СЗО: В България се повишава резистентността към антибиотици заради свръхупотреба
България е една от страните, които най-трудно се справят с последиците от свръхупотребата на антибиотици.
https://www.vbox7.com/play:729b3c498a
Това обяви Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация (СЗО) за България. „По време на пандемията от COVID-19 употребата на антибиотици в България се повиши с 20%, а в останалите държави употребата им е намаляла с 30%“, посочи доц. Околийски. Той припомни, че е изработена Стратегия за борба с антибиотичната резистентност, както и план за действие към нея, но документът все още не е приет от Министерския съвет.
„Най-много антибиотици се изписват в доболничната помощ„, посочи проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По време на пандемията масово се изписваше макролиден антибиотик, което доведе и до резистентност“, припомни тя. По думите й електронната рецепта е един от начините, по който може да се ограничи и проследи изписването на антибиотици. В обучението на студентите по медицина също би трябвало да се обърне по-сериозно внимание на приложението на тези медикаменти, добави проф. Христова.
„Проблемът с бактериите, които се развиват в болнична среда, е сериозен и дори има болници, които правят основни ремонти, за да ги премахнат. Тези бактерии са много резистентни“, допълни проф. Христова.
По думите й се наблюдава и резистентност дори към антибиотици, които се пазят като резервен вариант за лечение, когато няма друга възможност. „Този тип антибиотици се прилагат само в болнична среда“, уточни тя. Нараства резистентността към макролидни, аминогликозидни, цефалоспорини и флуорохинолони, посочи проф. Христова. По думите й пандемията е дала тласък на резистентността заради ненужната употреба на антибиотици. България е на водещо място по честота от смъртност от тотално резистентни бактерии, допълни проф. Христова, цитирайки данни от научното списание „Лансет“.
Be the first to leave a review.