Как споровете между църковните общности, пренесените икони и паметта на „Старото гробе“ превърнаха храма „Св. св. Кирил и Методий и св. пророк Илия“ във вечен духовен дом за неврокопчани

Малко жители на Гоце Делчев знаят историята, скрита зад стените на една от най-красивите и значими църкви в града – митрополитския храм „Св. св. Кирил и Методий и св. пророк Илия“. За да надникнем зад фасадата на тази внушителна сграда, се обърнахме към отец Георги от Светата неврокопска митрополия, който прие да разкаже специално за читателите на toppresa.com и да даде своето лично свидетелство в блиц интервю.

История, започнала със спорове и човешка вяра

Храмът е разположен в сърцето на Гоце Делчев, сред зеленината на т.нар. Попската градинка, до емблематичния площад „Гоце Делчев“. Строителството му започва в началото на 20 век – след ожесточени спорове между патриаршисти и екзархисти за принадлежността на църквата „Успение на Пресвета Богородица“. За да има свое място за вяра и обединение, българското християнско население решава да издигне нов митрополитски храм. Символ на това ново начало е и част от историята на „Старото гробе“ – сред местността, където е бил старият параклис „Св. пророк Илия“. След неговото разрушаване, хората пренасят иконите му в новостроящата се църква, и така – с уважение към миналото, заздравяват духовната приемственост.

Архитектура и съвременно настояще

Днес храмът е паметник на културата, истински образец на псевдобазилика с внушителен купол и великолепна камбанария, построена през 1914 година. Вътрешността впечатлява с мозайки, цветен витраж и нов, художествен иконостас, а празничната атмосфера се усеща най-силно на храмовите празници – 11 май и 20 юли (Илинден).


Топ Преса се свърза с отец Георги от Светата неврокопска митрополия за повече информация по темата, ето какво ни разказа той:

– Отец Георги, защо мястото на „Старото гробе“ е толкова специално за храма?

– Това място е свещено, защото именно там е стоял старият параклис „Св. пророк Илия“, където хората са търсили духовна опора векове наред. Като пренесохме иконите от разпадащия се параклис в новата църква, пренесохме и благословията на това място. Сякаш „Старото гробе“ продължава да живее в сърцето на храма.

– Какво отличава храма от другите в региона?

– Той е не само архитектурна забележителност, но и символ на единството и силата на българската православна общност. Всяка подробност – от прекрасните мозайки до новите полилеи и трон, свидетелства за старание и вяра.

– Предстоят ли нови промени или възстановителни дейности в храма?

– Да, предстои допълнително укрепване на сградата, подмяна на вратите и изписване на нови стенописи. Целта е храмът да бъде опазен за следващите поколения.

– Какво бихте пожелали на неврокопчани и всички, които посещават “Св. св. Кирил и Методий и св. пророк Илия”?

– Пожелавам им да пазят духовността си, да търсят и намират утеха тук – както са го правили нашите предци още от времената на „Старото гробе“. Тази приемственост прави храма вечен.


Храмът „Св. св. Кирил и Методий и св. пророк Илия“ не е само величествена сграда – той е жива памет, в която времето на „Старото гробе“ и съвремието се срещат в едно духовно настояще за всички жители на Гоце Делчев.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search