Поклон пред творчеството: На празника на духовността, НХА увенча Маестро Алцек Мишев, родом от Дупница, с почетната титла „Доктор хонорис кауза
В книгата „Европа-Америка – различните авангарди“, издадена от Франко Мария Ричи през 1976 г., един от най-влиятелните критици на Запад Ахиле Бонито Олива поставя Алцек Мишев сред тридесетте най-изявени художници в Европа.
На 11 май, в Деня на светите братя Кирил и Методий, под звука на академичния химн Gaudeamus igitur, художникът Алцек Мишев бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Националната художествена академия. Доктор хонорис кауза (на латински: doctor honoris causa – „доктор по заслуги“, понякога съкращавано като д-р хон. кауза) или почетен доктор е почетно научно звание. Присъжда се от висше училище за заслуги към развитието на науката, образованието, културата и обществения живот или като жест на добра воля при посещения на високопоставени политици, навършвания на кръгли юбилеи на изтъкнати общественици, академични личности и политици. Носителите на званието имат право ежегодно да изнасят публична лекция във висшето училище, което им е присъдило званието.
Церемонията, състояла се в заседателната зала на Общинския съвет на град Акуи Терме Италия, дом на Маестро Мишев от последните тридесет години, бе изпълнена от ректора на Академията проф. Георги Янков, в присъствието на кмета на града, Данило Рипети, Генералния консул на България в Милано Ана Паскалева, д-р Джани Сторнело, Почетен консул на България за регионите Пиемонте и Вале д‘Аоста, директора на Държавния културен институт към МВнР Снежана Йовева-Димитрова, Микеле Галици, общински съветник по култура, туризъм и търговия, Фабрицио Балдиционе, общински съветник, Федерико Риболди, областен съветник по здравеопазването на Пиемонте и гости.
Кметът на гр. Акуи Терме изрази радостта си от вниманието на българската академия към Маестро Мишев и от церемонията, организирана именно в град Акуи Терме, като подчерта значимия принос на Алцек Мишев към културата и духовността на града и допълни:
„В нашия град се намира Палацо Теа – една от емблематичните сгради на града и дом на художника, заслугата за чието възраждане дължим именно Алцек не само за нейната реставрация, а за това, че той, заедно със съпругата му Елеонора, възстановиха един от най-знаковите паметници на културата в нашия град“.
В своето слово ректорът на НХА проф. Георги Янков изрази радостта си, че „именно в Деня на светите братя Кирил и Методий, се събираме тук, в емблематичната заседателна зала на Общинския съвет на Акуи Терме, по така тържествения и празничен повод. Няма как да не отбележим колко символично е самото място – залата на Общинския съвет. Именно тук работата по „Оркестър II“ отправя ярко послание за значението на хармонията както в изкуството, така и в политиката.
Заради неговия неуморим творчески дух и принос към световното визуално изкуство, заради ролята му на културен мост между България и Италия, и заради така актуалните послания в неговото творчеството, Академичният съвет на Националната художествена академия единодушно взе решението да удостои Маестро Мишев с почетното звание „Доктор хонорис кауза“, допълни проф. Янков.
Ректорът на Академията връчи на Алцек Мишев огърлие и почетен диплом, както и ценни издания от музейната колекция на НХА. Музейната сбирка на Академията увеличи своя фонд с картна на Алцек Мишев, подарена лично от автора.
Снежана Йовева-Димитрова изрази благодарността си към Алцек Мишев „за възможността да се докоснем неговата магия – магията на изкуството, на човечността, на онова невероятно чувство за самоирония и на вярата му. Горда съм, че към Художествения фонд на Министерството на външните работи на Република България има негова картина, която е част от представителната изложба „Дипломация и изкуство“.
В края на церемонията г-н Рипети подари на Националната художествена академия герба на град Акуи Терме, ценно издание, посветено на историята и развитието на града, както и специален каталог, посветен на триптиха „Мадоната от Монсерат“ на Бартоломе Бермехо, разположена в сакристията на катедралата „Успение Богородично“ в града.
