Лина Пъргова: Новината е нещо, което някой се опитва да скрие. Всичко останало е реклама или пропаганда
Едно интервю на
Веселин СТАМЕНОВ
– Накратко: коя е Лина Пъргова?
– Кратко…☺ каквато съм многословна …
На 42 години съм, родена съм в Разлог, родителите ми заминават за Пазарджик, където израснах, завърших, впоследствие се омъжих и се върнах в Разлог.
От 1994-та година работя като журналист. Първо във вестник „Виделина“ в Пазарджик, после в радиа, сред които радио „Оберон“, радио Ком – Пловдив.
След 1999-та година неизменно работя за БНР – регионална радиостанция Благоевград, на която и сега съм кореспондент, едно от най-уважаваните, и ценени от мен работни места. Работила съм за БНТ, ТВ „ОКО“, и ТВ Дартс, а от август 2016- та година се пробвам, казвам пробвам на журналистическият фронт самостоятелно, освен като кореспондент на радиото, създавайки своят сайт „Пирин инфо“. С надеждата, че новините, от моят район ще достигат до повече хора, безпристрастно,обективно, и справедливо, в търсене на обективната истина, и най-вече пълна информация. Никак не лесно, но аз съм свикнала да приемам предизвикателствата☺През 2014-та година се дипломирах като „Бакалавър“ Социолог, но и ден не съм работила като такава.
Имам син на 18 години, който е в 12 клас, и се надявам догодина да бъде студент, бракувана☺съм от 19 години. Обичам много народните танци, и от 3 години съм част от самодейният танцов клуб „Пирински наниз“ гр. Разлог.
– Лина, миналата седмица получи голям приз – Журналист на годината! Признание от Синдиката на българските учители в столицата. Първо, честито от целия екип на Топ Преса ти го заслужаваш, и второ – тази награда освен признание е и отговорност, ангажимент към кауза на един бранш… Как ще се отрази тази кауза на работата ти занапред?
– Първо искам да изкажа сърдечна благодарност на колегите от ТОП ПРЕСА за вниманието, за страхотните пожелания, и за посланието в думите, наистина е много вдъхновяващо, когато колегите оценят толкова високо труда ти, и аз изпитвам огромна радост от това, за което най-сърдечно ви благодаря.
Наградата „Журналист на годината“ получих от Синдиката на българските учители в осемнадесетия национален конкурс. Призът е за „Висок принос в популяризирането на политиките на синдиката на българските учители“. Номинацията за конкурса получих от синдикалните членове на съюза на българските учители от гр. Разлог и гр. Гоце Делчев, което изключително много ме зарадва. За мен тази номинация, а впоследствие и наградата, е голяма чест, и доверие. За мен този приз е знак, че в работата си съм изпълнила един от най-важните си ангажименти – да информирам, да съобщавам и да бъда журналист, който чрез отразяването на събитията информира обществото за начина, по който работят учителите, за активната им дейност, за креативните практики, които използват за да направят училището НАИСТИНА желана територия за ученика.
Тази награда е изключително ангажираща, занапред това означава, че трябва да бъда още по-прецизна, старателна, и отговорна във всекидневната си дейност, когато отразявам работата на учителите, на образователните дейци. Защото всички събития, организирани и осъществявани от учители, училища, за които пиша или правя репортажи за радиото, са истински знак, че в училищата, особено в региона, се работи активно, съзнателно и децата получават възможност за изява, не само като ученици, но и като личности.
– Какво му лисва днес на българския учител и къде можем да бъдем полезни ние, медиите, в помощ на образованието според теб?
– На българският учител днес му липсва самочувствие, увереност, и подкрепа. До такава степен чрез неглижиране работата на българските учители ги подценяваме през последните години, че за съжаление те не се чувстват вече толкова значими, важни, колкото трябва да са. Българските учители за мен са съвременните Месии, те са съвременните будители, и за мен е чест, и неизменна радост да отразявам новини, които са израз на невероятната работа, и постижения на учителите. Радвам се, че мога да работя с невероятни преподаватели от училищата от Разлог, Банско, Гоце Делчев, Сатовча и др. Много е важно, да възпитаваме в децата си уважение и респект към учителите, защото освен знания и умения, те помагат на своите ученици да се формират като личности, като хора. Децата ни прекарват много време в училище, със своите преподаватели, и е важно да ги ценят, уважават, и изпълняват отговорностите си на ученици.
