Президентът да наложи вето върху промените в Закона за енергетиката
От Асоциация свободен енергиен пазар предлагат президентът Румен Радев да наложите вето върху промените в Закона за енергетиката, пишат в открито писмо от Асоциацията. Гласуваните от Народно събрание на 26 април 2018 г. промени са в разрез с европейското законодателство и нарушава конкурентната среда в сектора, уверяват от Асоциацията.
Мотивите им са, че с промените се ограничава конкурентната бизнес среда.
Според чл. 107 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) държавна помощ, която нарушава конкуренцията на европейските пазари, категорично не се допуска, припомнят от организацията.
В документа са посочени определени изключения, към които се причисляват преференциалните условия за енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и такава от високоефективно комбинирано производство (ВЕКП).
Изрично се посочва обаче, че подобни схеми подлежат на предварителна нотификация от страна на Европейската комисия. Проектозаконът за ИД на ЗЕ предвижда държавна помощ за ВЕИ и ВЕКП производители с инсталирана мощност над 4МВт под формата на „договори за премии“.
Чл. 108, т.3 от ДФЕС изрично посочва, че „Комисията следва да бъде уведомена в разумен срок, който да й даде възможност да предостави своето становище по отношение на всякакви планове за предоставянето или изменението на помощта“.
„Изискването за законово обезпечаване на заплащане на цената и/или компонентната от цената по чл.30, ал.1, т.17 от ЗЕ, чрез банкови гаранцииили депозит противоречи на чл. 86 от ДЕО и на Директива 2009/72/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия ( пар.22 от Преамбюла )“, се казва в настояването за вето.
С тези промени определени участници на пазара – търговци и производители, се поставят в по-неблагоприятно положение. Те са задължени да предоставят гаранции. В сравнение с тях другите платци не са задължени да предоставят такива гаранции.
Това изискване ограничава конкуренцията и препятства развитието на свободния енергиен пазар. Той дискриминира определени участници, чрез допълнителна административна и финансова тежест само по отношение на тях.
Изискването за обезпечаване на събираемост на парите противоречи на правилата за за свободна икономическа дейност в ЕС и на правилата в областта на енергетиката.
От Асоциацията цитират Директива 2009/72/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия. Тя дава възможност на фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да подава искане до независимия преносен оператор за отстраняване от пазара на електрическа енергия при неизпълнение на задължението за плащане само на търговци и производители, но не и на останалите задължени участници. Тези участници са оператор на борсов пазар, доставчик от последна инстанция, краен снабдител, оператор на електроснабдителната и електропреносната мрежа.
От асоциацията съпоставят, че Енергийният фонд няма правомощия за регулиране на пазара. Той функционира като фонд за управление на средства за покриване на разходите на обществения доставчик, а не като държавен орган с властнически правомощия.
Нормата създава неравнопоставеност и дискриминация, тъй като от всички задължени лица, само за неизпълнение от страна на търговци и производители е предвидена подобна санкция. Нарушената конкурентна среда ще рефлектира пряко върху потребителите чрез крайната цена и качеството на услугите, обясняват от Асоциацията.
Настоящият Закон за енергетика е обнародван през 2003 г, много преди влизането на България в Европейския съюз и възприемане на концепцията за либерализирани пазари на електроенергия, припомнят от Асоциацията. Законът е променян почти 40 пъти.
„Подчертаваме, че в приетия от НС законопроект се извеждат на свободен пазар единствено ВЕИ и ВЕКП производители, като отсъства отново визия за пълна либерализация с разписани срокове и процедури за всички производители и потребители – битови и стопански“, пишат от АСЕП, които искат цялостна визия за развитие на българската енергетика.
/нюз
Be the first to leave a review.