Народният представител Стефан Апостолов: Много ми е интересно какво ще кажат сега критиците по темата, макар че съм сигурен, че дори при тези цифри, ще се намерят недоволни…
В последните месеци много се наслушахме на това, че Правителството не прави нищо за борба с икономическите последици от COVID – 19, но цифрите показват друго. Освен първоначалните мерки, които бяха взети, по-рано днес на брифинг в Министерски съвет, премиерът Бойко Борисов обяви, че Правителството отпуска близо 2 млрд. лева за социални и икономически мерки за борба с COVID-19.
Сред социалните мерки са:
– Увеличаване разходите за персонал с 30% на областните администрации, които са натоварени със справяне с последиците от коронавируса, както и увеличаване на ставката за нощен труд – МТСП, МЗ, МВР, НЗОК, НОИ, РЗИ, и др.;
– Увеличаване на ставките за училищнтото и детското здравеопазване до достигане на определените стандарти в КТД, както и за домовете за възрастни, центрове за деца, и др. – 24.6 млн.лв.;
– Еднократна добавка към пенсиите – по 50 лв. на всеки пенсионер за три последователни месеца – за целта са отделени 318 млн. лв.;
– Увеличаване на субсидирането на болниците – 17.3 млн. лв.
– Увеличаване на стойността на здравно-осигурителните плащания за медицинска и дентална помощ;
– Допълнителни средства по бюджета на МТСП – 122 милиона лева за допълнителни средства за личните асистенти;
– Увеличаване на минималния размер на дневното обезщетение за безработица от 1 октомври от 9 на 12 лева;
– Увеличаване срока на изплащане на обезщетенията за безработица с допълнителни три месеца;
– Осигуряване на нетно възнаграждение в размер на 1000 лв. за медиците на първа линия – 67 милиона лева до края на 2020г.
– 1.8 милиарда лева налични дава Министерството на икономиката за помощ на бизнеса. 9.5 милиона лева се предоставят на МИ за насърчаване на чуждестранните инвеститори у нас.
– Допълнителни бюджети се отпускат към средствата на почти всяко министерство.
Друга социална мярка, осигурена чрез пренасочване на средства от европейски програми е осигуряване на нетно възнаграждение в размер на 1 000 лв. на заангажираните медицински специалисти в борбата с COVID 19 на първа линия в размер на 67,0 млн. лв. до края на 2020 година.
И тъй като туризмът също пострада доста, то от Правителството помислихме и за този сектор. За допълнителни средства по бюджета на Министерството на туризма за предоставяне на помощ за ползване на основни туристически услуги за вътрешен туризъм на стойност 210 лв. за лицата, които пряко са осъществявали или осъществяват дейности, свързани с лечението, предотвратяване на разпространението и/или преодоляване на последиците от COVID – 19 в размер на 8,0 млн. лв. за повече от 38 хил. лица.
Освен това са предвидени допълнителни средства за предоставяне от министерството на туроператори, които използват въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз за изпълнение на чартърни полети до Република България с цел туризъм, държавна субсидия в размер на 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет.
Много ми е интересно какво ще кажат сега критиците по темата, макар че съм сигурен, че дори при тези цифри, ще се намерят недоволни. Нека все пак не забравяме, че всичко, което се прави е само в интерес на гражданите и хората, а знаете, че хубавите неща изискват време и задълбочени анализи, защото предвид задаващата се финансова криза, не може да си позволим да действаме прибързано, тъй като по-късно това би могло да създаде допълнителни проблеми.
Важно уточнение, което трябва да внеса е, че тези близо 2 млрд. лв. са осигурени от фискалния резерв. Това означава, че няма да се теглят нови заеми, с които да се утежняват бъдещите поколения.
Be the first to leave a review.