Протест! Жителите на Рибново свалят водомерите и спират да плащат таксите за водата
„Сваляме водомерите и ги връщаме на ВиК ,цялото село взехме това решение както и решението да не плащаме такса вода докато отговорните институции не решат веднъж за винаги водния проблем в селото ни .
Вече цяла седмица по голямата част от селото е без вода , водопровода който погълна милиони левове замръзна при водохващането .Новият водопровод е собственост на Асоциацията на ВиК Благоевград а задължението на институцията е да експлоатира и поддържа съоръжението но никой не го прави .Оставени сме на произвола на съдбата . Всеки ден от както е замръзнал водопровода организираме групи да чистим ледовете и да размразяваме тръбите защото нямаме вода дори и за пиене .
Днес също има група в балкана която се бори с ледовете за да ги размръзне по най- първобитния начин с огньове с надежда водата да потече по чешмите в къщите ни . Ходим с коли да пълним туби и бидони от чешми в съседните села и улични такива което в днешно време е престъпление .Имаме 40 км. гора, и вместо да пием най- хубавата и чиста планинска вода ние дори нямаме никаква “ Това заявиха на днешния протест жителите на гърменското село Рибново където положението наистина е бедствено и се надяват институциите най после да ги чуят и да решат глобалния за селото проблем . Те протестираха и против увеличението с 50% на таксата за вода която цена се очаква да надхвърли 2 лв. за кубик .
Както Топ Преса писа първа , жителите на гърменското село Рибново бедстват от седмица без вода заради замръзналия водопровод .В селото има два водопровода стар и нов въпреки което безводието в селото е целогодишно . Проектът е бил изпълнен некачествено, потвърди и кметът на село Рибново Феим Иса.
В момента питейна вода за населението осигурява единствено старият водопровод, изграждан през 1965 година. От необходимите 11 литра в секунда жителите на Рибново разполагат едва с 1,5 литра, което е крайно недостатъчно, признават от ВиК Благоевград.
Според управителя на дружеството инж. Росица Димитрова проблемът може да се реши с реализирането на втория етап от водния проект, който предвижда водохващане с много висок дебит и по-чиста вода.Ангажиментът за осигуряване на средства е на Община Гърмен.
Be the first to leave a review.