Кметът на с. Борово, Георги Найденов: И тази година ще има коледни подаръци благодарение на депутата Димитър Гамишев!
Юлия БАЙМАКОВА
В гоцеделчевското село Борово живеят 1200 души. Какво се прави за тях? Какви са проблемите и как ще се решат? По тези и други въпроси разговарям с кмета Георги Найденов, който е на този пост вече втори мандат.
– Г-н Найденов, да започнем от поминъка на хората. С какво се занимават Вашите съселяни?
– Както всички знаем, преди повечето хора сееха тютюн. Сега тютюнопроизводители са само двама души, които обработват общо 4 декара. Ако изкупуваха тютюна по 10 лева за килограм, хората нямаше да се откажат. Десетина жени са заети в шивашкия цех, още толкова са работещите в цеха за пелети. Всички останали намират препитание в града. През последните 2-3 години много млади хора заминаха за чужбина. Най-много наши семейства има в Англия. Вземат си децата и заминават. Други пък работят в птицекланици в Германия.
– Нека сравним миналото и настоящето и по отношение водоснабдяването на селото.
-Тук вече има с какво да се похвалим. Преди през лятото водата постоянно спираше. Сега този проблем е решен почти на 100 процента. По европейска програма за развитие на селските райони бяха подменени 3 000 метра етернитови тръби от вътрешния водопровод. На три пъти бяха сменени и 1 400 метра от външния водопровод, довеждащия водата от резервоара до селото. Това беше извършено не по програма, а със средства на ВиК. През пролетта ще бъдат сменени последните 200 метра етернитови тръби от външния водопровод. През следващите две години с общински средства ще завършим и вътрешния водопровод. Остават още 1 200 метра.
Разкопаването на улиците изисква след това те да бъдат асфалтирани. За съжаление парите не достигнаха за около 1 000 метра.Това наложи да изготвим нов проект за асфалтиране и сега очакваме одобрението му.
– Приятно впечатление прави площадът на Борово. Как стана неговото обновяване?
– Площадът беше наполовина застлан с плочки още при предишния кмет. Ние го завършихме и с общински средства направихме детска площадка. Ремонтирахме и част от стадиона. По програма „Пудус“ усвоихме 10 000 лева, като направихме шадраван, чешма и беседка, озеленихме района и поставихме пейки.
– Имате ли и други намерения за подобряване средата на живот?
– В момента се работи по проект за спортна площадка на общинско място, което е към 4 декара в близост до училището. За целта дадохме скица в Общината. В съседство до спортната площадка ще има място за отдих. За него ще се разработи отделен проект.
– Спортната площадка безспорно ще бъде придобивка предимно за учениците. Правите ли подобрения и в самата сграда на училището?
– Миналата зима беше доста студена и се наложи да осигурим допълнително въглища за училището, а през август тази година благодарение на Общината и лично на кмета Москов сменихме дограмата. Направихме проект за обзавеждане на училището и за извънкласни дейности, но той не беше одобрен. Причината според мен е малкият брой ученици. Сега в училището има по една паралелка от първи до седми клас, като най-много са първокласниците – 14 деца.
– Преди време медиите писаха, че имахте голям проблем със сметосъбирането. Как стои въпросът сега?
– След като Общината сключи договор с нова фирма, вече е много по-чисто. Няма боклуци като преди около големите контейнери. От лятото пред всяка къща има кофа за смет и хората, искайки пред домовете им да е чисто, внимават да не разпиляват боклука. Поставени са и специални контейнери за разделно събиране на отпадъците.
– Да поговорим и за духовния живот на хората в селото. Развива ли се художествената самодейност?
– За съжаление старата сграда на читалището беше съборена и сега не можем да кандидатстваме по проект за построяване на нова. Това е основната причина да нямаме самодейни състави. А желаещи да се занимават с подобна дейност има. Децата от Борово се записват в различни клубни форми в града. Липсата на читалище се усеща още по-силно от пенсионерите, защото те нямат свой клуб. Опитаха се за тази цел да използват мазето на кметството, но то е влажно. Друго неудобство, което търпим, е, че нямаме специално помещение за библиотека. Сега всички книги са в училището.
– А полагате ли грижи за черквата?
– Ние имаме две черкви – тукашната е „Свети 12 апостоли“, а в другата част на селото, известна като Долно Борово, – „Рождество на Пресвета Богородица“. И двете са построени през 1922 година. Черквата в Долно Борово е почти изцяло обновена. Със средства от Агенцията по вероизповеданията и с помощта на нашата митрополия направихме нов покрив и покрихме пода с плочки. Само изработването на дограмата се бави, но това не е по наша вина. От Агенцията по вероизповеданията отпуснаха 6 000 лева и за черквата „Свети 12 апостоли“. С тях ще купим дървен материал за подновяване на покрива и за някои вътрешни подобрения.
За Вашите читатели ще кажа още, че празниците и на двата храма честваме тържествено. На 30 юни, когато е празникът на „Свети 12 апостоли“, правим голям събор, за който Общината ни помага със средства.
– Да обърнем внимание и на спорта. Можете ли да се похвалите с изяви в тази област?
– Да, имаме си спортна гордост – ФК „Барселона“, който участва във футболна група „Б“ ОФГ – Места. Това е мъжки отбор, в който играят от ученици в девети клас до 40 – годишни мъже. Домакинските мачове са през събота. На тях присъстват по 100 – 200 фенове на отбора, включително и жени. За Коледа и Великден организираме футболни турнири на малки вратички. Издръжката на нашия клуб е от бюджета, който гласува Общинският съвет. Искам да добавя, че отборът е създаден още през 1956 година!
– Наближава Коледа. Как ще отбележите този голям християнски празник?
– Всяка година украсяваме дърво и Дядо Коледа раздава подаръци. В това отношение дължим благодарност на депутата Димитър Гамишев, който ги осигурява.
– Благодаря Ви за изчерпателната информация. Желая на Вас и на Вашите съселяни здраве и весело посрещане на празниците!
Be the first to leave a review.