Да празнувам или да не празнувам Хелоуин – това е въпросът?

Застрашена ли е българската традиция от новото влияние Хелуин, или просто има нужда от този празник или карнавал?

31 октомври  дойде, но седмици преди него беше и  вечният спор: за или против Хелоуин. Преди да си зададем този въпрос обаче е необходимо да се запознаем повече с произхода и значението на този празник. Хелоуин, според повечето хора е типичен американски празник, на който деца обличат страшни костюми и обикалят съседните къщи в искане на бонбони и лакомства, а ако стопанинът откаже да им даде, те му измислят пакост за наказание. Това забавление е известно като „почерпка или пакост”(trick-or-treat). Двете родителски групировки застават една срещу друга в пълно бойно снаряжение и започват яростно да защитават своята гледна точка – като на истинско сражение. Пикът на престрелките е в самата вечер на празника, когато социалните мрежи биват заляни едновременно със снимки на маскирани дечица, разсъждения за упадъка на България и гневни коментари и под двата вида статуси.

Ето защо решихме днес да разгледаме и двете гледни точки толкова обективно, колкото можем. Надяваме се, че така ще дадем възможност на двете вражески групи да си припомнят, че светът не е само черен или само бял, да приемат своите различия и да си подадат ръка през барикадите.

Ето как звучи престрелката:

Българщината

Против

Основният довод против Хелоуин е свързан с българщината. Разбира се, това не е нашенски празник. И е факт, че в един свят, който все повече заприличва на голямо село, е много лесно да изгубиш своята идентичност и да започнеш да приличаш досущ на съседите от близките и далечните „махали”. Това е причината напоследък да става все по-модерно да следваме собствените си народни традиции, да се опитваме да ги опазваме и чрез тях да държим корените си живи.

Това, разбира се, е важно. Много важно. Това е един от малкото начини да дадем на децата си стабилна основа, върху която да започнат да градят себе си като личности в големия свят.

За

От друга страна, нека се огледаме в реалността. Празнувате ли Свети Валентин? Знаете ли, че Дядо Коледа не е български обичай? И жартиерите, които хвърляме по сватбите, и тортите, и дори белите булчински рокли също нямат нищо общо с нашенските традиции…

Исторически факт е, че няма начин да се опазим от всички външни влияния. Такива винаги е имало и винаги ще има. Но въпреки това все още има българи, нали?

Забавлението

За

Когато измислят костюми за децата си, повечето родители казват, че го правят за забавление – свое и на малчуганите. И кой, разбира се, не би поискал детето му да се чувства добре? И защо е нужно да се дълбаем в нещо толкова хубаво като една вечер детски усмивки?

Против

От другата страна на барикадата се чуват други гласове. Те напомнят, че има много други начини да забавляваме децата си по подобен начин. Има нашенски кукери, коледари и сурвакари. Почти всеки град в България е имал някога собствен карнавал, който може отново да се възроди. В краен случай можем просто да направим маскарад на рождения ден на детето, нали?

Религията

Против

Разбира се, Хелоуин не е православен празник. Той идва от католическия свят. За радетелите на традиционната българска вяра това също се оказва проблем. Защо и кому е нужно да се кланя на чужди богове?

Всъщност, знаете ли, че в православния календар имаме свой празник на Вси светии? Той се отбелязва в първата неделя след Петдесетница, но нашите деди не са сметнали за нужно да го вадят от църквата и да го превръщат в народен ритуал, както са направили с Гергьовден, Еньовден, Великден, Коледа и други големи български празници.

За

Отсреща изстрелват друг довод. Та какви християни сме ние? Това, че понякога палим свещи в храма, не означава, че спазваме каноните. Не познаваме истинската същност на нашата вяра, не четем Библията, не спазваме Божиите закони…

Страхът от чуждото

Разбира се, в основата на целия спор се корени страхът от чуждото, което може да ни завладее и унищожи. Той е съвсем нормална реакция, която повечето хора изпитват при сблъсъка си с новото.

И когато искате да прецените дали е редно или нередно да празнувате Хелоуин, се опитайте първо да свалите очилата на страха. Само така преценката ви ще бъде обективна.

Хелоуин в България: съжителство на нови и стари традиции

Хелоуин се смята за американски празник, но става все по-популярен по цял свят. Днес Хелоуин е вторият най-комерсиален празник след Коледа, а  американците харчат над 2 млрд. долара за костюми и още 4 млрд. за бонбони и сладки изделия за този ден.

Хелоуин в България е един  пример за това дали новите и стари традиции могат да съжителстват и да се допълват.

Заключението бихме го оставили на всички Вас, скъпи читатели!

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search