Уникални снимки в Топ Преса, които виждат бял свят за първи път! С любов и вяра в общите ценности

 Една сцена, един площад, един народ – празникът на община Белица

 Една сцена, един площад, един народ събира на едно място стотици самодейци от Благоевградска област и от страната, които ще вземат участие в празника на община Белица „С любов и вяра в общите ценности“. Празникът започва още днес – 1 септември с двудневен детски футболен турнир, разпределен в две групи. В група „А” са отборите на Пирин – Разлог, ДФК „Хлапетата” – Благоевград, ДФК „Мечетата” от Петрич и домакините от Белица. В група „Б” са отборите на ФК-Банско, Неврокоп /Гоце Делчев/, „Пирин 2001” – Благоевград и ДСК „Малки шампиони” – Симитли. Във вечерната програма, след официалното откриване на празника от 19.00 ч. и след награждаване на победителите във футболните турнири , гост изпълнител в празничния концерт е поп фолк певица Алисия. Събитието ще завърши с богата тържествена заря. Топ Преса иска да представи на читателите си факти за град Белица, които много от вас незнаят. От исторически документи се съобщава, че земите на община Белица са населявани още от най-древни времена. Тук са намерени следи от праисторическия човек, открити са останки от бита и материалната култура в праисторически селища, тук са преминали и  останали да живеят многочислените племена на траките –  беси и дии още преди  II – то хилядолетие на новата ера. Миналото на Белица е засвидетелствано от многобройните археологочески паметници в землището – поселения от новокаменната, каменно – медната, античната и средновековната епохи. При разкопки в м. „Равен“ /в землището на гр. Белица/ през 1977/78 г. са открити останки на селище от неолитно време /6000 години пр.н.е.  Общо от  8 000 г. са свидетелствените  археологически доказателства за живота в общината. От времето на траките са известни високопланинските светилища в м. „Бабяшка чука“ при с. Бабяк и в м. Тевницко, северно от гр. Белица. В местносттта „Белишка чука“ е изследвана тракийска надгробна могила. В нея е намерен запазен до наши дни дървен саркофаг. Саркофагът, покрит със слой от глинеста почва и камъни, се е съхранил над 2 500 години.

Неможе да говорим за Белица и да не споменем Стоил Кошов, име което всеки възрастен знае а всеки млад трябва да знае и да се гордее…

Стоил Кошов е личността, човекът, когото цялата Разложка околия наричаше „живата история на град Белица и региона“. Стоил Кошов е забележителен самобитен талант събрал в едно хармонично пъстро цяло „професиите“ на – етнограф, фолклорист, археолог, театровед, човек с журналистически и писателски способности. Той е вещ познавач на онзи важен български светилник в миналото – читалищната дейност и библиотечното дело. Стоил Кошов е роден на 9 август 1920 г. в семейство на будни хора, родолюбци и патриоти. Баща му Йосиф Кошов е бил кмет на Белица. Чичо му Заре е бил хайдутин. Просветителският и възрожденски дух на родът Кошови се проявява най-силно при младия Стоил. Основното образование завършва в Белица, а в периода 1936-1939 г. учи в занаятчийско училище в град Самоков…

 Интервю с Маргарита Праматарова четете в печатното издание на Топ Преса

Bayraktarski

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search