В Пиринско масово се чества Бабинден по стар стил на 21 януари. Ритуални тържества има в Благоевград, Симитли, Банско, Разлог, Гоце Делчев и в останалите населени места

Пъстро Бабино хоро в Разлог

В Пиринско масово се чества Бабинден по стар стил на 21 януари. Ритуални тържества има в Благоевград, Симитли, Банско, Разлог, Гоце Делчев и в останалите населени места.

Млади и възрастни в Разлог се хващат на „Бабино хоро“. Хорото се извива днес на централния площад, когато традиционно в района се чества Бабинден по стар стил.

Празникът е посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, на младите булки и невести, които са раждали, а също и на бебетата.

Дни преди Бабинден, във всеки дом на новородено в Разлог тече трескава подготовка за празника. Възрастни и млади жени се хващат на хорото, облечени в уникалните разложки носии, а на гърба си носят бебетата в цедилка. Бебетата са окичени със здравец, увит с червен конец и златна паричка, които символизират здраве и дълголетие.

Традиционно с празнуващите на площада е кметът Красимир Герчев. Той награждава първото бебе, родено през годината и последното, проплакало в края на изминалата.

Традицията у нас повелява на Бабинден жените, които имат деца от 1 до 3 години, наливат вода от чешмата, слагат в нея босилек или здравец, приготвят сапун и нова кърпа. Отиват в дома на бабата акушерка за обредно поливане и миене на ръцете. Жената дарява бабата с риза, чорапи, платно и кърпа с вързана в нея пара. Бабата връзва на детето мартеничка от бял и червен конец и паричка и също дарява детето с чорапки и ризка. Носи бяла и червена вълна, мед и просо. Бялата вълна представлява магическа благословия, за да доживее детето дълги години, червената – за да е здраво и румено, просото – за да пълнее, медът – да е работно като пчелата и да умножи човешкия род. След къпането маже децата с прясно масло и мед. Това е начинът, по който тя миросва малките.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене