Проф. Константинов с гореща прогноза за победителя и големия губещ на новите избори
Народно събрание да направи промяна в конституцията, през която да сложи срокове на всички тези първи, втори мандати и т.н., съветва той
Михаил Константинов е роден през 1948 г. в София. Дългогодишен член и заместник-председател на Централната избирателна комисия в периода 1991 – 2011 г. След това бе член и председател на Съвета на директорите на държавното дружество „Информационно обслужване“ АД.
През август 2021 г. бе отстранен от борда на дружеството, което има основна роля при компютърната обработка и изчисляването на изборните резултати, пише Флагман бг.
– Проф. Константинов, кога очаквате президентът Радев да насрочи парламентарните избори?
– В момента силно се говори за датата 2 април. Ако тази дата се прескочи, трябва да отидем в края на април, което става доста разтеглено и се отива към едно негласно суспендиране на конституцията. Нека да използвам случая да кажа:
нищо не пречи следващото Народно събрание да направи промяна в конституцията, през която да сложи срокове на всички тези първи, втори мандати и т.н. Сега ние стоим и се чудим по колко време имат политическите сили, за да вземат решение.
Едно Обикновено Народно събрание може да промени конституцията в тази й част, защото това не е промяна на държавното устройство.
Аз апелирам следващия парламент с изискуемото мнозинство за такива промени – да има конкретни срокове, защото сега само на едно-две места са сложени седем дни, а за всички останали се подразбират някакви срокове.
Навсякъде да се сложат срокове, за да не може това безобразие, което го наблюдаваме в момента, да не се повтаря в бъдеще.
– Ако обаче я нямаше тази гъвкавост, изборите щяха да са януари или февруари. Това добре ли е?
– Демокрацията няма цена. Да си мислят политиците, които правят българската политика, и за тези неща – кога е добре да има избори и кога да няма. Искам да ви припомня, че сме правили избори и през декември – мисля, че през 1994 г.
И нищо страшно няма. Да, изборите наистина се планират да са в подходящо време, но това не е решаващо съображение.
– Кой ще спечели следващите избори – една прогноза?
– Според мен следващите избори ще ги спечели ГЕРБ и не само ще ги спечели, а ще ги спечели с още по-голяма разлика, отколкото спечели последните избори, тъй като очаквам известен срив в нещото, наречено ПП. Казвам „нещото“, защото не знам то дали е партия. Не знам дали се регистрираха като партия.
– Да, регистрираха се.
– Добре, може и да са партия, но само да се регистрираш, не стига. Трябва да имаш структури, които да работят за теб, и т.н. Но щом са регистрирани, тогава вече няма да използват чужди партии, а ще могат да участват сами.
– Но сега се очаква „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ да направят коалиция.
– Това няма нищо общо.
– Това няма ли да обърне резултата?
– При пропорционалните изборни системи коалициите са по-скоро правило, отколкото изключение. Но нека да направим една малка сметка. В момента „Демократична България“ има 20 депутати, а така нареченото ПП май има 53. Общо, това са 73-ма депутати. Не съм много убеден, че ако направят коалиция, ще имат повече от това, но ще поживеем – ще видим.
– А добър ход ли ще е ГЕРБ да се откаже от „ембаргото“ спрямо БСП?
– Това не може да бъде обект на предизборни разговори за коалиции. Това може да стане единствено и само след нови избори. Аз лично съм традиционен антикомунист и съм категорично против всякакви съюзи между ГЕРБ и БСП.
Но нека да видим какъв ще бъде резултатът от изборите и какви ще бъдат националните интереси. За мен лично ще бъде много неприятно, ако под някаква форма ГЕРБ и БСП играят заедно.
– Елиминирането на машинното гласуване в чия полза ще е на следващите избори?
– Не съм съгласен с термина „елиминиране на машинното гласуване“.
– Добре – елиминиране на машинното броене на гласовете.
– Това, което ни очаква, е просто една възможност всеки избирател да реши по какъв начин ще гласува. Искам да кажа, че във всичките 12 хиляди комисии в страната и в чужбина има представители на всички парламентарно представени сили.
И аз изобщо не разбирам по какъв начин може да се говори за измами в секционните комисии, след като всяка партия има свой представител там. Така че нека партиите да бъдат така добри да кажат „нашите представители са калпазани и затова ние искаме някой друг да ни брои резултатите“.
– Е, знаете, че в по-малките населени места са по-различни нещата.
– Ще повторя числата – 12 хиляди секции. Ако една партия не може да осигури 24 хиляди души – защото във всяка секция трябва да има по двама наблюдатели, тя по-добре да не ходи на избори и да не тръгва да управлява страната.
Освен това, 12 хиляди са всички секции, а проблемните секции, за които вие споменахте, са не повече от 2-3 хиляди – такива, които са в малки селища, с труден достъп и т.н. Това означава всяка партия да осигури 5 хиляди души в изборния ден и то само от свои представители.
Нищо не пречи, примерно, две или три партии, които играят заедно на тези избори – едната да осигури в едни селища, а другата да осигури в други селища наблюдатели.
Така че това е абсолютно безпочвено съображение, че не можели партиите да контролират. Ами като не можеш да контролираш изборния процес, недей да участваш в политиката. Значи, ти не можеш да осигуриш няколко хиляди души в изборния ден, а си тръгнал да управляваш страната!
Просто без коментар повече!
– Но нощуванията и тези скандали в районните избирателни комисии при предаването на книжата сега ще се завърнат – това няма ли да е голям проблем?
– Има проблем с обучаемостта на членовете на изборната администрация в България изобщо, а не само в районните комисии.
В някои секционни комисии също не са достатъчно компетентни хората. Защо? Ами защото партиите не могат да осигурят съответни членове там.
Така че нека още веднъж да кажем така: осигуряването на компетентни членове на изборните комисии е до голяма степен работа на самите партии.
Ние знаем и всички помним един голям скандал при драмите в „Арена Армеец“ преди няколко години, които си имаха причина, разбира се.
Случаят беше на местните избори – тогава една от комисиите сме я връщали 48 пъти! Защото не може да си напише изборните книжа.
Когато една секционна комисия не може да си попълни изборните книжа, районната комисия я връща да си ги поправи. Защото никой не може да поправи документ на по-нисшестоящ орган.
Може само да го върне да си го поправя. 48 пъти връщано на комисия! Да, софийска комисия. Седем души с висше образование вътре стоят и почти 50 пъти не могат да си попълнят документите. Айде да не говоря повече!
blitz.bg
Be the first to leave a review.