Новият щам уплаши света: Какво се знае дотук?

Необичайно многото мутации го прави по-опасен от Делта
Двама заразени с африканския щам във Великобритания, съмнения за болни и в Германия и Чехия

Информацията потвърди здравният министър

Два случая на заразени с новия вариант на COVID-19 Омикрон са открити на територията на Великобритания. Това съобщи министърът на здравеопазването Саджид Джавид, цитиран от SkyNews.

Предстои масово тестване в районите, в които е засечен новият щам – Челмсфорд и Нотингам, уточни министърът. По думите му двамата пациенти са се самоизолирали. Двата случая не са свързани, посочват още здравните власти.

nova.bg

Новият опасен вариант на коронавируса е вече в Европа – в Белгия бе регистриран първият случай. Предполага се, че този вариант е по-заразен, лесно се изплъзва от имунния отговор на организма и атакува главно млади хора, съобщава „Дойче Веле“.

Разпространението на нов, вероятно още по-опасен вариант на коронавируса в южните части на Африка предизвиква тревога по целия свят. Експерти се опасяват, че вариантът B.1.1.529,( наречен от СЗО Omicron, който съдържа необичайно много мутации, е не само по-заразен, но и по-лесно пробива защитата на ваксините.

Какво се знае дотук

Южноафриканският институт по заразни болести NICD съобщи за първите регистрирани 22 случая на инфекция с новия вариант на коронавируса. Потвърдени случаи на зараза с него има и в Ботсвана и Хонконг. Именно в Ботсвана на 11 ноември за първи път беше открит този нов вариант на коронавируса.

Южноафриканският министър на здравеопазването определи новия вариант като „будещ сериозна тревога“ – и като причина за експоненциалното нарастване на инфекциите в ЮАР. В сряда броят на новозаразените надхвърли 1200 души за денонощие, след като в началото на месеца заболеваемостта се движеше около едва 100 случая на ден.

Междувременно стана ясно, че новият вариант на вируса е вече в Европа – в Белгия е бил регистриран първият случай на зараза с него.

Учените смятат, че този вариант на коронавируса съдържа поне десет мутации, а някои говорят дори за повече от 30. За сравнение: при доминиращия в момента Делта вариант говорим „само“ за две, а при Бета варианта – за три мутации. Според Ричард Лесълс от института KRISP новият вариант се разпространява по-бързо от Делта и представлява по-тежко изпитание за имунната система на човека. Експерти твърдят още, че този вариант на коронавируса атакува предимно младите хора.

Основният проблем при този нов вариант: заради многото мутации в спайк протеина имунните клетки не могат да се преборят с него достатъчно ефективно – и така той се изплъзва от имунния отговор на организма.

Първите мерки са вече факт

Заради разпространяващия се нов вариант германското правителство ограничи драстично полетите от и до ЮАР: от полунощ (петък срещу събота) самолетните компании ще могат да превозват от ЮАР до Германия само германски граждани, като пристигащите са длъжни да спазват 14-дневна карантина – включително и ако са напълно ваксинирани.

Европейската комисия също предприема мерки срещу разпространението на новия вариант на коронавируса – ще препоръча на отделните правителства да спрат полетите от и до засегнатите южноафрикански държави, обяви в Туитър председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Израел вече обяви за „червена зона““ЮАР, Лесото, Ботсвана, Зимбабве, Мозамбик, Намибия и Есватини. Това означава, че се забранява влизането в Израел на чужди граждани, пристигащи от тези държави. А израелците, прибиращи се от въпросните страни, са длъжни да останат 14 дни в специализиран хотел за карантинирани.

И Великобритания спира полетите от ЮАР, Ботсвана, Зимбабве, Лесото, Есватини и Намибия. Хората, пристигнали през последните 10 дни от тези страни, са призовани да се тестват и изолират. Дотук във Великобритания няма потвърдени случаи на инфекция с новия вариант, но информационната агенция PA припомня, че само от ЮАР пристигат дневно по около 700 души във Великобритания.

Петя Славова

dnes.bg

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене