ДЕНЯТ НА БЕЗОЧИЕТО: Днес кметът Коев и компания си гласуват заплати в евро, докато Велинград „оздравява“ на хартия!
Днес, 26 февруари, Общинският съвет се събира, за да подпечата поредния грабеж над общинската хазна. Първа точка в дневния ред: нови, по-високи заплати за кметовете. Без финансова обосновка, без срам и то… със задна дата!
Докато гражданите на Велинград слушат приказки за „план за финансово оздравяване“, кметът Костадин Коев действа по план за „лично обогатяване“. Днес той внася предложение, което е връх на цинизма: ново повишение на кметските възнаграждения с 5%, като сумите вече се изчисляват в евро.
Хронология на наглостта: От 17% до 6000 лева
Забравете за инфлацията, в община Велинград заплатите растат със скоростта на светлината. През 2024 г. кметовете се „пребориха“ за 17% ръст. През 2025 г. последва нов шок – 30% скок нагоре.
-
Заплатата на Костадин Коев набъбна от 4442 лв. на 5775 лв. само за година.
-
Днес целта е още по-висока: 3100 евро (над 6070 лева).
И докато кметът потрива ръце, председателят на Общинския съвет тихо печели, тъй като неговата заплата е закотвена на 90% от тази на кмета. Ръка предава, ръка мие – и всичко това от нашите данъци.
Къде отиват парите ни? (Сметката в евро)
Администрацията е разчертала бъдещето си в европейска валута, докато градът тъне в проблеми. Ето какво ще гласуват „народните избраници“ днес:
-
Кмет на Драгиново: от 2755 лв. на 1479 евро.
-
Грашево, Кръстава, Пашово и Света Петка: по 1183 евро (от досегашните 2204 лв.).
-
Малките кметства (Абланица, Бирково, Рохлево): по 919 евро.
-
Кметски наместник на Бозьова: 812 евро.
Към тези суми ще се трупат и „всички допълнителни възнаграждения“. И за да е пълна гаврата – заплатите ще се изплащат със стара дата от 1 януари 2026 г.
За хората – „щекотливи“ теми, за властта – максимални суми
Най-голямото безобразие обаче е скрито в това, което ЛИПСВА в дневния ред. Там няма да откриете предложението на съветника Стефан Малинов. Той поиска нещо елементарно: символично намаление на съветническите заплати със 100 лева, които да отиват за лечение на болни граждани чрез Солидарния фонд.
През декември Малинов предложи 50% съкращение на заплатите на 29-те съветници, но тогава темата беше наречена „щекотлива“ и беше отложена. Защо ли? Защото в момента съветниците прибират максималните възможни по закон 70% от заплатите в администрацията, а тримата заместник-председатели взимат двойно повече от останалите.
Заключението е ясно
Днес Костадин Коев и неговото мнозинство ще покажат чии интереси защитават. Липсата на финансова обосновка в предложението му е доказателство, че местната власт не се интересува от бюджета, а от личния си джоб. Велинград не се „оздравява“ – той се доизцежда от една администрация, която живее в лукс на гърба на една задлъжняла община.
Г-н Коев, г-н Председател, уважаеми съветници – днес Велинград ви гледа в ръцете. Ще имате ли очи да поискате тези пари, докато отказвате дори 100 лева или вече 50 евро за болните си съграждани?
Be the first to leave a review.