Ние, медиите, пък можем чрез отразяване на дейността на учителите, чрез информиране за дейности, добри практики, да формираме в обществото нагласата, че българският учител е точно толкова важен за нас, за поколенията, както даскал Ботьо Петков, както Рада Госпожина в „Под игото“. Чрез репортажи, интервюта, отразяване на събития, да накараме хората около нас да разберат, че не виртуалният свят, не модерните технологии, а учителите са тези, които учат децата ни.
– Приемаш ли професията си за кауза?
– Много благодаря за този въпрос. За мен журналистиката е именно кауза. Да информираме, да питаме, да
разследваме, да съобщаваме. Да бъдем вестоносци за хората, да задаваме въпроси, чиито отговори са важни за тях, да бъдем коректив, мерило за работата на всяка власт, на всяка институция. В работата си често се ръководя от максимата, че „Новината е нещо, което някой се опитва да скрие. Всичко останало е реклама или пропаганда.“
Сиреч, щом някой не иска да говори по дадена тема, да коментира факт, или да отговаря на въпроси на репортери, значи крие нещо.
Обичам много фразата на Уинстън Чърчил „Муха и министър се убиват с вестник, но мухата не може да се купи“. Откривам смисъла в това, че каузата на журналистиката е да търси, но и да намира истината, да я съобщава, и всеки, който се опитва да я скрие, или изопачи, носи негативни последствия след това. Нашата професия е изключителна кауза на доброто – именно чрез репортажи, новини, хората научават за необходимостта да помогнат, да реагират, държим будни и институции, и властимащи, за да бъдат отговорни. За съжаление, меркантилността в днешно време, превърна журналистиката понякога в стил „медийна бухалка“, но въпреки това, силно вярвам, че журналистиката е професия кауза, посветена на доброто, на хората, на истината.
– Какво ти даде журналистиката и какво ти взе? В България според мен все по-трудно става за нас, журналистите. Работим в замърсена среда, политическо и колегиално лицемерие, завист, злоба… агресия към журналистите търсещи и ровещи… Приемеш ли тази моя констатация и как ще я коментираш ако я приемаш… Ако не я приемаш, защо?
– Журналистиката ми даде свобода. Да бъда каквато съм – любопитна, свободна да питам, да пътувам, да се срещам с хора, да научавам. Даде ми свободата и възможността да разказвам истории, да популяризирам добрите дела, да отразявам нередности. Аз съм много емоционален, много темпераментен човек. Журналистиката е динамична професия, която ми даде възможността да „впрегна“ тези си две особености, и да бъдат моят мотор, моята движеща сила. Благодарение на журналистиката имала съм, и имам честта, да се срещам с невероятни хора – актьори, писатели, политици, обикновени хора с големи сърца, големи мечти и идеи, да пътувам. Даде ми шанса да видя, как един обикновен човек, заемайки кметския стол, променя едно населено място и го прави още по-добро, реализира идеи, които носят блага за хората, даде ми криле и небе за полет.
За съжаление, все по-често напоследък свързват журналистиката с най-древната професия. Съгласна съм напълно с констатацията ти, че работим в нечиста среда, около нас лицемерието властва повсеместно, както от страна на нашите обекти, събеседници, така и колегите. Това лицемерие, заедно с желанието на колеги да те стъпчат, да изпъкнат заради рейтинг на всяка цена, това превръщане на журналистите в плазмодии, мекотела, само и само да се доберат до история, в която, уви, не отразяват всички гледни точки, е невероятна клоака, цари, както уместно казваш, злоба, агресия… Сякаш отваряш една кутия на Пандора, и оттам излизат всякакви твари… злоба, завист, преднамереност, интригантство…
Мен са ме учили, че информация се търси поне от три независими източници… Днес на мода е моделът „Един човек ми каза…“. Това е журнализъм, не журналистика. Не се търсят всички гледни точки, много колеги се превърнаха в PR-и, не репортери, не търсачи на истината, каквито трябва да са. И за съжаление, правят т. нар. „Черен PR“. Както на хората, които си купуват медиен комфорт по този начин, така и на своята аудитория.
