Чаят чудо – рецепта за здраве от древните лечители – магическа рецепта от древните лечители
Рецептата е запазена и е достигнала до нас през вековете благодарение на монасите
Манастирският чай е уникален комплекс от лечебни билки, а ефектът им върху здравето е проверен векове наред. Всяка от тези билки, в комбинация с останалите, увеличава потенциалния си ефект върху редица заболявания.
Комплексът от манастирските билки е известен от древни времена, но рецептата за приготвянето му е била строго пазена в тайна. Съществува мнението, че създаването й принадлежи на лечителя, билкар от Тимашевския манастир, архимандрит Георги. Хора от територията на цяла Русия са ходили при отец Георги за чая чудо. Комплексът включва лечебни билки, които са растели близо до манастира. Освен доказаните си лечебни свойства, напитката има прекрасен вкус, загрява тялото и ободрява.
Рецептата е запазена и е достигнала до нас през вековете благодарение на монасите от манастира, които са съхранили записите в манастирската библиотека.
Манастирският чай се състои от 18 билки, всяка от които има специфична функция.
Коприва
Може да помогне за отстраняването на токсините от тялото, да увеличи хемоглобина, да облекчи възпалението, да спре развитието на тумори, да подобри състава на кръвта, храносмилането и образуването на кръв.
Жълт смил
Полезен е за подобряване на храносмилането, понижаване на холестерола в организма.
Градински чай
Необходим е за укрепване на кръвоносните съдове, нормализиране дейността на стомашно-чревния тракт, подобряване работата на сърдечния мускул.
Мащерка
Може да спре различни възпалителни процеси.
Мечо грозде
Действа като диуретик.
Зърнастец
Съдържа много йод, поради което служи за поддържане функциите на щитовидната жлеза. Също така помага за обновяването на кръвните плазмени клетки и има диуретичен ефект. Може да се използва при запек, гастрит, ревматизъм, екзема, сърцебиене, захарен диабет.
Брезови пъпки
Съдържат всичко необходимо за борбата на отслабения ни организъм с инфекциите. Действа диуретично, жлъчегонно, заздравява раните, пречиства кръвта, има антивирусно средство.
Липов цвят
Богат е на елемента мед. Известно е, че медта е от съществено значение за подобряване на метаболизма, производството на инсулин, хормоните на хипофизата и хематопоезата.
Дяволска уста
Оказва благоприятен ефект върху нервната система, помага за облекчаване на болката при бъбречна колика и понижава кръвното налягане.
Благолюбив бял смил
Може да намали кръвното налягане, да помогне в регенерирането на бъбречните клетки и за възстановяване на кръвообращението.
Шипка
Необходима е за развиване на устойчивостта на организма към различни инфекции, поддържане на оптимална сърдечна функция.
Биденс
Биденсът или известен още и като бутрак, участва в процесите на хематопоеза, служи за стимулиране на работата на надбъбречните жлези, укрепване на имунната и нервната система, има жлъчегонно свойство, диуретично действие, регенериращи способности при белези, вследствие от язви на стомаха и дванадесетопръстника.
Бял равнец
Може да се използва за стабилизиране на метаболитните нарушения и премахване на алергичните реакции.
Обикновено безсмъртниче
Помага при заболявания на сърцето, стомашно-чревния тракт, черния дроб, стомашни язви.
Пелин
Може да се използва като холеретично средство.
Лайка
Помага на организма в борбата с вирусни инфекции, лекува язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Бял оман
Регулира секреторната функция на стомашно-чревния тракт, помага за облекчаване на чревните спазми.
Невен
Може да се използва при дерматит, гастрит и язвена болест, сърдечни заболявания, възпаление на пикочния мехур.
Рецепта
Трябва да смесите 18-те билки в нужния грамаж: градински чай – 35 г, коприва – 25 г, шипки – 20 г, жълт смил – 20 г, мечо грозде – 20 г, биденс – 20 г, пелин – 15 г, бял равнец – 10 г, лайка – 10 г, обикновено безсмъртниче – 10 г, мащерка – 10 г, кора от зърнастец – 10 г, брезови пъпки – 10 г, липа – 10 г, благолюбив бял смил – 10 г, дяволска уста – 10 г, бял оман – 10 г, невен – 10 г.
Начин на приготвяне
Една супена лъжица съдържа около 3-4 грама от билковата смес (в зависимост от плътността на сухото растение). Измерете необходимото количество от всяка билка, смесете ги добре и ги поставете в подходящ съд. Залейте билките с 2,5 литра вряла вода. Настоявайте на водна баня точно 3 часа. В никакъв случай не трябва да варите билките на котлона. Когато я оставите да се запарва, излишната вода се изпарява от отварата и се получава нужната концентрация. Прецедете, охладете. Поставете в хладилника. Съхранявайте отварата в хладилника и приемайте, докато свърши приготвената доза.
Как да я използвате?
За профилактика на заболявания и за подпомагане на основното лечение, трябва да пиете от чая по 1-2 супени лъжици, 3 пъти на ден, 1 час преди хранене. Курсът на лечение е 30 дни, след това направете почивка 10-12 дни и повторете отново.
Кой не може да я пие?
Противопоказания: индивидуална непоносимост, бременност и кърмене. Преди да смесите съставките на манастирския чай, проверете противопоказанията за всеки вид билка, защото някои хора може да нямат полза от нея. Ако такъв компонент е в списъка, изключете го – чаят няма да загуби от това много от полезните си свойства.
zdrave.to
Be the first to leave a review.