Пиринско на сух режим!Буково, Долно Дряново, Горно Дряново, Огняново… списъкът расте, водата намалява.
Вода по график, недоволство без график
Село Буково (общ. Гоце Делчев) вече е на воден режим: 7 часа с вода, 17 часа без. Причината – трайно намален дебит на водоизточника. Селският кмет Феим Арнауд следи за спазването на заповедта, а общинският кмет Владимир Москов обещава решение: проект за 150 000 лв. и нов водоизточник с капацитет за цялото население.
В Гърмен обаче проблемът вече прераства в напрежение. В Долно Дряново вода има едва по 8 часа дневно. В Горно Дряново жителите се готвят за общоселско събрание, след като кметът Ибрахим Пингов установи, че долната част на селото полива градините си в изобилие, докато горните махали нямат и капка за пиене. Той даде два избора: водомери или прехвърляне на водопровода към ВиК-Благоевград – стъпка, която ще означава контрол, санкции и… месечни сметки.
Минерална вода с флуор и арсен?
В Огняново налягането е ниско, а опит за иновативно решение бе блокиран в зародиш. Кметът Иван Ижбехов предложи допълване на резервоара с минерална вода, както в с. Рударци, но се оказа, че водата от два каптажа в района е с опасни стойности на арсен и флуор. Сега се търси алтернатива – нов източник с безопасни характеристики.
Инфраструктурата се крепи на маркучи
Вместо цялостни реформи, много села разчитат на временни решения. В Осиково и Рибново е положен 1300-метров маркуч за напояване. В Балдево се сменя водопровод. Подобни действия помагат – но не решават системния проблем.
Благоевград в режим: Дренково, Бучино, Мощанец на ротационен график
Най-драстичните режими в региона са в община Благоевград – села като Дренково, Бучино и Мощанец получават вода само два дни седмично по няколко часа. Още на 3 юли е отправено предупреждение за спиране на поливанията, но без особен резултат.
Кметовете в офанзива, но без ясен хоризонт
Кметът на Кочериново Станислав Горов разчита на подменен водопровод и самосъзнание: „От петък до неделя налягането спада – явно се поливат дворове. Надявам се да избегнем режими това лято“.
В Сандански заложиха на превантивни мерки от МРРБ – забрана за използване на питейна вода за поливане, миене и напояване. Дали ще сработи, остава да видим.
Изводите
-
Климатичният натиск расте, но ВиК инфраструктурата в селските райони е крайно изостанала.
-
Липсата на регулация и контрол върху потреблението води до социално напрежение – конфликти между махали, между потребители и местна власт.
-
Реалната цена на водата все още не е ясно комуникирана – битовото ползване се бърка с напояване, а “безплатната” вода струва все по-скъпо на общинските бюджети.
Какво следва?
Ако не бъдат изградени помпени станции, резервни източници и автоматизирани системи за управление на дебит, подобни статии ще се пишат всяко лято – само имената на селата ще се сменят. Днес е Буково. Утре – къде?
Be the first to leave a review.