Нашествие на гигантски скакалци в половин България: Има ли опасност за хората?
Едрите насекоми, достигащи до 10 сантиметра, са забелязани в Пазарджик, Пловдив, Благоевград, София и Сливен
Масова поява на едри скакалци предизвика тревога сред жители на различни части на България през последните седмици. Сигнали за нашествие на насекоми с внушителни размери се разпространяват в социалните мрежи, като най-много са наблюденията от областите Пазарджик, Пловдив, Благоевград, София и Сливен.
Жители на Пазарджик разказват, че скакалците, достигащи между 6 и 10 сантиметра дължина, са се появили масово в района. Насекомите са забелязвани не само край земеделските площи, но и по улици, паркове и градски пространства. Според местни жители активността им е най-силна в тъмната част на денонощието.
Появата на големите насекоми породи въпроси дали става дума за опасен вид и дали има риск за хората, домашните животни и земеделските култури. Според експерти обаче няма причина за притеснение.
Таня Цветкова, старши инспектор в отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните – Пазарджик, обясни в ефира на „Здравей, България“, че установеният вид не е марокански скакалец, както се предполагаше от някои граждани. Насекомото е познато като южен корабокрушенец и е едър представител на семейството на дървестните скакалци.
По думите на експерта този вид не представлява опасност за хората и домашните животни. Той не пренася заболявания, не е отровен и не проявява агресивно поведение. Насекомите не търсят контакт с хората и не представляват заплаха за земеделските култури.
Специалистите уточняват, че южният корабокрушенец се храни основно с дребни насекоми, а не с растения, което го отличава от някои други видове скакалци, които могат да причинят сериозни щети на селското стопанство.
Причините за голямата популация в градските райони се свързват с няколко фактора – климатичните промени, измененията в градската среда и увеличеното светлинно замърсяване. Подобно на нощните пеперуди, тези скакалци се привличат от уличното осветление, което обяснява честото им присъствие около сгради и обществени пространства.
Според данните на специалистите масовата поява е започнала в средата на юли и се очаква да продължи до началото на август. След този период ще се наблюдават предимно единични екземпляри.
Експертите призовават гражданите да не предприемат мерки за унищожаване на насекомите, тъй като видът е безвреден и част от естествената екосистема.