Кметът Данило Рипети подари на Алцек Мишев пластика на известния термален извор на града, построен в края на XIX век.
От страна на Академията кметът на града и генералният консул на България в Милано получиха от проф. Янков по една литография „Стара София“ от Петър Милев ценни музейни издания на НХА и каталозите „Жените художници. Хоризонти между двете световни войни“ и „Една непозната колекция“.
Биографията на ненадминатият Алцек Мишев е също толкова невероятна, колкото и творчеството му.
Алцек Мишев е българо-италиански художник, роден на 8 октомври 1940 г. в гр. Дупница. През 1966 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“, днес Национална художествена академия. През 1971 г. пеша емигрира в Италия, установявайки се в Милано.
През 70-те години се утвърждава като водеща фигура на европейския авангард, като през 1976 г. критикът Акиле Бонито Олива го включва сред тридесетте най-значими европейски артисти. През този период Мишев става известен със своите пърформанси като инсталирането на плувни басейни в галерии и театри, акциите „Как се лети с плавници“ (1975) и „Къртицата“ (1978), както и мащабната инсталация „Музика от небето“ (Милано, САЩ, 1979). Ключови проекти на Мишев са „Преплуване на Атлантическия океан“ на борда на лайнера „Queen Elizabeth 2“ (1982) и мащабната акция „500 млади лица“ в Италия и Франция (1984-85).
Участва в значими международни изложби като Квадриеналето в Рим (1977). По-късно експериментира активно с музика и технологии, използвайки инфрачервената диригентска палка „Lightning II“ и представяйки мултимедийни пърформанси на Венецианското биенале (2000, 2007) и в Павилиона за съвременно изкуство (PAC) в Милано (2005). Същевременно се фокусира все повече върху мащабната живопис, създавайки творби като „Симфоничен оркестър II“ (2013) за общинската заседателна зала в Акуи Терме, както и серията „Country concerts“ (2015).
След 50 години отсъствие Алцек Мишев се завръща в България с две експозиции – „Най-новите малки картини на плувеца“ в Swimming pool (2019) и голямата ретроспективна изложба „Акуи–Милано–София“ проведена по повод 80-годишнината на художника в периода 23 септември – 21 ноември 2021 г. Изложбата запълва общо тринайсет зали в Националната художествена галерия (бившия царски дворец) в София, с 146 картини.
През 2023 г. документалният филм за Алцек Мишев „Да летиш с плавници“ на режисьорската Мария Аверина печели наградата за най-добър български документален филм на Филмовия фестивал за документално кино в областта на изкуството Master of Art Film Festival. Италианската премиера на филма се състоя на 7 ноември 2024 г. в Милано в престижното кино Anteo Palazzo del Cinema и беше организирана от Генералното консулство на Република България в Милано.
Алцек Мишев е носител на множество награди и отличия, сред които наградата „Златен век“ на Министерството на културата за забележителната му международна кариера (2024), почетна грамота на Министъра на външните работи, г-н Иван Кондов, за цялостно творчество и изключителен принос за популяризирането на българската култура в Италия (2024), по инициатива на Генералното консулство на Република България в Милано, връчена на 26 септември 2024 г. в Префектурата в Милано, по време на тържественото отбелязване на 145–та годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Италия, Годишната награда „Съживено наследство“ за цялостно творчество на Института за изследване на изкуствата към БАН (2024) и др.
През 2018 г. му се присъжда званието „Почетен гражданин на град Дупница“. През 2023 Мишев става почетен гражданин на италианския град Акуи Терме, където живее през последните три десетилетия. През 2024 г. Академичният съвет на Националната художествена академия взема решение да удостои Мишев с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ за значимия му принос в развитието на съвременното визуално изкуството.
Be the first to leave a review.