Разбиването на част от скалния масив е не само акт на вандализъм, но и посегателство срещу природното и културното наследство на България

Вандалски погром: Иманяри разбиха част от уникалните Коматински скали край Симитли

Иманярството продължава да бъде сериозен проблем, който унищожава безвъзвратно археологически обекти и природни феномени, лишени от адекватна охрана и контрол.

Безскрупулен акт на вандализъм и иманярство потресе местната общност и природозащитници. Под прикритието на нощта, неизвестни извършители са разбили брутално част от скалния масив на Коматинските скали, намиращи се във Влахина планина, над град Симитли. Сигналът е подаден до медийна група „Топ Преса“ от възмутен гражданин, който се е натъкнал на пораженията по време на разходка.

Природен феномен под прицел

Коматинските скали, или Коматиница, са впечатляващи скални образувания, които се извисяват на около 25 километра над Симитли, над живописното село Брестово. Образували се преди приблизително 35-40 милиона години, тези скали са свидетели на древни геоложки процеси. Те се разпростират между река Вранещица и село Брестово, оформяйки мащабен венец с височина на места до 100 метра.

Пейзажът около зъберите им е характерен – полупустинен и беден на растителност, което създава поразителен контраст със зелената долина в основата и горите, които ги заобикалят. Цветовете им варират от сиво до сиво-червено и виолетово, на места със зелен оттенък, а геоложкият им състав включва пясъчници, алевролити, аргилити и варовици.

Въпреки своята уникалност и близостта до Тросковския манастир „Свети Архангел Михаил“, Коматинските скали все още не са популярна туристическа дестинация. Едва на 10 септември 2024 година скалното образувание е обявено за природна забележителност, което подчертава неговата значимост и необходимостта от опазване. Местността предлага прекрасни условия за пешеходен туризъм и умерено планинарство, а от върховете се разкриват невероятни панорами към околния ландшафт, простиращ се и на територията на съседна Северна Македония.

Безсрамен акт на иманяри

Именно тази липса на постоянно човешко присъствие в тъмните часове е била използвана от иманярите. „Потресаващо е да се види как може да има такива нагли хора, които посягат така на нашата природа,“ споделя анонимният гражданин, подал сигнала. „Този акт е извършен в тъмните часове, когато красивата ни зона за отдих не се посещава.“

Разбиването на част от скалния масив е не само акт на вандализъм, но и посегателство срещу природното и културното наследство на България. Иманярството продължава да бъде сериозен проблем, който унищожава безвъзвратно археологически обекти и природни феномени, лишени от адекватна охрана и контрол.

Призив за незабавни действия

Редакцията на „Топ Преса“ призовава отговорните институции – Районното управление на полицията и Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) – да предприемат незабавни действия за разследване на този случай. Необходими са по-строги мерки за опазване на природните забележителности и културно-историческите обекти в страната.

Настояваме за бърза реакция и търсене на отговорност за извършителите на този безскрупулен акт. Само с общи усилия и засилен контрол можем да защитим уникалните природни богатства на България от подобни посегателства.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search