Connect with us

Новини

Първокурсниците в ЮЗУ избрали защитени специалности ще бъдат освободени от такси

Published

on

От такси за целия курс на обучение ще бъдат освободени приетите през 2020/2021 г. студенти, избрали да се обучават в професионални направления и защитени специалности с очакван най-висок бъдещ недостиг на пазара на труда.

Съгласно Постановление № 137 от 25 юни 2020 г. на Министерския съвет от такси ще бъдат освободени студентите, приети в специалностите: „Педагогика на обучението по математика, информатика и информационни технологии“, „Педагогика на обучението по физика и математика“, „Педагогика на обучението по химия и физика“, „Педагогика на обучението по химия и Човекът и природата“, „Педагогика на обучението по география и история“, „Педагогика на обучението по български език и чужд език (руски)“, „Педагогика на обучението по български език и чужд език (гръцки)“, „Педагогика на обучението по български език и чужд език (китайски)“, „Педагогика на обучението по български език и чужд език (английски)“, „Педагогика на музикалното изкуство“, „Педагогика на обучението по технологии и предприемачество“,, „Физическо възпитание и спорт“, „Оптични технологии“, „Физика“, „Химия“, „Медицинска химия“ и „Математика“.

За участие в класирането по специалности кандидат-студентите могат да подадат своите документи онлайн (https://ksk.swu.bg/WebClient/) до 3 юли 2020 г. или в Учебен корпус № 1 на университета (Кандидатстудентски център, стая 1102А, ул. Иван Михайлов № 66) до 5 юли 2020 г.

коментара

ВИДЕО

ДА РИСУВАШ С ДУША – Документален филм на Топ Преса!

Published

on

Всяка година известният в гоцеделчевското село Делчево като Доктора ветеринарен лекар Костадин Белчев изминава пътя от Берлин, където има частна клиника за животни, до родното си село, за да завърши една своя мисия – изографисването на параклиса „Св. св. Константин и Елена“, който се намира на връх Костадин в Пирин.

Доктора има интересна съдба, навремето кандидатствал четири пъти в Художествената академия, но така и не го приели. Затова завършил ветеринарна медицина, рисуването обаче си останало в душата му за цял живот.

По времето на соца любовта го отвежда в тогавашната ГДР, след като се запознал с красива германка на нашето Черноморие. Но по тогавашните закони, за да напуснеш страната, дори и да емигрираш в границите на Варшавския договор, е трябвало да платиш обезщетение на държавата за следването си. Така д-р Белчев е разпределен в Гайтаниново, където няколко години пести цялата си заплата, за да се издължи на държавата. Когато най-после успява, заминава за Берлин и живее там и до днес, вече близо 40 години.

Делчево обаче винаги му липсва, макар детството му да не е от най-лесните, защото остава сирак още като съвсем малък. Вече пет години той прекарва отпуската си в рисуване на параклиса, сбъднала се е една негова стара мечта. Прави го абсолютно безплатно и като дар за земляците си, които не спират да го хвалят и да му благодарят. Д-р Белчев разказва и за странно видение, което е съпроводило едно от изкачванията му до параклиса – изведнъж видял на самата пътека между дърветата дим, взел се буквално отникъде, а огън не се виждал. Когато решил, че няма как да продължи, изведнъж всичко изчезнало.

За вярата си в Бог Доктора казва: „Хората понякога питат какво е Бог и къде е, като нищо не се вижда, и сам добавя: А кой казва, че е той, или тя, или то?! И любовта не се вижда, но я чувстваш“, прави паралел д-р Белчев.

коментара

Continue Reading

Политика

Град Гоце Делчев с мощно представяне в Националния съвет на БСП!

Published

on

Лидерът на БСП – област Благоевград и зам.кмет на община Гоце Делчев Валери Сарандев избран за член на Националния съвет на БСП, кметът на град Гоце Делчев Владимир Москов – избран за един от делегирани представители в Националния съвет за област Благоевград, а младата нажеда на социалистите в Гоце Делчев Костадин Харисков е в младежката квота на Националният съвет.  Ето и подробностите!

