Българското разузнаване в Македония – Митове, митологии, митологеми…
Владимир ПЕРЕВ
Българското разузнаване в Македония се споменава рядко. Ако не се броят няколко студии във Факултета по сигурност на Македония през последно време не е проучвано сериозно от политически и социален аспект. Но Бога ми, при тази ситуация дори и това е нещо, даже много.
Българските разузнавачи никога не са били особено помитани в Македония. Хората не са контактували с тях. Онези от старото ВМРО, които имаха влечение към „Майка България” след лошият опит с тях през последните 70 години направо ги презират и избягват по всякакъв възможен начин. От време на време македонските медии провъзгласяват Красимир Каракачанов като някакъв „антимакедонец” и някакъв бивш или настоящ разузнавач. За неговият „антимакедонизъм” ако изобщо има такъв, е предмет на по-специален анализ. Но това не пречи да говорим за разузнаваческото му. За македонските служби това бе смешен епизод от неговото минало, а Бога ми и от настоящето.
Българските служби добре знаят историята. Следят съвременните събития от медиите и разумните в тях правят определени изводи. Знаят че на тази територия винаги са се борели няколко големи служби, а българските само са вършели обслужващата работа на една единствена служба.
Всичко щеше да си е наред и всички, и ние, и те бихме ставали нашите провали, ако неотдавна сайтът „Македонска трибуна – Торонто” не показа едно видео с продължителност от 23 минути. В него участваха двама индивиди. Единият бе евроизбраникът Ангел Джамбазки, който иначе минава за покровител на македонските българи пред европейските институции. Другият Георги Коритаров – журналист и водещ в няколко телевизии, бе персона абсолютно неизвестна за македонската публика, включително и за македонските българи. До своята 18-та минута тяхното интервю пред българската Нова телевизия вървеше нормално. След което Коритаров взе думата и избълва сериозни глупости, като например, че „българските разузнавателни служби са формирали ВМРО – ДПМНЕ” и че, „ВМРО – ДПМНЕ” е българска организация”, както и че македонците „никога няма да подпишат договор за добросъседство, защото това не е договор между македонци и българи, ами договор между българи и българи и затова нямало да се подпише”.
Слушайки тези измишльотини, човек очаква да чуе и че СДСМ е била формирана от Българската комунистическа партия БКП. Засега толкова за Коритаров, но не само за него, а и за други като него.
Исторически погледаното българското разузнаване за и в Македония започва с формирането на Екзархията през 1870 г. Множеството македонци в Цариград не искат да се гърчеят и да са фанариоти – патриаршисти и веднага се включват в акцията за формирането на Екзархията, която я чувствали за своя. Затова започват да служат на екзархсите, първа на Иларион Макариополски, после на Антим I и накрая на най-значимият екзарх Йосиф. Тези градинари, колари, коняри и соколари в султанския дворец, цариградските бюрекчии, касапи и представителите от всички останали професии и занаяти, носят безценни информации до Екзархийското седалище. Така екзархсите винаги са имали нужната им информация и безценни козове в преговорите със султана, гръцката патриаршия и руското посолство начело с граф Игнатиев. Информации се подават също отвсякъде, от всички краища на Екзархията, но от Македония ги изпращат само онези които се самоопределят и чувстват като македонски българи. Останалите от населението не са смятали Македония за важна, не са я припознавали и не са възприемали себе си в нея, като нещо различно. Трябва да се помни, че само българите са се занимавали с оперативно разузнаване на терен, а информацията аналитично е обработвана от велемощния екзархийски секретар, прилепчанинът Методий Кусевич, по-късно Старозагорски митрополит.
През 1878 година се създава васалното Княжество България, а Македония остава под турска власт. Като васална страна България няма право на дипломатически представителства на турска територия, но разузнавателната работа се извършва от т.н. „търговски агенти”. Те най-вече се изявяват като резиденти на българската агентура. Търговските агенти са установени в Скопие, Битоля и Солун, а при възможност и активно пътуват из тези вилаети. Техните писмени донесения са ясни и конкретни за всяка тема по която пишат. Отделен въпрос е, как са били тълкувани и възприемани от тези до които са били изпратени и които са ги чели. Ако съдим от историческите резултати, започваме да разбираме вицовете за интелигентността на разузнавачите.
