Работен уикенд за приготвяне на лютеница
Есента пристъпва с бавни стъпки и носи аромат на печени чушки – време е за приготвянето на домашна лютеница. Тъй като ние вярваме в традициите и се опитваме да ги съхраняваме Ви каним на 6 и 7 септември, събота и неделя, в Училището за природа с. Влахи, за четвърта поредна година да приготвим заедно най-вкусната лютеница – храната, която неизменно присъства на трапезата на българина целогодишно. Всеки доброволец, който участва в работния уикенд, ще получи и своя „сертификат за участие“ – бурканче лютеница.
Убедени сме, че вкусът и качеството на домашно приготвените храни е много по-добър от този на купените от магазина, а също така и в това, че местното производство означава по- голяма сигурност и качество на храните.
Работата: Ще започнем с обработка на продуктите – миене, сортиране, рязане, печене, белене и мелене на чушки, патладжани и домати. Следва самото приготвяне на лютеницата изпичане на сместа с прибавените мед, зехтин, черен пипер и сол. Опитването е важна част от работния процес. Накрая ще приключим с пълнене на буркани и стерилизиране.
Доброволческият уикенд се осъществява в рамките на проект BG 05/286 „Живо училище – устойчиво в мрежата и в природата“, финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.“
Фондация „Училище за природа”(www.vlahi.org) в село Влахи (9 км от град Кресна и 160 км от град София) е инициатива с дългосрочен характер и представлява функциониращ екологичен и социален проект, ориентиран към учениците и младите хора. Той е единственият в Югозападна България посетителски екологичен, информационен и демонстрационен център за приложно природозащитно образование и учене чрез преживяване.
Тук се провеждат дейности за повишаване на съзнанието за опазване на природната среда и се демонстрират устойчиви практики за ползване на природните ресурси. Целта е да разпространява идеята и да мотивира младите хора да участват в дейности за опознаване и опазване на околната среда. Предлагаме проекти и програми, свързани с алтернативни и неформални методи на образование за природата, живот в хармония с нея, учене чрез преживяване. Има възможност за еднодневни или полудневни посещения на ученици (7-14 год), студенти, организирани и индивидуални туристи.
Темите, застъпени в програмите са: защитени територии, води, отпадъци – разделно събиране, рециклиране, игри за работа в екипи. За възрастните – опознавателни игри с разходка из селото; игри за раздвижване и лека работа в пермакултурната ни градина.
Екипът на Училището се състои от биолози и от хора с опит в работата с деца и младежи и интерпретиране на информациононо-образователни игри и занимания на открито.
Работим и с местни общности, като се включваме активно в провежданите местни празници и събори, на които представяме дейностите си.
За повече информация и контакти: ЮлияЙорданова, тел. 0888 242 192, mail natureschool@vlahi.org
Be the first to leave a review.