50-ия Конгрес  на БСП избра състава на Националния съвет. 902 гласували  делегати избраха  152 члена на НС – 37 от тях от квотата на Младежкото обединение. 31 члена на Националният съвет са делегирани представители, а 4 са по право. За председател на Общопартийна контролна комисия на БСП е избран Емил Войнов с 384 гласа.

 Избраните членове на Националния съвет на БСП са:

     Крум Зарков – 487 гласа

    Янаки Стоилов – 451

    Георги Свиленски – 450

    Румен Гечев – 442

    Александър Симов – 437

    Кристиан Вигенин – 437

    Борислав Гуцанов – 427

    Атанас Зафиров – 416

    Вяра Емилова  – 408

    Костадин Паскалев – 408

    Борис Цветков – 404

    Виктор Годжов – 404

    Радослав Гайдарски –  403

    Румен Овчаров – 394

    Пенчо Шапков – 392

    Петър Витанов – 391

    Асен Гагаузов – 387

    Бриго Аспарухов – 386

    Донка Михайлова – 381

    Георги Гьоков – 367

    Крум Дончев – 365

    Иван Ченчев – 364

    Драгомир Стойнев – 362

    Кирил Добрев – 361

    Валери Сарандев – 360

    Светлана Шаренкова – 355

    Александър Александров – 353

    Деница Златева – 351

    Петър Мутафчиев – 350

    Стоян Мирчев – 350

    Явор Гечев – 347

    Димитър Данчев – 345

    Калоян Паргов – 343

    Манол Генов – 342

    Ивайло Лилов – 340

    Георги Йорданов – 339

    Анна Янева – 335

    Филип Попов – 334

    Таско Ерменков – 332

    Георги Търновалийски – 330

    Христо Проданов – 330

    Евгени Кирилов – 324

    Весела Лечева – 323

    Зорница Василева – 322

    Иван Валентинов Иванов – 322

    Десислава Георгиева Йорданова – 321

    Евгени Белий – 319

    Станислав Владимиров – 319

    Бойко Клечков – 317

    Рабие Кьосева – 317

    Александра Берданкова – 315

    Тодор Байчев – 313

    Милко Недялков – 312

    Кристина Сидорова – 310

    Всил Антонов – 309

    Катя Георгиева – 309

    Генади Събков – 306

    Иван Ибришимов – 306

    Никола Георгиев – 306

    Боян Балев – 305

    Ирена Анастасова – 305

    Кирил Кирилов – 305

    Венета Петрова – 303

    Димитър Чотурков – 303

    Йордан Младенов – 296

    Евдокия Асенова – 295

    Емил Хумчев – 293

    Димитър Кочков – 290

    Атанас Маджарски – 289

    Силвия Стойчева -289

    Милена Хинкова – 288

    Боян Иванов -287

    Габриела Величкова – 287

    Денчо Бояджиев – 287

    Йордан Георгиев – 287

    Михаил Ставрев – 287

    Иван Димов Иванов – 286

    Таня Митова -286

    Атанас Костадинов -285

    Десислава Маркова – 284

    Светла Бъчварова-Пиралкова – 284

    Манол Манолов – 283

    Петко Тюфекчиев – 281

    Калин Кръстев – 280

    Николай Тишев – 280

    Десислава Петрова -279

    Иван Виделов – 278

    Марияна Маринова – 278

    Филчо Филев – 278

    Анна Славова – 277

    Венелин Башев -277

    Калинка Николова – 277

    Невена Цачева – 277

    Иван Таков – 276

    Маргарита Петкова – 276

    Емилия Жилиева – 275

    Михаил Лисков – 275

    Смиляна Нитова – 274

    Росен Миланов – 273

    Виолета Христодулова

    Мариана Бояджиева – 271

    Мирослав Михайлов -271

    Свилен Атанасов – 271

    Антон Кутев – 270

    Марин Пенков – 270

    Атанас Петков – 269

    Добрин Данев – 266

    Кольо Милев – 266

    Огнян Стоянов – 266

    Радка Тошева – 266

    Георги Стоянов Георгиев -265

    Цветан Лацов – 265

    Николина Цолова – 263

    Павел Михайлов – 263

    Радослав Илиевски -263

 Избраните членове от младежката квота на Националният съвет са:

