Тагарев каза с какво ПВО разполагаме и възможно ли е Иран да удари България
Той допълни, че освен сухопътните системи, съюзническо военно присъствие в региона допълва защитата
„Конкретният случай с ракетата към Турция вероятно е бил резултат от технически отказ или неизправност. Според мен тази ракета или е с отказ, или въобще целта ѝ не е била Турция, защото няма логика“, каза бившият министър на отбраната Тодор Тагарев в ефира на Нова тв.
Кап. Васил Данов подчерта, че системата работи автоматично и се управлява координирано: „Целият щит на НАТО се командва от един център и системите се припокриват“.
Той посочи, че в България има два основни ПВО дивизиона, а в региона функционира и базата в Девеселу – Румъния, оборудвана със системата Aegis Ashore: „Тя е най-голямата база в нашия район – с американски системи за противовъздушна и противоракетна отбрана“.
Тагарев допълни, че освен сухопътните системи, съюзническо военно присъствие в региона допълва защитата.
„Нашите съюзници вече изпратиха кораби в източната част на Средиземноморието, които също имат системи за ПВО и ПРО“, каза той.
Тагарев направи критична оценка на техническото състояние на българската противовъздушна система: „Доста са остарели нашите противовъздушни системи. Най-новата С-300 е доставена през 1989 година. Самолетите МиГ-29 са още по-стари“.
Той призна, че способностите за противоракетна отбрана на тези системи са силно ограничени. В същото време Данов подчерта, че защитата от НАТО и американското присъствие компенсират тези дефицити: „Пазейки техните самолети, пазят и нас“.
Тагарев обясни, че потенциалните цели на Иран са предимно военни обекти, центрове за командване и контрол и дипломатически представителства.
„Тези други възможни цели теоретично не можем да ги изключим на 100%, но към този момент са толкова малко вероятни, че няма място за притеснение“, подчерта той.
Дискусията засегна и темата за разполагането на американска авиация на българска територия. Данов уточни, че става дума за предварително разрешение: „То не е дадено вчера. Предвижда се тези самолети, с обслужващия състав, да бъдат разположени от 17 февруари до края на май“.
Той допълни, че това е старо решение, а не ново извънредно разрешение.
Тагарев изрази притеснение за прозрачността: „Според закона министърът трябва незабавно да информира Народното събрание и президента. А ние едва вчера научаваме подробности“.
Данов допълни, че част от детайлите вероятно не могат да бъдат публични, но подчерта: „Обясненията за учение звучат неубедително – трябва да са по-ясни, за да няма спекулации“.
В разговора бе засегната и темата за възможно европейско участие в ядрения чадър на Франция.
Тагарев обясни, че Франция е една от четирите държави със стратегическа ядрена триада – заедно със САЩ, Русия и Китай. „Това е хипотеза, която отива далеч във времето. Ако Европа загуби американския ядрен чадър, тогава ще се дискутира по-сериозно въпросът“, каза той.
Военен конфликт
Към 28 февруари 2026 г. напрежението между Иран, Израел и САЩ ескалира в открит военен конфликт след съвместна военна операция на Вашингтон и Тел Авив срещу цели в Иран. Ударите са част от координирана атака по стратегически обекти в Техеран и други градове, включително военни и инфраструктурни цели.
Според официални израелски и американски изявления операцията е била „превантивна“ и насочена към унищожаване на ракетните и ядрените способности на Иран, които двете държави определят като непосредствена заплаха.
Конфликтът има дълбоки корени. От години отношенията между Иран и Израел са силно враждебни заради иранската ядрена програма, развитието на балистични ракети и подкрепата на Техеран за въоръжени групи в региона.
blitz.bg
Be the first to leave a review.










