Кадрите от Гърция показват пряко последиците: хиляди декари обработваеми земи в Южен Еврос изсъхват, оставяйки земеделските производители без поминък и изправени пред борба за оцеляване.

БЕЗПРЕЦЕДЕНТНО В ГЪРЦИЯ: Река Марица ПРЕСЪХНА! ВИДЕО документира ЕКО-АПОКАЛИПСИС!

Шокиращи видеокадри от гръцката част на река Еврос, позната у нас като Марица, предизвикаха сериозна тревога през последните дни.

 

Видео, заснето на 14 юли, показва как местен жител буквално върви по пресъхналото корито на реката, на места, където водата е почти изцяло изчезнала. Тази стряскаща гледка е ясен сигнал за критичното състояние на реката, което засяга не само Гърция, но и България и Турция, тъй като Марица е обща за трите държави.

Драматични последици за земеделието и екосистемите

Проблемът с намаляващите води на Марица е от години, но тазгодишната суша изглежда е достигнала нови върхове, илюстрирайки по драматичен начин климатичните промени. Кадрите от Гърция показват пряко последиците: хиляди декари обработваеми земи в Южен Еврос изсъхват, оставяйки земеделските производители без поминък и изправени пред борба за оцеляване.

Същата опасност грози и българските фермери в поречието на Марица.

Освен това, Делтата на Марица, която е важна влажна зона и дом на богато биоразнообразие, страда от остра липса на прясна вода. Това застрашава живота на риби и други животни, нарушавайки крехкия екологичен баланс. Подобни екологични проблеми могат да се наблюдават и по цялото протежение на реката.

Неизпълнени обещания и нужда от международно сътрудничество

Колегите от гръцките медии, съобщават за нарастващо недоволство сред местното население относно липсата на адекватни мерки от страна на държавната им администрация. Повдигат се сериозни въпроси и относно водите на река Арда – основен приток на Марица.

Съществуват междудържавни споразумения за управление на водите на трансграничните реки, включително Арда и Марица, но често тяхното изпълнение е предмет на напрежение и несигурност, особено във времена на суша, алармират те.

Ролята на България в управлението на Марица

Като горна държава по поречието на Марица и Арда, България има ключова роля в управлението на водните ресурси. Състоянието на реката е пряко свързано с управлението на водохранилищата в нашата страна. Основните язовири по поречието на Марица и Арда, като например язовир „Ивайловград“, „Студен кладенец“ и „Кърджали“ на Арда, както и язовир „Доспат“ (който е важен за регионален водосбор, въпреки че не е пряко на Марица), играят съществена роля в регулирането на водния отток. Управлението на техните нива и изпускания е от критично значение за целия регион. Ефективното управление на водите на Марица изисква тясно и координирано сътрудничество между България, Гърция и Турция, се съобщава по гръцките медии.

Проблемите с пресъхването на реката подчертават нуждата от по-стриктно спазване на съществуващите споразумения и търсене на нови, дългосрочни решения за устойчиво управление на водните ресурси в условията на все по-интензивни климатични промени.

Защо това е важно за България?

Ситуацията с Марица в Гърция е пряко отражение на по-голям регионален проблем, който засяга пряко и България. Ниските нива на реката могат да доведат до сериозен воден дефицит за напояване на земеделските земи по долното течение на реката у нас, както и до значителни екологични щети по цялото ѝ протежение. Това неминуемо ще предизвика и икономически загуби за селскостопанския сектор.

Видеото от гръцка страна е сериозно предупреждение за всички нас и напомня за общата ни отговорност към опазването на река Марица, жизненоважна за цялата ни страна.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search