     Петя Михалевска – 358

    Антонио Василев – 353

    Богдан Кирилов – 351

    Цветелина Пенкова – 348

    Деница Китанова – 340

    Николай Гочев – 340

    Камен Тодоров – 337

    Веселин Пенчев – 336

    Ленко Петканин – 334

    Момчил Неков – 324

    Емануил Аргилашки – 319

    Атанас Атанасов – 316

    Иван Цанов – 310

    Мирослава Гатева – 306

    Георги Ангелов – 305

    Диана Ласонина – 302

    Иван Петков – 302

    Валери Митов – 300

    Галин Дурев – 299

    Васил Стоянов – 298

    Станислав Стоенчев – 295

    Марио Ташев – 294

    Теодора Овчарова – 294

    Еньо Савов – 293

    Атанас Телчаров – 292

    Костадин Харисков – 289

    Йордан Влахов – 288

    Илия Христов – 284

    Теодора Халачева – 282

    Стоянка Балова – 279

    Пламен Владимиров – 278

    Красимир Карамфилов – 277

    Павел Пешов – 277

    Ваня Маникатева – 275

    Надежда Мидюрова – 273

    Константина Карабоюкова – 272

    Иван Мандински – 268

 Избраните за членове на ОПКК са:

     Гергана Алексова – 522

    Венелина Арнаудова – 499

    Марио Трайков – 435

    Емил Войнов – 403

    Валентина Богданова – 354

    Диана Карамфилова – 345

    Борислав Кръстев – 341

    Антоанета Георгиева – 325

    Антония Шейредова – 325

    Александър Манолов – 323

    Керанка Кунева – 322

    Валерия Гетова – 317

    Пламен Пувков – 316

    Атанас Николов – 308

    Петър Янев – 306

    Янка Сачкова – 304

    Ивайло Василев – 294

    Галин Господинов – 293

    Константин Смилев – 292

    Кремена Лалева – 288

    Ралица Велизарова – 288

    Емил Бехар – 286

    Стансилав Жеков – 283

    Валентин Петков – 282

    Костадинка Аврамова – 280

    Костадин Арнаудов – 276

    Ивелина Виденова – 273

    Ралица Андреева – Любенова – 263

    Ивайло Георгиев – 262

    Жана Иванова – 259

    Катя Петрова – 256

Избраните за делегирани представители в Националния съвет са:

    Благоевград – Владимир Москов

    Бургас – Стойко Танков

    Варна – Павел Раличков

    Велико Търново – Пламен Чернев

    Видин – неизбран

    Враца – Дафинка Замфирова

    Габрово – Трифон Панчев

    Добрич – Даниел Йорданов

    Кърджали – Милко Багдасаров

    Кюстендил – Станислав Павлов

    Ловеч – Минчо Казанджиев

    Монтана – Георги Димов

    Пазарджик – Петя Цанкова

    Перник – Мирослав Стоицев

    Плевен – Стефан Бурджев

    Пловдив – Георги Гергов

    Пловдив област –Веска Ненчева

    Разград – Даниел Йорданов

    Русе – Пламен Рашев

    Силистра – Данаил Николов

    Сливен –Деян Дечев

    София 23-ти район – Орлин Ваташки

    София 24-ти район – Николай Маринов

    София 25-ти район – Стефан Василев

    София област – Владимир Георгиев

    Смолян – Панталей Мемцов

    Стара Загора – Румяна Динева

    Търговище – Илия Илиев

    Хасково – Емилия Масларова

    Шумен – Лили Петрова

    Ямбол – Нели Славова

коментара

Continue Reading
loading...

Facebook

КАЛЕНДАР

септември 2020
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

ПОПУЛЯРНИ