Директорът на фестивала Ненчо Касъмов: „Пирин фолк“ единствен оцеля в пандемията
Изпълнители от детския конкурс вече се изявяват при големите
КОЙ Е ТОЙ
Ненчо Касъмов е роден на 2 януари 1969 г. в Кюстендил. Собственик и управител е на музикална компания „Диапазон рекърдс“, която е с над 20-годишна история. През годините през нея са минали някои от най-големите имена в попфолка и фолклора. Касъмов е с основен принос за възраждането на престижния международен фестивал „Пирин фолк“ в Сандански.
„България Днес“ разговаря с него за провеждането на музикалната надпревара за втора година в пандемия и за промените в конкурсната програма.
– Г-н Касъмов, какво да очакваме от тазгодишното издание на „Пирин фолк“, което ще се проведе на 27, 28 и 29 август?
– Тази година ще бъде петото издание на „Детски Пирин фолк“, което ще е един малък юбилей. Ще се проведе и 29-ото издание за авторска македонска песен. По-различното тази година е, че фестивалът ще протече по друг начин. В петък ще бъде конкурсната вечер за изпълнителско майсторство на живо пеене, а в неделя ще бъде конкурсът за авторска македонска песен. Няма да е като в предишни години, когато и двете надпревари се провеждаха в една вечер. Решихме да ги разделим. По време на фестивала ще заложим на много светлина. Вече проведохме репетиции за осветлението и как ще бъде заснето всичко. Мисля, че ще се получи доста добре.
– Кои известни имена да очакваме на сцената на Летния театър в Сандански?
– Интересни гости сме поканили. Иконата на българския фолклор Гуна Иванова и самобитната мъжка фолклорна група „Годлевски Великден“ ще пеят в петък на „Детски Пирин фолк“, за да има приемственост на музиката между поколенията. В съботната програма специален гост ще бъде звездата от Северна Македония Йордан Митев, който за първи път се изявява на голяма сцена в България. Хората го знаят като име и песни, но не са го виждали на живо. На сцената в събота ще излезе и Василиа Петрова – голямата победителка от миналогодишното издание на фестивала, спечелила цели пет отличия и носителка на призове от „Детски Пирин фолк“. В неделя рециталът ще бъде на Цветелина, която ще зарадва всички със специална програма. С изпълнения на сцената ще се изявят победителят в „Детски Пирин фолк“ и отличеният с първа награда от фестивалното жури в конкурса за изпълнителско изкуство. Имахме желание и поканихме и други двама изпълнители, но ни отказаха в последния момент поради най-различни причини. Не им се сърдим, но те знаят какво представлява фестивалът. Трябва да уточним, че техният продуцент не ги допусна.
– „Пирин фолк“ за втора поредна година ще се проведе по време на пандемия. Какви ще са условията за публиката?
– Публиката ще бъде на 50% в Летния театър и билетите за събота вечер вече са продадени. Спазваме закона за брой зрители. Сега ни е малко по-спокойно, защото миналата година го минахме този път. Като е за първи път едно нещо, е много по-стресиращо. А и хората вече са по-спокойни, въпреки че се говорят много неща. Каквото зависи от нас, ще го направим и няма да се изложим.
– И все пак срещате ли трудности по време на организацията?
– Да, трудно е, въпреки опита. Съобразяваме как да са танцовите формации, как да няма струпване зад сцената. Защото отпред е лесно – през място и хората спазват дистанция. Но отзад сме персоналът, снимачните екипи и танцьорите и се събират много хора на едно място. Осигурили сме допълнително палатки, за да не се струпват хора. Хората, които идват да гледат на живо, могат да са спокойни – ще бъдат взети всички необходими мерки.
– Миналата година имаше ансамбли само от гр. Сандански, за да не пътуват от цялата страна. И сега ли ще е така?
– Да, и тази година ще са само от Сандански. Хотелите са почти пълни и ако трябва да дойдат и други танцьори, ще стане пренаселено.
– „Детски Пирин фолк“ става на 5 години. Колко важна е ролята на този фестивал?
– Хубавото е, че в конкурсите за изпълнителство и авторска песен участват по 2-3 изпълнители, които са се явявали на „Детски Пирин фолк“, а вече са при големите. Василиа беше една от първите, които се престраши и от децата отиде към по-високата възрастова граница. Има приемственост.
– Как си обяснявате, че „Пирин фолк“има толкова специално място в сърцата на хората?
– „Пирин фолк“ е единственият фестивал, който 29 години съществува без прекъсване, времето не е никак малко. В пандемията много фестивали бяха закрити. Аз пътувам много и снимам фолклорни фестивали и виждам каква им е съдбата. Единственият фестивал, който миналата година остана и се проведе на живо, беше „Пирин фолк“. Не че ние сме организаторите, това е самата реалност. Тази година има повече живот от миналата и се случва нещо. Ето, има го „Бургас и морето“. Хората много не вярват на докторите и ваксините, а трябва да се вслушваме в медицината. С ваксините имаме повече сигурност и гаранция, че ще го изкараме по-леко, ако се заразим. Миналата година имаше повече наплашени хора, а сега виждам в Сандански, че усмихнатите и веселите лица са навсякъде.
– Гласуването за участниците ще е по-различно. Какви са промените?
– Всяка вечер след представянето на песните се събират точките и веднага се излъчва на живо кои са победителите. Няма да се чака до следващия ден. Няма да има изпращане на есемеси и правим нещата на момента. Фестивалното и журналистическото жури ще гласуват и веднага става ясен победителят.
– В „Пирин фолк“ има участници от България и Северна Македония. По повод напрежението между двете държави през последните месеци можем ли да кажем, че фестивалът е един мост на помирението между народите?
– Да, това ни е идеята. До по-миналата година имаше много силно присъствие на певци от Северна Македония. В момента те са по-затворени към България и за да дойдат, трябва да си правят тестове. Там са много по-назад с ваксините заради малките количества. Един от големите композитори от Северна Македония миналата година се уплаши и не дойде. Но сега се съгласи и казва, че идва веднага. Затова си мисля, че вече хората са по-уверени и спокойни. За музиката няма граници. Някои техни политици да си говорят каквото искат.
Be the first to leave a review.