Здравословно с Цветелина Хаджиева: Slim модата и хранителните разстройства – част 1
Колкото по-слаба, толкова по-слаба или успешен опит да съсипеш здравето и живота си. Добре дошла в света на хранителните разстройства! Истински свят, където се преплита реално с нереално, здраво с нездраво и разум с безумие. И вечният въпрос, който вълнува изследователите, близките на страдащите и страдащите в процеса на възстановяване – Защо? Каква е причината? Причините са много: социо-културни; генетични; медиите, които показват все „перфектни“ тела; социалните мрежи, където се показва „най-доброто“; семейното и близко обкръжение. В последно време, обаче, се обръща все повече внимание на социалните мрежи, по-специално на Facebook и Instagram като обективна причина за разпространението на хранителните разстройства сред най-уязвимата група – подрастващите.
Там именно е мястото, където се показват нездраво слаби тела от „най-подходящата позиция“; именно там се натрапват реклами за диети, нискокалорични, био храни; там се показват образите на известни хора, отслабнали с еди-коя диета; и там се твърди, че слабите хора са най-харесвани, предпочитани и успешни. И всичко това е нереално, но в света на он-лайн пространството всичко е възможно, допустимо и дори страхотно. Новият капан на slim diet е заложен и на прицел са най-уязвимите и лесно манипулативни, без особена критична мисъл – юношите. Животът е пред тях, но те несъзнателно, неволно, избират другия път – пътя на разрушителната диета, все пак „likes“ е изключително важна част от тяхната он-лайн реалност и сигурен маркер, че са приети и харесвани от останалите.
Не малко изследвания сочат, че ниското самоуважение е реална предпоставка за отключването на хранително разстройство. И все пак, уважението по начало тръгва от самоуважението – за да уважаваш останалите, преди всичко трябва да уважаваш себе си – или за да дадеш на другия хляб, трябва да си се наял преди всичко ти, и още за да даде пълноценна кърма на своето бебе, майката преди всичко трябва да се е нахранила добре. Давам тези примери, опитвайки се да онагледя въздействието на субективния фактор спрямо индивидуалното поведение. Сега следва да изясним значението на самоуважението – а то е, да уважавам, зачитам собствената си личност, нейните потребности, желания, качества, намерения, поставяйки ги на преден план с помощта на всички възможни ресурси.
Самоуважението е отношение към себе си, грижа и самопомощ. Какво, обаче, се случва с тези които имат ниско самоуважение?! Те преди всичко са уязвими, особено на критика, забележка, дори безобидно подмятане. Те не виждат и не вярват в своите способности; съмняват се в своите възможности; не вярват, че имат достойнства като останалите; преписват си безпомощност, малоценност; не способни са да устоят себе си; отстъпчиви; раними; плахи. Изследвания сочат, че хора с ниско самоуважение са по-неуспешни за разлика от тези с високо, които се реализират и общуват по-лесно; не изпитват съмнение в собствените си сили и възможности; упорито и настъпателно преследват целите си. Ясно се вижда как втората група дава реална предпоставка да попадне в обсега на хранителното разстройство, не за друго, а защото не оценява адекватно възможността и способността си на можещ човек. Подценяването и дори обезценяването играят лоша роля във всеки един житейски аспект.
За консултации: 0877 34 74 14
Цветелина Хаджиева
Психолог
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.