Деца играят навън във Влахи
Над 350 ученици 4-6 клас от осем училища на територията на общините Струмяни, Кресна, Сандански и Симитли ще посетят Училище за природа в рамките на април и май 2014 г. За малките любопитни природолюбители ще бъдат организирани образователни посещения в Училището за природа, като в тази дейност ще бъдат включени ръководителят „Интерпретативни и интерактивни образователни програми“ и експертът Работа с деца и доброволци. Учениците, които посещават с. Влахи, ще имат възможността да преживеят и експериментират знания „за природата в природата“, екологичните и образователни занимателни програми на Училището, както и да се включат в опознавателни екскурзии на територията на НП „Пирин“, образователно-информационни програми с фокус върху занимания, промотиращи опазването на околната среда и върху демонстрирането на различни природосъобразани практики, както и върху придобиването на знания за природоопазването и екологията. Заниманията с деца и младежи имат за цел да стимулират и мотивират децата и младежите да повишат своята осъзнатост по въпросите на опазването на околната среда.
Графикът за осъществяването на тези посещения е:
17 май, събота –СОУ „Св.Паисий Хилендарски“, с. Микрево, община Струмяни и 1 ОУ „Св. Климент Охридски“, Сандански
18 май, неделя – 1 ОУ „Св. Климент Охридски“, Сандански
31 май, събота – 1 ОУ „Св. Климент Охридски“, Сандански
Посещенията на ученици са част от плана за дейности по проект BG05/371 „Училище за устойчиво бъдеще“, финансиран от Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2007-2014.
Повече информация:
Фондация „Училище за природата-устойчиво в природата и в мрежата” работи основно в Югозападна България, като основната мисия е свързана с провеждане на екологично образование за всички. От 2003 г. Сдружение Си Ви Ес – България от 2003 г. работи по дългосрочна инициатива за изграждане на екологичен, демонстрационен и образователен център в с. Влахи – единственият такъв на територията на Югозападна България. Проект „Живо училище”, който ще продължи до септември 2014 г., цели да надгради направеното през годините за цялостното възстановяване по сграда с доброволен труд на стотици младежи от цял свят по традиционни местни строителни техники с естествени материали, като цели да превърне Училището в атрактивно място, където ще учениците ще бъдат включвани в извънкласни форми на обучение и въвеждайки ги в сферата на екологичното образование, експертите „Интерпретативни и Интерактивни образователни програми” и работа с деца” към Училището възпитат у тях разбиране за важността на опазването на природата и същевременно ще бъдат научени на толерантност и уважение към другите. Проектът допринася и за укрепване развитието на гражданското общество и повишаване на приноса му за социалната справедливост, демокрацията и устойчивото развитие. Една от целите на Училището за природа е утвърждаването му като център за устойчиво развитие и устойчив начин на живот, където да се провеждат екологични семинари, срещи и дискусии, както и семинари и образователни програми за широк кръг от хора. Посредством изпълнението на проект“Живо училище” Училището за природа цели да увеличи капацитета си, да постигне по-добра разпознаваемост в региона и да се позиционира като алтернативно място за извънкласни занимания, припознато като партньор на местните училищни заведения. В проекта е заложена и активна работа с доброволци и развитие на доброволчеството като форма на активно гражданство.
Be the first to leave a review.