Лондон усети последиците от Brexit
В първия ден на новата 2021 година финансовият сектор в Лондон усети с пълна мощ последиците от Брекзит. Търговията с акции се измести в борсите на европейските столици, пише Financial Times, цитиран от investor.bg.
Търговията с акции на компании като Santander, Deutsche Bank и Total се върна на първични борси като мадридската, франкфуртската и парижката, сочат първоначални данни на Refinitiv. Това е рязка промяна за инвеститорите в Лондон, които бяха свикнали да търгуват с акции в Европа, преминавайки граници без ограничения.
Хъбове за търговия с деноминирани в евро акции в Лондон, включително Cboe Europe, Turquoise и Aquis Exchange, бързо пренасочиха бизнеса си към новите си пазари в ЕС, установени в края на миналата година, за да отговорят на края на преходния период след Brexit.
„Това е свидетелство, че след годините на усилена работа всички са подготвени и всичко протича много гладко“, отбелязва Aquis.
Cboe Europe съобщи, че около 60% от общия й бизнес сега е в Амстердам спрямо много малък дял миналата година. Aquis информира, че „на практика цялата“ търговия с деноминирани в евро акции се е изместила към Париж за една нощ. Turquoise, контролирана от Лондонската фондова борса, също регистрира преход на по-голямата част от европейския си бизнес към Амстердам. Много малка част от компаниите са търгували на борсата в града преди края на преходния период.
„Всичките ни системи оперират нормално и, както се очакваше, голямата част от активността със символи EEA сега се осъществява на холандския ни пазар, като тук влиза дейността във всичките ни пазарни сегменти“, коментира Дейвид Хоусън, президент на Cboe Europe, имайки предвид базирани в Европейската икономическа зона борси.
Десетилетия наред базирани в Лондон системи за търговия и големи инвестиционни банки бяха в основата на трансграничната търговия с акции, като до 30 на сто от всички акции в ЕС, търгувани на континента, преминаваха през Ситито.
Но търговската сделка на Великобритания с ЕС до голяма степен пропусна финансовите услуги. Британският премиер Борис Джонсън призна, че споразумението не е отговорило на амбициите му за финансовите услуги. ЕС отказа да признае повечето регулаторни системи във Великобритания като „еквивалентни“ на неговите, принуждавайки целия деноминиран в евро бизнес да се върне в блока.
Тъй като финансовите услуги останаха извън търговските преговори между Великобритания и ЕС, ръководители в областта на търговията с акции в Лондон нямаха големи очаквания към регулаторите на съюза и бяха подготвени за няколко години на търговия така, сякаш Великобритания е напуснала ЕС без сделка.
Брюксел поиска по-голям контрол върху деноминирани в евро активи и настоява да намали зависимостта си от лондонското Сити за финансите – икономическа дейност, която смята за стратегически важна за блока.
Лобистки групи в областта на финансовите услуги и от двете страни призовават ЕС и Великобритания да надградят бързо търговската сделка и да договорят общи надзорни стандарти. Двете страни опитват да изработят меморандум за разбирателство за бъдещо сътрудничество в областта на финансовите услуги до края на март, въпреки че той няма да има същата правна сила като международен договор.
Подчертавайки, че ЕС и Великобритания са различни юридсикции, регулаторите на съюза оттеглиха в понеделник и регистрацията на шест базирани във Великобритания кредитни агенции и на четири регистъра на трансакции – хранилища за данни, които предоставят на властите информация за търговия с деривати и сделки за финансиране на ценни книжа. Сега компании и инвеститори от ЕС ще трябва да използват базирани в съюза институции.
Be the first to leave a review.