– В Югозападна България ти определено си име в местната гилдия, работила си по много случаи, ще ни споделиш ли обаче кой случай в Югозападна България е намерил трайно място в сърцето ти… в съзнанието ти… В позитивен и в негативен план…
– Благодаря за оценката за работата ми, за начина, по който я приемат хората, както и самата мен. Казано от колеги, които са барометър в медийния, обществен, и политически живот, за мен това е изключително ценна оценка. И много скъпа.
Преди да споделя за историите, за темите, белязали и мен самата, ще отворя една скоба, за да кажа ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ.
На всички хора, от Югозапада от Благоевград, до Сатовча, от градовете до най-затънтените села, на колегите от БНТ, БНР, от медиите за които съм работила, ТВ „ОКО“, и ТВ Дартс, които са ми помагали, и съдействали, с които заедно сме рушили кули, и изграждали мостове. Като НЕ местен човек, напълно непозната от 1999-та градя постепенно името си на репортер, и всички тези хора, са ми помагали с това, че са ми се доверили, че са ми повярвали, и са разбрали, че за мен е важно да заслужа и пазя доверието ми.
Десетки са репортажите, новините, темите, които са ме държали будна, или са ме будили рано… Заради заряда в тях, заради силата на тези истории. Десетки са позитивните истории, историите, в които доброто побеждава…
Разкриването на ресурсен кабинет за деца със специални образователни потребности в НУ „Св.св.Кирил и Методий“ в Разлог, който даде възможност на моята племенница, която е аутист, да получава пълноценно обучение, занимания със специалисти, да бъде сред връстниците си, в училищна среда, и подобно на нея и други деца със специални потребности се адаптираха, станаха част от училищния свят, от живота на връстниците си, и това им отвори врати, даде им шанс, да не бъдат затворници у дома…защото са различни. Аплаузи тук за кмета на Разлог инж. Герчев, за директора на училището и педагозите, които се превърнаха в пионери в тази инициатива. В малкият град деца със СОП да получават пълноценно образование, да не бъдат лишени от шанса да се развиват.
В Банско пък с очите си видях и отразих в материали как бе изпълнено едно обещание, отлежаващо 20 г от страна на различни управници. Става въпрос за ул. „Гоце Делчев“. Буквално в центъра на града, през средата на улицата, минаваше канал, то всъщност улица нямаше… разкопано тревно пространство, кал, камъни и канал. За две години кметът Икономов изпълни ангажимента си към хората, и днес банскалии имат улица, която е като музей на града – с валевица, с прословутите валчести камъни, с пейки, с традиционна банска архитектура. В такива моменти, когато отразявам как е изпълнено едно обещание, или виждам с очите си грижа за деца, или хора в нужда, изпитвам удовлетворение от работата си. Изпитвам вяра и това ме кара да продължавам.
За съжаление не липсват и тъжните и жестоки истории. Признавам, че година време още се възстановявам след жестоката трагедия в Разлог декември миналата година, когато невинно детенце, 14-годишният Наско, загина премазан от футболна врата. В най-мирно време, в училищния двор. Нелеп инцидент, нелепа случайност…Жестока случайност. Все още преживявам плача на майка му, която се бе вкопчила в крачетата му, качен на носилката. Самата аз съм майка, и този случай в цялата ми 22-годишна кариера ме срина, буквално. Седмици, месеци наред преживявах този случай, отразявах го, обзета от мъка, от жестока тъга заради детенцето и неговото семейство. За съжаление един нещастен инцидент почерни животът на това семейство, и тъй като бях първият човек, заедно с колегата ми оператор от ТВ, които пристигнаха в болницата, заедно с майката, не мога да забравя тази история… Будя се нощем все още, чувам плач, виждам някои картини и не мога да забравя…
– Имало ли е момент, в който си съжалявала, че си тръгнала по пътя на словото, на журналистиката?
