Ето основните приоритети в управленската програма на ГЕРБ и Патриотите
По-високи минимални пенсии още тази година, минимална заплата от 650 лв. след 4 г. и средна работна заплата от 1500 лв. за този период обеща Бойко Борисов.
Днес лидерът на ГЕРБ обяви, че преговорният процес за програмата на бъдещото коалиционно правителство с ОП е завършил. Тя е символично 21 страници, защото целта е управлението на България до 2021 г.
ОТ ГЕРБ и ОП обещават, че няма да променят данъците и ще намаляват дефицита, предвиден през 2017 г. до достигане на нулев такъв през 2020 г.
Пенсии, заплати, помощи
Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще се увеличи до 180 лв. от 1 юли 2017 г.; Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще се увеличи до 200 лв. от 1 октомври 2017 г.
Минималната пенсия трябва да се сближи с прага на бедност, смятат от партиите.
Минималната работна заплата за следващите 4 г. трябва да достигне 650 лв., предвиждат от ГЕРБ и ОП.
Двете страни са пресметнали, че средната работна заплата може да достигне до 1500 лв. за 4 г.
Социалните помощи ще се обвържат със заетост – всички в трудоспособна възраст, които получават помощи трябва да се включат в заетост, гласи програмата на двете партии.
Те искат отговорното родителство и редовното посещаване от децата на детските градини и училищата, и приемане на система от мерки за преодоляване на негативните демографски тенденции.
Освен това има консенсус за по-нататъшно изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради и увеличаване на финансовия ресурс по тази програма чрез нарастващ процент на самоучастие на гражданите.
Ще се разширява и програмата чрез обхващане на тухлени многофамилни и еднофамилни жилищни сгради.
Относно управлението на еврофондовете се предвижда:
– Унифициране на системите за управление на оперативните програми съфинансирани от ЕС с оглед на пълна електронизация и подчиняване на едни и същи правила.
– Продължаване процеса на опростяване на документацията по кандидатстване и отчитане на проекти.
– Увеличаване на капацитета за управление на финансовите инструменти на оперативните програми.
– Подготовка за адекватно участие в преговорите за бъдещето на кохезионната политика и за бюджета на ЕС след 2020 година, вкл. използване на председателството на ЕС през 2018 г.
– Улесняване на достъпа до информация и финансиране по ОП и ПРСР за малкия бизнес и дребните селскостопански производители.
Партиите са решили също приемане на нов Закон за храните. Прилагане на политики за защита на българските производители в областта на храните. Увеличаването на дела на произведените в България храни, предлагани в търговската мрежа, стимулирането на добрите и ограничаване на нелоялните търговски практики по веригата на доставки на храни.
Относно регионалната инфраструктура и транспорта се предвижда основно строителството по автомагистралите „Струма“ и „Хемус“, както и строителството на метрото в София.
Партиите са се разбрали за въвеждане на по-справедлив модел на плащане за преминаване по републиканската пътна мрежа – чрез въвеждане на смесена система: електронна винетка за леки коли и тол такса за изминато разстояние за тежкотоварните автомобили и други МПС.
Основните приоритети в транспорта
– Закупуване на нови влакове
– Изграждане на жп линията София – Септември;
– Изграждане на жп участък София – Волуяк, част от жп възел София;
– Модернизация на жп линията Пловдив – Бургас,
– Модернизация на жп линията Драгоман – София;
– Модернизация на жп възел Пловдив;
– Възстановяване на проектните параметри на жп линията Русе – Варна.
– Завършване на магистралния пръстен на страната и модернизация на пътната мрежа: –
– Ускорено доизграждане на АМ „Хемус”;
– Доизграждане на АМ „Струма” (Благоевград – Сандански);
– Изграждане на АМ „Калотина – София”;
– Тунел под връх Шипка; –
– Скоростен път Русе– В. Търново;
– Скоростен път Видин – София;
– Доизграждане на Южната дъга на Софийския околовръстен път;
– Бургас – Слънчев бряг,
– Обход Пловдив. 1.3.
Основен приоритет ще бъде и разширение на метрото в София.
Пред икономиката стоят два основни проблема, решаването на които би довело до устойчив икономически растеж – административната тежест пред бизнеса и липсата на развит капиталов пазар.
Бъдещите управляващи искат премахване на административната тежест за бизнеса. Приоритет е и приемането на специален Закон за премахване на административната тежест с въвеждане на принципа на „мълчаливото съгласие“ и принципа на „една информация в една администрация“.
Основни приоритети в енергетиката
Енергийна сигурност чрез собствен добив. Продължаване на проучването на дълбоко Черно море чрез провеждане на процедура по търсене и проучване и на блок „Терес”. Подкрепа за проучванията в блок „Хан Аспарух” и блок „Силистар”, които да гарантират конкурентоспособни цени на енергийните ресурси, енергийната сигурност и значителни приходи от концесионни възнаграждения.
Изпълнение на решението (препоръките) на ЕК по отношение на ТЕЦ “Марица – Изток 1” и ТЕЦ “Марица – Изток 3”.
Ревизия на разходите на ТЕЦ “Марица – Изток 2”, мини “Марица – Изток”, АЕЦ “Козлодуй” и други.
Енергийна сигурност чрез изграждане на интерконектори между България и съседните ни страни.
Пълна либерализация на пазара на електроенергия и газ. Изготвяне на законодателни промени, свързани с въвеждане на пълна либерализация на пазара
Продължаване на дейностите по удължаване на живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“.
E79 News
Be the first to leave a review.