ПО СЛЕДИТЕ НА ПОСЛЕДНАТА БЪЛГАРСКА ТЕСНОЛИНЕЙКА
Днес само един влак в България се движи в междурелсовото пространство от 760 мм. Това е известната Родопска теснолинейка. Повече от 70 години, този необичаен влак превозва пътниците по маршрута Септември – Добринище. Трасето, което изминава теснолинейката е дълго 125 км. и преминава през красиви планински местности, живописни пейзажи и китни населени места. Ако Ви е интересно да научите повече за нейната история, прочетете следващите редове.
ИСТОРИЯТА НА ПОСЛЕДНАТА ТЕСНОЛИНЕЙКА
Идеята за създаването на тази линия датира още от времето на Първата световна война. След поражението на България, управляващите осъзнават, че е необходимо изграждането на железопътни линии, които да свързват отделните краища на страна и да осигурят бързо придвижване на войниците. През 1916 г. е взето решението за строеж на линия, която да свързва днешните градове Септември и Гоце Делчев. Изграждането се забавя известно време, докато се намери подходящ архитект. Двама от кандидатите отказват, тъй като задачата значително се усложнява от трудния терен. В крайна сметка е намерен архитект, който приема предложението. Това е инж. Стоян Митов, който по това време се завръща в родината, след като е завършил висшето си образование в Германия. През 1920 г. е дадено начало на изграждането. Шест години по-късно, на 11 август 1926 г. по линията тръгва първия влак. Той изминава разстоянието от Септември до Лъджене – последната завършена спирка тогава. Цялото това пътешествие продължава над 3 часа. През декември 1945 г. е завършен и последният участък между Банско и Добринище, където и до днес се намира крайната спирка на линията.
ЕДНО ВЪЛНУВАЩО ПЪТЕШЕСТВИЕ
Ако все още не сте успели да се качите на Родопската теснолинейка, нека Ви разкажем какво може да видите по пътя. Влакът минава през 12 гари и 13 спирки, а целия маршрут изминава за малко повече от 5 часа. Това пътуване е идеално за хора, които не бързат, а искат да се насладят максимално на спокойствието и красивите природни гледки. Теснолинейката тръгва от Септември, а първата спирка е китното селце Варвара, сгушено в подножието на планината. Един от големите градове по трасето е Велинград, който е прочут с минералната вода, а също и като предпочитана дестинация за спа туризъм. Ако продължите натам, ще стигнете и до най-високата гара на Балканите – гара Аврамово. Малко преди финалната права е Банско, а последната гара е гара Добринище.
СЛЕД ТОВА НАКЪДЕ?
Ако сте останали до края на това пътешествие, ще Ви се отдаде чудесна възможност да разгледате курортния град. Намерете хотел в Добринище, където да отседнете, а след това е време за почивка. През последните години, градчето привлича все повече посетители, въпреки това в него цари спокойствие и приятна атмосфера. В топлите месеци гостите на града може да се насладят на приятни разходки сред природата, конна езда и други забавни активности. През зимата курорта предлага много добри условия за каране на ски и спа ваканции. В околността може да посетите множество природни и исторически забележителности като: Безименния град, Ситан Кале, хижа Безбог, Байкушевата мура и други. Запалените планинари имат възможността да изкачат най-високия връх на Пирин – Вихрен, а също върховете Тодорка, Дженгал, Кутело и да се насладят на спиращи дъха гледки.
В случай, че никога не сте се качвали на Родопската теснолинейка, направете го възможно най-скоро. През последните години все по-често се говори за нейното закриване или намаляване на композициите по маршрута. Затова не пропускайте възможността да се насладите на едно приятно пътуване из красотите на нашата родина, което ще Ви зареди с енергия и приятни спомени.
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.