Икона на Богородица от храма в Мелник прогонва чумата

Иконата на Света Богородица от храма „Свети Антоний“ в Мелник

Християнско предание оживява в Югозапада

Историята се предава в Петричко от поколение на поколение, казва отец Николай от храма „Свети Антоний” в Мелник

Много стара икона на Света Богородица, която сега се пази в църкавата „Свети Антоний” в Мелник, преди векове прогонва чумата в Петричкия регион. Това разказва пред „България Днес” отец Николай, който служи в православния храм. Историята се предава от поколение на поколение и пази спомена за страшните времена, но и за радостта от изцелението.

„Преданието разказва как по време на турското робство Черната смърт върлува по нашите земи и погубва цели семейства – разкрива отец Николай. – Хората живеят в постоянен страх, че чумата ще дойде и в тяхното село. Много жертви има и в района на Петрич. Тогава свещеници и миряни решават да направят литийно шествие с иконата на Света Богородица, която е намерена в пещера край Мелник, близо до манастир, носещ името на Божията майка. Взимат иконата и правят лития през цялата петричка околия. И чумата спира! Започват да се раждат много деца. Престанало е това бедствие.”
Сега свещеното изображене на Богородица се намира в църквата „Свети Антоний” в град Мелник.

„Интересното е, че тази икона се състои от две части – казва отец Николай. – Едната изобразява възкресението на Божията майка – тя се намира в „Свети Антоний”. – Другата е в манастира „Свети Йоан Предтеча“ в нашия град и показва погребението на Богородица.”

Традицията да се правят литийни шествия с иконата на Богородица от църквата „Свети Антоний” продължава и до наши дни. На специални празници свещената реликва се изнася сред миряните в Мелник и Сандански. Хората я почитат, вярват в нейната изцелителна сила и споделят истории, свързани с нея в социалните мрежи.

„В нашия край в Мелник има една икона на Света Богородица, която е много стара – пише Мария Патева, в чиито род още се разказва за страданията на българите по време на големите епидемии от времето на турското робство. – Преди много години, когато е върлувала чумата, са измирали много родове.Това е разказ от мои стари баби и калиманата ми Неранза. Знаеха и помнеха и много обичах да ги слушам. Сега е наш ред да предадем историята на следващите поколения.”

Отец Николай вярва, че не само иконата на Богородица, но и всички останали свещени изображения могат да помагат на вярващите.
„Божията майка винаги е ходатайствала за хората пред Бог – казва свещеникът. – Имаме нейната закрила. Сега иконата, която местните наричат Света Зона, е сложена в църквата на място, удобно за миряните.

Тя е реставрирана, защото е много стара и полагаме големи грижи за нея. Поставена е под стъклена рамка, която постоянно почистваме. Спазваме всички изисквания на държавата за извънредното положение, в което се намира страната ни. Вярваме, че духовното начало трябва да води човека. Убеден съм, че Бог ще ни отърве и от тази епидемия от коронавирус. Нужно е покаяние и силна молитва. Всички икони могат да помагат, ако има истинска вяра. Всяка една е чудотворна сама за себе си. Намираме се в дни на изпитание, но народът ни е преживявал и по-тежки моменти. Епидемията от чума също сме я преодолели с единство и упование в Бога. Ние сме едно цяло и всички заедно отново ще се справим” – категоричен е отец Николай.

Свети Спиридон спасява жителите на гръцкия остров Корфу от чумата през 1630 г., разказва местното предание.

Черната смърт започва да коси местните в края на 1629 г. Епидемията се разраства още повече през зимата и началото на пролетта на 1630 г. Хората се обръщат за помощ и застъпничество към покровителя на Корфу свети Спиридон. Легендата разказва, как болни оздравяват, след като виждат в съня си светеца и получават благословия. Това се случва в навечерието на Великден. Нощните стражи на крепостта свидетелстват за необикновено сияние, което идва от църквата на свети Спиридон. Скоро след Великден на 1630 г. чумата изчезва напълно от Корфу.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search