Повече пари за култура поискаха от ВМРО

Повече пари за култура и по-конкретно увеличение на бюджета на програма „Сценични изкуства“ поискаха депутатите от ВМРО. Това стана по време на разглеждане на държавния бюджет за 2021 г. в Народното събрание.

Предложението е на депутатите Мария Цветкова и Красимир Богданов. За съжаление то не срещна достатъчно подкрепа в зала и не бе прието.

По време на дебатите в отговор на реплика от къде ще се осигурят исканите средства Мария Цветкова заяви:

От Комисията за защита от дискриминация и от Комисията за досиетата. Смятаме, че тези две комисии са абсолютно ненужни. Те трябва да бъдат закрити. Имат раздут бюджет и голяма администрация. Затова е абсолютно адекватно от там да се вземат средства, които да се насочат към бюджета на Министерството на културата.

От своя страна Красимир Богданов мотивира предложението, като посочи, че то е съобразено с мнението на театралната гилдия. Съобразено е и с хората в областта на сценичните изкуства:

В условия на криза бюджетът много трудно може да акцентира на повече пари за култура. Но това не е добре, защото културата е признак за това колко е цивилизован един народ. Аз винаги съм мечтал да има бюджет, който да постави като най-важен приоритет културата в България. Предложението ни е реалистично, като сумата е от порядъка на 3,5 млн. лв. Не е много, но ще даде глътка въздух на сектора. Така наистина да го има това 10-процентно увеличение в сектора на сценичните изкуства.

Вижте в изказванията им как те защитиха предложението да залегнат

повече пари за култура в бюджета за следващата година.

В проектобюджета на Министерството на културата за 2021 г. за бюджетна програма „Сценични изкуства“ са предвидени близо 120 млн. лв. (119 979,6 млн. лв.) при изразходвани през 2020 г. приблизително 112 млн.лв. (111 945,6 млн. лв.). Т.е. предлаганото увеличение в Закона за държавния бюджет за сценичните изкуства е около 7%, което е крайно недостатъчно за сектора. Още повече като направим сравнение с бюджета за 2019 г., който е надхвърлил 138 млн. лв. (138 346,8 млн. лв.), виждаме, че настоящият проектобюджет е с 18 млн. по-малко. Имайки предвид и това, че

секторът е сред най-засегнатите от епидемията COVID-19,

предлагаме да бъде предвидено общите разходи за бюджетна програма „Сценични изкуства“

да бъдат увеличени с 10%, които да са предназначени за заплати в сектора.

Т.е. предлагаме бюджетът за 2021 г. да бъде увеличен с 11 194,6 млн. лв. в сравнение с бюджета за тази година. Така ще стане 123 140,2 млн. лв.

От ВМРО смятаме, че културните дейци, работещи в сферата на сценичните изкуства,

заслужават по-добри и достойни възнаграждения,

давайки си сметка, разбира се, че и тези 10% са недостатъчни.

От съществено значение е необходимостта да се насърчи създаването на нови български произведения и постановки. По този начин ще се ангажират в по-голяма степен български творци в различни изкуства:

  • композитори,
  • автори на пиеси,
  • режисьори,
  • художници – сценографи,
  • костюмографи,
  • хореографи и, разбира се,
  • музикални и театрални изпълнители.

Подобна мярка ще противодейства на активно протичащите процеси на денационализация на художествената и културна среда, при това с комерсиални продукции, ангажирани преди всичко с безкритично удовлетворяване на масовия вкус и нагласи.

Очевидно е, че е необходимо да се преосмисли

стандартът за финансирането на сценични изкуства,

които работят в условията на постоянен недостиг на средства.

Имайки предвид епидемичната обстановка в страната, която налага ограничаване на публиката в салоните и съответно намалява приходите от билети, ние от ВМРО смятаме, че е изключително необходима подкрепата от държавния бюджет за театри, опери, филхармонии, оркестри, ансамбли, балет.

Отстояваме мнението, че не само сценичните артисти, а като цяло

творците в областта на културата заслужават справедлив процент от бюджета.

От години културата е недофинансирана. Заплатите в сектора са между 75-80% от средната работна заплата.

Смятаме, че културата трябва да бъде извадена от сектор „Култура, Спорт, почивни дейности и религиозно дело“ и да намери своето достойно място до образованието.

От ВМРО сме убедени, че е крайно време

културата да бъде изведена като национален приоритет.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search