След кампанията „Ние броим врабчетата“: най-голям дял от всички регистрирани птици се пада на домашното врабче – 75%,следвани от полското врабче, което е с 3% повече от миналата
„Запазва се тенденцията и най-голям дял от всички регистрирани птици се пада на домашното врабче – 75%,следвани от полското врабче, което е с 3% повече от миналата година или 21 на сто спрямо всички преброени птици“.
Това съобщи след приключване на кампанията „Ние броим врабчетата“ , председателят на клона на Бъргарското дружество за защита на птиците в Гоце Делчев, Димитър Попов.
„Интересен е фактът, че със всяка изминала година броят на наблюдаваните полски врабчета намалява. При третият вид – испанското врабче има закономерност в числеността му, отчитана от доброволците, взели участие в кампанията „Ние броим врабчетата“. Вече три години делът му спрямо общия регистриран брой врабчета е около 3%. Разбира се, това има своето обяснение, защото испанското врабче не е така широко разпространено, както другите два вида.
За съжаление не е малък броя на локациите, в които не е наблюдавано нито едно врабче – това са 27%., допълни още Попов.
В кампанията тази година са преброени 497 локации в страната а преброените врабчета са 4627 по време на четвъртото издание на кампанията „Ние броим врабчетата“ на Българско дружеството за защита на птиците, която се проведе на 16 май.
В първите две издания на „Ние броим врабчетата“ болшинството от участниците бяха от столицата. Тази година врабчета са броени в много повече на брой малки и по-големи населени места в цялата страна, включително и в Гоце Делчев.
Друг нов момент е, че повечето от тези локации, посочени от доброволците, включили се в преброяването, са „къща с двор“.Това са 181 места от общо 497.
Следващите най-често посещавани места за проследяване числеността на врабчетата в страната са междублоковите пространства, паркове с дървета, тихи улици и поляни с храсти, обясни още Димитър Попов .
Be the first to leave a review.