителни валежи от сняг.
Какво очакваме да се случи?
Почти веднага след преминаването на циклона в събота, над западните Балкани ще прониква по-студен въздух от север-северозапад.
Именно тази студена въздушна маса при Карпатите ще се раздели на две части (източен и западен поток ). Западният ще премине през цяла Сърбия и се очаква да връхлети България с усилване на вятъра, понижение на температурата и слаби валежи.
По същото време част от студения фронт поради физическите си свойства (студеният въздух е по-тежък) е принуден да заобиколи Карпатите, като променя посоката си и нахлува от североизток.
През деня и привечер потоците ще се засрещнат в подветрените южни склонове на Карпатите, което ще доведе до формирането на конвергентна линия.
Валежите по конвергентната линия ще са интензивни и в Предбалкана и част от Дунавската равнина снежната покривка може да надмине 10-20 см за кратко време. Възможни са виелици в планините и проходите в Западна и Централна България.
Именно след това проникване на студен въздух от североизток температурите на Балканите чувствително ще паднат.
В началото на новата седмица вятърът в България ще отслабне, но градусите ще се понижат. Ще бъде доста студено с очаквани минимални температури под минус 12 градуса , а в някой райони и до минус 15°С.
Ще сме свидетели и за първите за тази година така наречени ледени дни, когато градусите в повечето райони едва ще доближават нулата.
Времето за Гоце Делчев ще е предимно облачно с максимална температура 9 градуса.
По Черноморието ще бъде предимно облачно, ветровито и с валежи от дъжд и сняг. Ще духа умерен до силен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 4° и 7°. Температурата на морската вода е между 6° и 9°. Вълнението на морето ще бъде около 2 бала.
В планините времето ще бъде доста динамично. Ще духа силен и бурен вятър от север-северозапад. В комбинация със снеговалежите в Предбалкана и по северните склонове на планините ще се образуват преспи и навявания. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около минус 2°, на 2000 метра – около минус 8°.
През нощта срещу неделя и в неделя с умерен и силен вятър от север ще нахлува студен въздух. Температурите ще се понижат значително и към 14 часа в по-голямата част от страната ще са около и под 0°.
Валежите ще продължат, значителни по количество ще са в Северна България и планините, а през нощта срещу понеделник в източните райони. Дъждът навсякъде ще премине в сняг, остават условията за виелици и навявания. Температурите ще се понижат значително и към 14 часа в по-голямата част от страната ще са около и под 0°.
В понеделник в Източна България ще остане много ветровито, облачно, с валежи от сняг. В западните райони валежите ще спрат, вятърът ще отслабне, а по-късно през деня и облачността ще се разкъсва. Застудяването ще продължи, минималните температури ще са между минус 10° и минус 5°, а максималните – между минус 6° и минус 1°.
Във вторник и сряда над Западна и Централна България облачността ще намалява, до временно и предимно слънчево. Минималните температури ще се понижат още, на места във високите полета до минус 14° – минус 15°, а дневните ще останат почти без промяна. В източните райони ще остане ветровито и предимно облачно, но почти без валежи.
Be the first to leave a review.