– Аз съм от малкото хора на тази земя, които имат невероятния шанс да работят това, което обичат. И както обичам да се шегувам, „и да им плащат за това“. Обичам много професията си. Да, лишава ме от свободно време, за репортерите няма събота, неделя, празник…често пъти ставам от масата по средата на обяд, или в тържествен за семейството момент. Буквално не разполагаш със себе си, защото принадлежиш на събитието, на новината. Но никога, никога не съм съжалявала, че съм се посветила на тази професия. Чувствам се като трубадур на словото, като негов повелител, но и слуга. Вярно, професията понякога ни изправя сред нелеки предизвикателства. Буквално ровиш в раната на хората, явяваш се неканен, ставаш обект на агресия, на обиди… Но като знаеш, че го правиш в името на истината, на информацията, това губи значение. Имам страхотни колеги, вие, екипът на Топ Преса, и уверявам те, не е комплимент, колегите от информационните агенции, радио, ТВ, партньори от институции, на които понякога се обаждам за да подам сигнал, и виждам реакция, последствия, сторени добри дела, и това ме прави богата, удовлетворена. Обичам да си повтарям стиха на великият Радой Ралин:
„Всеки ден ме мъчи
тоз въпрос епичен.
Хем да бъда откровен,
хем да бъда симпатичен“.
Длъжница, голяма длъжница съм на семейството си, на моя син, на съпруга ми, който е невероятно търпелив, внимателен, широкоскроен, разбран човек, и винаги ще съм им благодарна, че не се опитват да прекрояват крилата ми.
– Накрая, но не на последно място, ще отправя към теб едно предизвикателство. Обикновено последния въпрос винаги го оставям за пожелания, но понеже правим това интервю предпразнично, искам да отправя едно предизвикателство към теб. Освен голям журналист, си и голям кулинар – ще споделиш ли специално за читателите на Топ Преса една твоя празнична рецепта като коледен и новогодишен подарък за тях. Като поздрав!
– Танците и кулинарията са моите НЕскрити страсти. Много обичам да се разтоварвам в кухнята, заровена в рецепта, експериментираща, и да виждам след това резултата от сътвореното. Като картина, като стих…
Тъй като сме в навечерието на Коледа, искам да споделя една рецепта за
ЛЮБИМ СЛАДКИШ С ЯБЪЛКИ,
който е чудесна разновидност на прословутия ябълков щрудел.
Любим десерт на моите домашни канибали ☺ а и на мен също.
Продуктите и рецептата са за 8 порции.
Необходими са:
- 125 г масло
- 1 кг ябълки
- ПО ЖЕЛАНИЕ: 50 г орехи
- ПО ЖЕЛАНИЕ: канела
- 4 яйца
- 1 ч. ч. брашно
- 1 ч. ч. захар
Маслото (125 г) се разтопява в тавата, и отгоре се нареждат бисквитите (2 опаковки меки, чаени бисквити).
Ябълките, без значение какви, с каквито разполагат, се обелват, нарязват на полумесеци и се нареждат като керемиди върху бисквитите. Ако прецените, да слагате ядки и канела.
Отгоре се поръсват със счуканите орехи (50 г.) и канелата.
Яйцата (4 бр.), захарта (1 ч. ч.) и брашното (1 ч. ч.) се разбиват добре с миксер и с получената смес се заливат ябълките. Пече се в загрята фурна до 200 градуса до зачервяване.
След като се извади, се поръсва с пудра захар, докато е топъл, и се връща във вече изключена фурна, където пудрата захар се разтапя лекичко, и се карамелизира.
След това се охлажда и се нарязва, вкусът е уникален!!!
Аз не слагам ядки и канела, но в оригиналната рецепта фигурират, затова ги добавям, който желае да ги прибави☺
Да ви е сладко☺
– Благодаря ти от сърце!
– Благодаря от сърце на екипа на Топ Преса за проявеното към мен внимание, за колегиалността!!! За мен е чест и удоволствие да работим заедно!!! Щастливи празници, мили колеги!!!
Be the first to leave a review.