Вечер на патриотично Банско

В Посетителския информационен център в Банско беше представена тематична вечер „И ний сме дали нещо на света“, организирана от Музеен комплекс – Банско, читалище „Никола Вапцаров“ и сдружение „Дядо Лазко“. Участваха: Гълъбица Тодева,  Владимир Баряков, Елена Калайджиева, мъжка фолклорна група „Стар Мерак“ и отец Георги Хаджигеоргиев.

Представена беше онази атмосфера на високия патриотичен дух, когато  в мрачните години на робството, независимо от тиранията и невероятните прегради пред духовния и икономически напредък на народи ни, Банско изживява своя духовен разцвет. Търговци и просветени жители на Банско потвърждават с много дела своите интереси към родната култура.

Изключително голямо е значението на факта, че първите и най-важни информатори на Вук Караджич – сръбски фолклорист и славист, открил за света българския език, произлизат от Банско. Вук Караджич пише следното: „Понеже българският език до днеска много малко е познат на учените люде, затова тук аз притурям: притчите за Самарянина и за Блудния син и Отче наш и второ -няколко народни песни български. За превода из Евангелието имам да благодаря на същия българин, който ми показа и думите в речника, а за песните благодаря на друг  българин тоже из Разлога“.  Едно е сигурно, международното проучване на новобългарската култура започва през ХIХ в. определено с изучаването на езика и песните на българите от Разлога, благодарение на банските просветени люде. В тези години Лазар Герман /Голев/, е кмет на селището. Неговото  име ще остане завинаги свързано с един от символите на Банско – църквата „Света Троица“, най-големият православен храм на Балканите, изграден през 1835 година.  За това епохално дело на банскалии беше представен документалния филм „180 години родолюбие“.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене