Иван Сабахлъков от Хаджидимово: За да оцелеем, трябва да се върнем към поминъка си
Цената на олиото в Благоевград догонва тази на зехтина в съседна Гърция. Това е една от причините част от жителите на Югозапада, особено тези в пограничните райони, масово да пазаруват в южната ни съседка, където няма напрежение, спекула и всекидневно увеличаващи се цени на стоките от първа необходимост – храни, гориво, лекарства, препарати. Това съобщават слушатели на Радио Благоевград, които поне веднъж в седмицата пазаруват в Гърция.
Един от тях е Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово.
„В България наблюдавам един парадокс, който не вярвах, че ще се случи. Аз съм вече на 55г., живях и при социализма и сега при псевдо демокрацията, доживяхме и отново войни да има в Европа и тази психоза, която наблюдавам у българина, е постфактум от комунистическо време. В Гърция я няма тази психоза от презапасяване и спекула с цените на храните. Защото, вчера аз закупих десетлитрова туба с олио за 20.20 евро. Смятах го, това прави литъра 3.95 лева. В България, олио под 5.50 лева, не можем да намерим. Не може на нашия стандарт на живот, да е толкова скъпо“ – коментира Иван Сабахлъков, след поредното пазаруване в съседна Гърция.
Според него, цената на олиото в България доближава тази на зехтина в Гърция.
„Зехтина от маслобойна го взех на 3 евро. Далеч съм от мисълта, че и в Гърция не мърдат цените, но тази аномалия, която я наблюдаваме в България, е спекулативна защото, когато станаха горивата в България 3.30 лв., в Гърция от 1.62 евро, горивото се вдигна на 1.70 евро. Все едно с нашите 8 стотинки, а у нас скочи с 30-50 стотинки. Затова казвам, че все още си живеем с предразсъдъците от комунистическото време, когато всичко беше дефицитно “ – допълни Сабахлъков, според когото, в Гърция няма психоза и паника, както от COVID-19, така и от войната в Украйна.
Той коментира и цените на лекарствата в Гърция, които са доста по-ниски от тези в България, затова често изпълнява поръчки на свои близки и приятели.
„Единственият съвет, който мога да дам на българските граждани е, нека да излязат и да си засеят градинките с чушки, домати, пипер, фасул и картофи, за да преминат през тази инфлация, която наблюдаваме. С тези цени няма да оцелеем дълго. Нека се върнем към бита, за да произвеждаме само храните от първа необходимост. Ето, сега е дошло времето да „санираме“ българското село, нещо, за което с Вас говорим от няколко години. И нека, бабите започнат да учат внуците си как се отглеждат зеленчуците. Болно ми е, но това е единственият начин да се спасим от тази криза“ – категоричен е Иван Сабахлъков.
{{ reviewsOverall }} / 5
Users
(0 votes)
Rating0
What people say...
Leave your rating
Show more
Order by:
Be the first to leave a review.
{{ pageNumber+1 }}