Ролята на Великите Гьорче и Тодор … и на онези „други“
Ситуацията се променя през 1896 година. Тогава, един от основателите на ВМРО, Гьорче Петров, написва, а след това публикува за нуждите на българското военно разузнаване книгата “Материали по изучаването на Македония“. Това всъщност е разузнавателно, картографски и географски справочник за нуждите на българската армия. В него са описани всички тогавашни пътища, турски пунктове, гори, върхове, водоизточници, сезонни и климатични особености, както и детайли от етнографията на македонското население. Тогавашният военен министър на България, генерал Рачо Петров е въодушевен от разузнавателните способности на Гьорче Петров и му предлага стипендия да учи картография в чужбина. Петров отказва, но до своя кончина остава поборник и обединител за освобождението на Македония.
Това е първият истински пробив на българското разузнаване в Македония и то само поради инициативата на ВМРО и Гьорче Петров, както и с поддръжката на ген. Рачо Петров.
От 6-ти септември 1908 г., България става самостоятелна и суверенна държава. Тя веднага насочва своите средства и разузнавачи към териториите на Беломорието и към Вардарска Македония, а в известна степен и към Западните покрайнини, т.е. Източна Сърбия.
Нямаме сведения, какви са резултатите от работата на българските разузнавачи, концентрирани предимно около дейността на посолствата и военните аташета в съседните балкански и европейски столици. Съдейки по ефектът след двете Балкански войни, резултатът не е много висок или то поне на ниво анализ. Защото например в услуга на българската мрежа работи цялото българско македонско население, което чрез каналите и организацията на ВМРО предава изчерпателна информация на всички български щабове.
Първата световна война е разузнавателна лекция за българската агентура, към своите колеги от съседните страни. В началото на 1915 година, след атентата в Казиното в София официално се сформира Военното разузнаване. По време на наддаването между Антантата и Централните сили за привличането на България се стига до куриозното сътрудничество в България и Македония между турското разузнаване и структурата на ВМРО, както при Валандовската акция.
Поучен от предишните неуспехи, Българският генерален щаб назначава за началник на разузнаването на групата Западни армии, която отбранява териториите от Джердап до Корча, всесилният и неприкосновен вожд на ВМРО Тодор Александров. Той реорганизира службата. Въвежда желязна дисциплина. Активира разузнавачите на ВМРО от миналото, като здраво контролира поверената му територия. Трябва да се прочетат “Писма от Дебър“ на Тодор Александров, за да се види колко и какво е знаел. През септември 1918 г., след пробива на англо-французите при Добро поле България губи войната. Но Александров успява да изтегли или да легализира и запази, активна и невредима цялата своя агентура. Резидентите остават по домовете си неразкрити и всички те ще му служат до неговото убийство на 31 август 1924 г. След това, кажи речи почти цялата тази агентура преминава на страната на Иван Михайлов. Гибелта на Тодор Александров не променя почти нищо. Ако той бе големият организатор, то Иван Михайлов ще се прояви, като големия конспиратор. Той реформира ВМРО. Създава терористичните тройки и се превръща в кошмар за сръбската власт в Македония до критичната 1934 г..
Изгубените войни, Втората балканска и Първата световна съсипаха българският национален дух. Този период самите българи определят като настъпване на „пораженска психология сред масите”. Притисната и блокирана от всички страни България принудена от Сърбия да подпише през 1923 г. Нишкият договор. Този договор е заплатен от подписалият го премиер Александър Стамболийски с главата му. Убит е от четниците на ВМРО предвождани от войводата Величко Велянов от с. Черешово, Скопско, като получават логистична поддръжка от българските военни, предвождани от капитан Харлаков, известен като “черния капитан“.
Но нито България, а заедно с нея и ВМРО, вече не може да бъдат спасени с нищо. Те пътуват заедно, към своя разгром, едните като държава, а другите като организация.
(Продължава в следващия брой на вестник Запад Юг!)
Be the first to leave a review.