Чрез видеоконферентна връзка МЗ обсъди с центровете за спешна медицинска помощ възобновяването на обученията по проект „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния”
Възобновяване на обученията по проект BG05M9OP001-3.007-0001 „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния” (ПУЛСС) при спазване на всички въведени противоепидемични мерки обсъдиха днес ръководителите на 27-те центъра за спешна медицинска помощ и представители на екипа по управление на проекта, Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ и медицинската дирекция към министерството.
„Редуциране на броя участници в рамките на 5-дневното присъствено обучение на територията на Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ, присъствието на не повече от 30 души в аулата на центъра (с капацитет 145 места) по време на теоретичната част от курса и осигуряване на отдалечен достъп в реално време чрез видеоконферентна апаратура, разположена в 10-те зали на центъра, задължително ежедневно термометриране, ползване на лични предпазни средства и тестване с PCR са част от допълнителните мерки, които Министерството на здравеопазването предлага да въведе, за да сведе до минимум риска за здравето на курсистите“. Това посочи ръководителят на проекта г-жа Надежда Петрова.
На срещата беше взето решение директорите на центровете за спешна медицинска помощ да запознаят екипите си с предложенията на министерството и да подадат списъци с желаещите да започнат курса. Като допълнителна мярка беше дискутирано два дни след приключване на обучението курсистите да не бъдат включвани в работните графици на съответните ЦСМП.
„Създадени са всички необходими условия за спазването на физическа дистанция по време не обученията, като за целта са обозначени допълнителни входове и изходи. Два пъти дневно ще бъде извършвана дезинфекция на общите помещенията, а веднъж седмично и щателна дезинфекция на целия център“. Това обясни д-р Росен Радев, директор на Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ.
Припомняме, че през месец март обученията по проект ПУЛСС бяха временно преустановени заради обявеното у нас извънредно положение, свързано с разпространението на COVID-19.
Периодът на изпълнение на проект BG05M9OP001-3.007-0001 „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“ е от 28.02.2017 г. до 30.09.2021 г. Бюджетът на проекта възлиза на 7 000 000 лв. безвъзмездна финансова помощ от Европейския социален фонд. Проектът е финансиран от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г., с бенефициент Министерството на здравеопазването.
Основната цел е да се подобри качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия капитал. Специфичната цел на проекта е повишаване на знанията и уменията на персонала от системата за спешна медицинска помощ на територията на цялата страна. На теоретично и практическо обучение по ПУЛСС подлежат всички работещи в системата на спешната медицинска помощ – лекари и медицински сестри, фелдшери и лекарски асистенти, парамедици и шофьори на линейки.
Be the first to leave a review.