Прокуратурата не откри нарушения в ски зона Банско
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ получи резултатите от проверката на Окръжна прокуратура – Благоевград от 7 юли 2014 г. за закононарушения при изграждането на ски зона Банско в Национален парк „Пирин“. Проверката се извърши по разпореждане на Върховна административна прокуратура. Това е поредната проверка на Окръжна прокуратура – Благоевград по сигнали на природозащитници, които от години търсят отговорност за незаконните сечи и строителство в ски зоната.
Окръжната прокуратура не е установила нито едно нарушение или престъпление. Основната причина за това е, че разследващият орган винаги се обръща към службите за строителен контрол да проверяват за нарушения на екологичните закони при строителството в ски зона Банско, въпреки че това е в изключителните компетенции на Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
От пресцентъра на „За да остане природа в България“ заявяват, че в резултат на този подход се стига до абсурдни противоречия в резолюциите на прокуратурата:
Екоминистерството е документирало, че ски писти „Плато-1″, „Шилигарник 2″ и „Стражите“, изгорялата чайна „Платото“ и резервоар с обем 15 000 куб.м не са съгласувани по Закона за опазване на околната среда (вкл. лифт Железен мост-Платото), не са налице разрешителни за строеж и експлоатация, или че наличните не са спазени. Окръжна прокуратура – Благоевград обаче приема твърденията на строителния контрол, че в ски зона Банско не е констатирано незаконно строителство;
Екоминистерството свидетелства пред върховната прокуратура, че въпросните обекти не са предвидени в териториално-устройствения план на ски зона Банско, съгласуван с решение по ОВОС №57-13/ 31.07.2013 г. на МОСВ, а Окръжната прокуратура приема единствено твърденията на концесионера и строителния контрол, че обектите са предвидени в плана.
Върховната прокуратура приема констатациите на екоминистерството, че въпросните обекти не са предвидени в концесионния договор. Но Окръжната прокуратура не подлага на съмнение сведението на концесионера и строителния контрол, че обектите са включени в годишните инвестиционни програми на „Юлен“ АД и са съгласувани от екоминистерството.
Именно подобни нарушения са довели до унищожаването на над 650 декара от Национален парк „Пирин“, над концесионната площ и до заплахи за включване на парка в световното природно наследство в опасност на ЮНЕСКО, категорични са природозащитниците.
С оглед на високия обществен интерес към опазването на Национален парк „Пирин“, природозащитниците вече са се обърнали към висшестоящата прокуратура с искане разследването да продължи по начин, който гарантира обективност и безпристрастност на проверките за незаконното строителство в защитената територия.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.