СДС в Югозапада е в добра кондиция за изборите

„Структурите на СДС в Югозапада са в добра кондиция, а успешното ни представяне на местните избори предопределя по-високи цели за предстоящ предсрочен или редовен парламентарен вот”, обобщи регионалният лидер на синята партия и член на Националния изпълнителен съвет Костадин Костадинов след проведена днес среща с областните и общински председатели от областите София, Перник, Кюстендил и Благоевград. Присъстваха и общински съветници, както и председатели на Общински съвети от региона. Сред акцентите на форума бяха готовността на предизборните щабове по места. В местните структури вече се провежда допитване относно нагласите на членовете за възможен коалиционен формат на участие в бъдещи избори. Резултатите от него ще бъдат основната тема на предстоящия Национален съвет на партията. Според мнозинството от участниците в срещата, настоящата политическа ситуация в страната не налага провеждането на предсрочен вот. “Ние в СДС и аз, в личен план, подкрепяме правото на гражданите да протестират и сме се борили за него, защото сме убедени, че заявяването на активна гражданска позиция е една от основните демократични ценности. Важно е обаче, исканията на протеста да са аргументирани, да имат ясна цел и план за постигането й, да предлагат алтернатива. Нашата позиция предлага точно това – реален план за промяна на политическия модел в страната чрез свикване на Велико народно събрание и промени в Конситуцията”, каза още регионалният лидер на СДС в Югозапада, член на НИС и председател на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.

ЗАЩО СДС ПРЕДЛАГА ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ И ПРОМЕНИ В КОНСТИТУЦИЯТА?

За 30 години се показаха всички несъвършенства на сегашната Конституция, в която капаните са заложени така, че да се генерира конфликт между различните съставни части на държавното управление. Всичко това води до голямо обществено напрежение и сред парламентарните, но и сред извънпарламентарните партии. Ние, от СДС считаме, че е настъпило времето за промяна на Конституцията.
Предлагаме на всички партии – парламентарни и извънпарламентарни и активните граждани, които искат промяна на модела, а не просто смяна на едни управляващи с други, да изложат своите идеи как да постигнем това.
Ако започнем сега, ще има достатъчно време предстоящите избори през март 2021 г. да бъдат свикани за Велико, а не за обикновено Народно събрание.
Само с диалог и разум можем да вървим към една по-добра и справедлива България!
Според СДС първите стъпки за смяна на модела са:
промени в Конституцията;
мерки за ускорен растеж на икономика и инвестиции;
справедлив изборен процес;
върховенство на закона и правосъдна реформа.
Още миналата година СДС предложи промени в Конституцията. Именно така ще се стигне до истинска промяна, а не до постоянно възпроизвеждане на едни и същи политически представителства, които три десетилетия работят с Конституция, наложена от комунистическата партия и приета с компромис през 1991 г. Това предизвика гладната стачка на 39-те депутати от СДС в 7-то ВНС, които не я подписаха.
Днес България е част от европейската демократична общност и трябва да върви в крак с промените на времето. Реалностите са много по-различни от тези преди 30 години, очакванията на хората – също. Ясно е, че има системи, които не работят и буксуват, че обществено-политическите отношения трябва да бъдат преразгледани и за проблемите да се търсят най-добрите и гъвкави решения. Това може да стане само, ако се даде възможност и на представители на активните и почтени граждани, които не са обвързани с партии, да имат шанса да бъдат избрани в 200 –те мажоритарни мандата във ВНС и така реално да участват в изготвянето на новия основен закон на държавата.

Промените и мерките, които СДС предлага са следните:

ПРОМЕНИ В КОНСТИТУЦИЯТА:
1.Свикване на Велико Народно събрание. Промяна в Конституцията и разпускане на института ВНС.
2.Състав на Народното събрание:
Двукамарен парламент:
Горна камара с мандат 5 години, избрана мажоритарно, на базата на съответните избирателни райони, с равен брой народни представители от всеки избирателен район, независимо от населението
Долна камара с мандат 4 години – пропорционално избрани народни представители, отговарящи на броя на населението в съответните избирателни райони
Общият брой на народните представители от двете камари може да бъде редуциран.
3.Избиране на президента от Народното събрание с 2/3 на съвместното заседание на двете камари.
4.Отпадане на длъжността вицепрезидент. При невъзможност президентът да изпълнява функциите си, те да се поемат от председателя на Горната камара , като до 60 дни се избира нов президент.
5.Ново административно деление и намаляване броя на общините, с цел подобряване качеството на обслужване на гражданите и отговаряне на европейските стандарти.
– Въвеждане на второ ниво на местно самоуправление и пряк избор на областни управители и областни съвети.
– Финансова децентрализация и оставяне на част от данъците в общините и регионите
6.След избиране на „тримата големи“ в съдебната система от ВСС, техните кандидатури да подлежат на одобрение с 2/3 от Народното събрание, на съвместно заседание на двете камари, след което Президентът да издава Указ за назначаването им.

МЕРКИ ЗА УСКОРЕН РАСТЕЖ НА ИКОНОМИКАТА И ИНВЕСТИЦИИ:
– Намаляване на данъчната тежест
– Промяна на подхода на държавата към чуждите инвестиции и родните предприемачи, чиято инициатива често се възпрепятства от корупция, разрешителни режими, непредвидима бизнес среда, осигурителни прагове и т.н.
– Удвояване на БВП за следващите 10 години, за което ще спомогнат всички горепосочени стъпки.

СПРАВЕДЛИВ ИЗБОРЕН ПРОЦЕС:
– Активна регистрация на желаещите да гласуват, включително и в деня на изборите
– Машинно и електронно гласуване

ПРАВОСЪДНА РЕФОРМА:
– Бързо и справедливо правораздаване чрез съкращаване на допустимите срокове
– Равнопоставеност на страните в съдебния процес
Убедени сме, че ако се постигне политическо съгласие по горните предложения, ще постигнем качествен скок в нашето историческо развитие като нация и общество.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене