За здравеопазването в община Гоце Делчев
Вече трети мандат начело на Комисията по здравеопазване към Общинския съвет в град Гоце Делчев е д-р Неджми Уруч. Той е завършил висшето си образование в Медицински университет – София, след което – специалност Обща медицина. Има 19 – годишен стаж като общопрактикуващ лекар в село Лъжница.
– Господин Уруч, бихте ли запознали нашите читатели с проблемите, които са на дневен ред пред Комисията по здравеопазване?
– Най-напред ще кажа, че Комисията се състои от шестима членове, представляващи всички политически сили в местния парламент. Лекарите в нея сме двама – аз и д-р Аврамова. Сега – на въпроса Ви. Комисията се занимава с проблемите на Многопрофилна болница за активно лечение „Иван Скендеров“ и на Медицински център І, който е общински. Центърът оказва доболнична помощ. Той няма задължения, а когато има, те са минимални. Основните проблеми са в болницата. Нейните задължения към доставчиците всяка година растат. На последното заседание на Комисията разбрахме, че там е извършена медицинска дейност, която е надлимитна и не е платена от Националната здравноосигурителна каса. Това се случва, защото лекарите от хуманна гледна точка извършват медицински услуги и на лица, които не са здравно осигурени. На тях няма кой да им плати лечението и то тежи на бюджета на самата болница. Има такива пациенти и от съседните общини – Хаджидимово, Гърмен и Сатовча. Обръщали сме се с апел към техните кметове за финансова помощ, но до този момент никой не се е отзовал. Всичко опира до средства само от Община Гоце Делчев.
Причина за натрупаните задължения, които са главно към доставчиците на лекарства, е и недофинансирането на самите пътеки. На последния отчет ни бяха представени данни, че близо 80% от заработеното отива за заплати, макар че те не са толкова високи.
– В какво се изразява помощта на Комисията по здравеопазване в тази трудна ситуация?
– Няма общинска болница без задължения.Този въпрос трябва да се реши на национално ниво – какво ще се прави с тези задължения, как ще се работи оттук нататък. Ние като общественици и политици вършим нашата работа. Чрез участие в различни проекти обновихме и санирахме болницата, променихме отоплението от нафта на пелети, оборудвахме здравното заведение.
– Да се спрем и на кадровия проблем.
– Известно е, че персоналът на болницата не е достатъчен. Ние направихме анализ – колко лекари имаме в момента, след колко време най-възрастните от тях ще се пенсионират и т. н. Въз основа на анализа направихме списък със специалностите, от които са ни нужни кадри. Взехме решение да плащаме специализацията на млади лекари, които се задължават след това да работят 5 години в гоцеделчевската болница. До момента имаме сключени 11 договора с лекари. Заплащането е различно за различните специалности и нашият лимит е различен. Завишихме коефициента за непривлекателните специалности. В момента всички искат да специализират акушерство и гинекология и детски болести. За тях лимитът е изпълнен. Няма желаещи за лаборанти, анестезиолози или специалисти по образна диагностика.
Тази година някои от лекарите, с които имаме договор, завършват своята специализация и ще постъпят на работа в МБАЛ „Иван Скендеров“ .
– А как стои въпросът със здравните грижи на село?
– В момента се работи по проект за създаване на център за телекомуникационна медицина, чрез който ще се обединят медицинските практики в селата Лъжница и Брезница с Медицински център І в Гоце Делчев. Предвидено е изграждане на тоалетни и рампи за достъп на хора с увреждания до медицинските кабинети. Ще се осигури основно оборудване на тези практики и онлайн консултации със специалисти в Медицинския център. По тази програма за европейско финансиране нашата община кандидатства заедно с община от съседна Гърция.
– Известно е, че Комисията, която председателствате, отпуска еднократна финансова помощ на болни хора. Моля, дайте повече информация и по този въпрос.
– Всяка година от общинския бюджет се заделят средства за еднократна помощ на нуждаещи се. Както миналата, така и тази година гласуваната сума е 60 000 лева. Помощта се определя спрямо критериите на Комисията, които се отнасят до здравословните показатели. Разглеждаме медицинската документация на кандидатствалите за материална подкрепа. На първо място са хората с онкологични заболявания (те са 50 – 60% от получаващите еднократна помощ), които се нуждаят от хирургично лечение, от лъче- или химиотерапия или са вече в терминален стадий. С предимство са и хора, нуждаещи се от лечение, което не се заплаща или частично се заплаща от Здравната каса (поставяне на импланти на стави, очни лещи). Помагаме на хора с редки заболявания, за които няма специалисти в района и се налагат чести посещения на университетските болници в големите градове. Принципът ни е да не даваме средства „на калпак“, а само на тези, които имат сериозни здравословни проблеми. Най-много получават хората с онкологични заболявания. Миналата година им отпускахме по 500 лева, но тъй като скокът на тия заболявания е висок, за да има пари за всички, през тази година сумата е 400 лева. Над тази сума даваме при извънредни ситуации, например пътнотранспортни произшествия, при които има нужда от спешна операция. Тогава Комисията се събира и решава колко средства да отдели.
Имаме и фонд „Ин витро“. Вече сме помогнали на няколко двойки в това отношение. Финансираме хора, които не могат да бъдат финансирани от Министерството, защото не отговарят на някои критерии (за възраст например).
Не можем да поемем всички разходи за процедурата, но осигуряваме около 50% от сумата. Средствата са заложени в бюджета на Общината. Тази година те са 10 000 лева.
– От всичко, което казахте, стана ясно колко съществена и отговорна е дейността на общинската Комисия по здравеопазване. Благодаря Ви, че ни запознахте с нея!
Юлия Баймакова
Вестник “ ТОП ПРЕСА „
Be the first to leave a review.