Христо Казанджиев: В известна степен е нарушена конкуренцията на пазара на природен газ, в рамките на ЕС
Излизат нови и нови скандални факти около руския „Турски поток“ – сега става ясно, че 3 млрд. лв. за строителството не са единствената цена, която ще платят българите за този руски проект. Европейският регулатор поглежда към България и има проблем.
В началото на миналата годината в съответствие с европейските правила КЕВР изпраща за съгласуване метеорологията за определяне на тарифите за пренос на природен газ през и в България на Европейската агенция за сътрудничество на енергийните регулатори. Първоначалният отговор-доклад по въпроса, е крайно негативен, независимо от това, КЕВР през месец август одобрява тарифната структура на Булгартрансгаз, която е в нарушение на европейските правила. Това каза енергийният експерт и член на Изпълнителния съвет на Републиканци за България Христо Казанджиев, координатор на секторна политика „Енергетика“ в предаването „Денят с Веселин Дремджиев“ по TV+ и ТV1.
„На 16 декември Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (ACEP) публикува своя окончателен доклад, от който се вижда, че всъщност в България тарифата води до кръстосано субсидиране. Българските потребители на природен газ субсидират преноса на Газпром през България. Освен това тарифите за Газпром са по-ниски от тези, които би следвало да плаща, за преноса през България“, казва енергийният експерт.
По думите му това е може би една от причините за мълчанието на българските власти за въвеждането на „Турски поток“ в експлоатация с доставки за Сърбия по простата причина, че недвусмислено, а съвсем ясно Агенцията на енергийните регулатори е в нарушение на европейските правила.
„България запазва едно гръмовно мълчание, дали ще има отговор, е много трудно да се предполага. Би следвало да има някаква реакция, но нещата вече са на такъв етап, че очевидно, в един определен момент ще се премине към санкции от страна на ЕС“, уточнява Казанджиев.
Той споделя, че ЕС защитава в момента това, че българите по кръстосания начин осигуряват много по-ниски тарифи за руснаците.
Това в известна степен води до нарушения в конкуренцията на пазара на природен газ, в рамките на ЕС.
Be the first to leave a review.