УЧЕНИЦИ ОТ РАЗЛОГ РАЗРАБОТИХА БИЗНЕС ИДЕЯ, СВЪРЗАНА С НЕМАТЕРИАЛНОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО НА РАЗЛОЖКИЯ РЕГИОН
Учениците от РПГ „ Никола Стойчев“ се представиха отлично в онлайн конференция по проект, който обединява сродни училища от Гърция, Кипър, България, Естония, Словения и Литва. Проектът “Между видимото и невидимото” е посветен на нематериалното културно наследство от Разложкия край в рамките на програма „ Еразмус плюс“ с координатор д-р Елена Саянова, преподавател по английски език.
Учениците Благослав Кондев, Даяна Топалова, Радка Джоджова, Кристина Кондева, Димитър Прангов – ученици от 11б клас, Петя Ергина – 10а, Симеон Крайнов и Иван Тинчев – 10б клас в периода от 29.03-31.03.2021, с пълната подкрепа и съдействие на д-р А. Тумбева, преподавател по философия, взеха участие в ученическа онлайн конференция.
На учениците бе зададено първото предизвикателство – изготвяне на презентация за оформяне на бизнес идея, свързана с нематериалното културно наследство.
Учениците от РПГ „ Никола Стойчев“ се справиха отлично, като показаха добра работа в екип, креативност и отговорност към поставената им задача. Изработената от тях бизнес идея озаглавиха MysticWEBulgaria с акцент – съхранение и популяризиране нематериалното наследство в България.
Възпитаниците на гимназията демонстрираха и отлични познания по английски език като представиха и своите Ted Talk. ДеянаТопалова, РадкаДжоджова и Кристина Кондева представиха сайт Give Yourself a Bulgarian Experience, разработен от тях, посветен на нематериалното наследство на Разложкия регион – празници, традиции и забележителности.
Симеон Крайнов и Петя Ергина представиха карта на културното наследство на гр. Разлог. Рисунките на картата са дело на Петя, а към всяка от тях има QR код с кратка информация за избрания символ.
В рамките на три дни учениците се включиха и в други интересни занимания като учене на традиционен гръцки танц.
Партньорите по проекта от Естония представиха презентация, в която показаха как фолклорните елементи могат да бъдат и марки на модата в съвременния свят. Словенските партньори предложиха две срещи с представители на НПО, които дадоха ценни указания за стартиране на бизнес идеи като BravaExperience.
В конференцията се включи и Елена Базини, представител на министерството на културата и спорта на Кипър, която въвлече участниците в наследството на нематериалната култура на страната.
текст и снимки: РПГ „Никола Стойчев“
Be the first to leave a review.