Протестът срещу разпределението на мандатите се разраства

105848-DUPNICA_PROTEST-01След Дупница и Кюстендил днес в Ямбол над 500 души протестираха срещу разпределението на мандатите в района. Протестът беше свикан от ГЕРБ пред Областната управа на града, информира БНР.

В Ямболския район партията получава само един мандат, въпреки че е получила повече от 18 хил. гласа. За сравнение, БСП ще имат двама депутати с близо 14 хил. гласа, ДПС също ще има свой представител с едва 4 хил. гласа.

Протестиращите настояват за смяна на избирателната система, незабавно преразглеждане на решението на ЦИК и корекцията му в съответствие с ясно изразената воля на гражданите в 31-ви многомандатен избирателен район.

В понеделник група от Ямбол ще занесе в ЦИК 19 хил. празни бюлетини в знак на протест срещу незачитането на вота и отнемането на един мандат от ГЕРБ.

Продължават протестите на недоволни граждани заради избора на Александър Методиев, известен като Бат Сали който най – вероятно ще влезе като депутат от област Кюстендил.

Днес протестът е в Дупница, съобщава Нова ТВ. Вчера имаше и предупреждения от недоволните, че протестите ще продължат с блокиране на пътища и на границата с Македония.

Тази сутрин центърът на Дупница се изпълни с хора.

Те носеха плакати и категорично заявиха, че не искат Методиев да е техен представител в парламента.

„Не става въпрос за противопоставяне на етноси и партии, а за коректно избрани народни представители“, това каза пред протестиращите в Дупница кметът на града Методи Чимев.

В момента той е на протеста срещу решението Александър Методиев от ДПС, по-известен като Бат Сали, да влезе като депутат в 43-то Народно събрание.

Според Чимев, на 5 октомври със сигурност са гласували събралите се на площада, но след тази дата се оказва, че гражданите напразно са упражнили правото си на вот

и не се случи това, за което са дали гласа си. Той призова народните представители в 43-то Народно събрание незабавно да гласуват промените в Изборния кодекс.

„Кой район е приел народен представител с 280 гласа? Тези гласове не стигат дори за избор за общински съветник“, подчерта Чимев. Според него няма проблем кой ще влезе в следващия парламент, а въпросът е изборът да бъде коректен и избирателите да знаят, че тяхното право на вот ще бъде отчетено.

„Съмнявам се, че нещо ще се промени, но искрено се надявам Изборният кодекс да бъде едно от първите неща, които ще се променят, защото на следващите избори ще има още по-ниска избирателна активност. Гласоподавателите ще са обезверени и политическата обстановка в България ще бъде все по-кризисна“, каза още Методи Чимев.

От Кюстендил започва петиция „Да спрем подмяната. Не на подмяната! Не на назначаемите депутати“, предаде Агенция „Фокус“.

Петицията е приета с решение на Общинския съвет. В нея се казва: „В България се появи аномалията „назначени депутати“. Къде са гласовете на българските граждани? Защо намалява избирателната активност?

Защо умишлено се демотивират българските граждани? Защо в избирателни райони като Кюстендил, Видин, Монтана, Враца, Габрово и десетки други се назначават депутати, които нямат необходимия брой гласове и не се зачита действителния резултат от вота на избирателите“, се пита в петицията.

 

Според нея резултатът от тази „аномалия“ е подмяна на избора, направен от българските избиратели. За броени часове петицията, публикувана в интернет, е събрала над 500 подписа. Гласували са хора от Кюстендил, Дупница, Благоевград, София и други градове в страната и от чужбина.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене